Az orosz és az ukrán fél kihagyná az EU-t a gázüzletből?

2013. március 10. 11:49

Hírügynökségi értesülés szerint Kijev és Moszkva állítólag hamarosan megállapodást ír alá az ukrajnai gázvezetékek közös üzemeltetéséről, amiért cserébe Oroszország hajlandó lesz jelentős engedményt adni az Ukrajnának szállított földgáz árából.

2013. március 10. 11:49

Az UNIAN ukrán hírügynökség a hétvégén meg nem nevezett forrásra hivatkozva közölte, hogy Viktor Janukovics ukrán és Vlagyimir Putyin orosz elnök március 4-i oroszországi találkozóján megszületett erről az elvi megállapodás. A hírügynökség értesülése szerint Ukrajna bérbe adja gázvezetékeit egy orosz-ukrán vegyesvállalatnak, amelyben közvetlenül a Gazprom orosz állami vállalat venne részt. Az ügyletből eszerint kihagynák az Európai Uniót, mint a vegyesvállalat harmadik tagját. Az EU részvételét ugyanis mindvégig kategorikusan ellenezte Moszkva. Az UNIAN szerint ha Kijev beleegyezik ebbe a megoldásba, akkor Moszkva ezer köbméterenként akár 260 dollárig is hajlandó lesz mérsékelni a földgáz árát. A tavalyi év utolsó negyedében Ukrajna már 430 dollárt fizetett ezer köbméterenként az Oroszországból közvetlenül behozott földgázért.

Az ajánlatot állítólag Moszkva már decemberben Kijev elé terjesztette. Az akkori javaslat szerint Ukrajna már január 1-jétől olcsóbban kapta volna a gázt, cserébe viszont szavatolnia kellett volna, hogy a vegyesvállalat legkésőbb június 1-jéig létrejön. Idő közben viszont a Kreml újabb feltétellel állt elő, amely szerint Kijevnek azt is garantálnia kellene, hogy amennyiben nem teremti meg a gázvezetékek bérbeadásának jogi feltételeit a megszabott határidőig, visszamenőleg ki kell fizetnie a gázárkülönbözetet. Ezt az ukrán fél nem fogadta el, ezért sem jött létre Janukovics és Putyin december 18-ra tervezett találkozója.

A múlt héten Jurij Bojko, az energetikai ügyeket is felügyelő ukrán miniszterelnök-helyettes elégedetten nyilatkozott a Putyin-Janukovics találkozón elért eredményekről. Többet nem árult el, csak annyit, hogy számos kérdésben, beleértve az energetika területét érintőeket is, haladást értek el a két ország államfői.

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bdi
2013. március 10. 16:28
A hatásfok parát nem értem. Csak a m2 függ tőle, az ár pedig a teljesítménnyel arányos. A hatásfok csak akkor fontos, ha nagyon kis tetőfelület áll rendelkezésre. A 20 évre féláras áram pedig támogatás nélkül értendő. A legtöbb országban már visszavonják a támogatásokat, egyszerűen azért, mert már anélkül is megéri. Most már csak a tájékozatlanság, meg az egyszeri beruházásigény miatt nem terjed. Mert szép dolog, hogy féláron lesz az áram, ha előre ki kell fizetni 20 évre azt a fél árat. De optimista vagyok, előbb utóbb nálunk is el fog terjedni, ha be nem tiltják.
predator
2013. március 10. 13:14
"Putyin elejet akarja venni a zold/megujulo energia innovacionak, fejleszteseknek, beruhazasoknak" Ez azért nem egészen igaz. Például Bulgária első naperőművét az orosz Lukoil olajtársaság építi. Pontosabban annak leányvállalata a Lukoil Ekoenergo. A napenergia pedig megújuló energiaforrás. Ezen kívül pedig az oroszokkal nem túl jó viszonyban levő Üzbegisztán területén is ők építenek egy 100 megawatt kapacitású naperőművet.
USsange
2013. március 10. 12:34
Az EU már csődbe kormányozta magát a ballib csürhével az élen. Gondolok, itt barózó, nilikősz, meg a sátánképű vén pedofilra. Egy kis ideig még játszhatják a tényezőt, mint győzike az operabálon, de akkora adósság van a nyakukban, hogy az hamarosan maga alá temeti a ballibek uralmát szerte európában.
egysegelem
2013. március 10. 12:23
Putyin elejet akarja venni a zold/megujulo energia innovacionak, fejleszteseknek, beruhazasoknak, ugyanis ha magas az energia ar, konnyebben adnak penzt az emberek/kormanyok ilyen kutatasokra, cegeknek akik ezzel foglalkoznak es ebben az EU elen jar, ha viszont csokken a koolaj, foldgaz ara akkor no az arres a hagyomanyos es a megujulo energiak kozott, es sokan azt gondoljak majd, minek a draga ujba fektetni a penzt, ha ilyen olcso a regi. Ez azonban rovid tavu csapda, es valojaban hatraltatja az uj technologiak fejlodeset. Putyin a maga reszerol okosan csinalja, de kellenek okos europai politikusok is, akik nem a konnyebb utat valasztjak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!