Merkel feltétlenül az euróövezetben tartaná Görögországot

2012. szeptember 09. 13:01

A német kancellár szerint feltétlenül meg kell őrizni Görögország euróövezeti tagságát – írta a Der Spiegel. Angela Merkel a héten szűk körben úgy fogalmazott: a dél-európai állam kiválása a közös pénzt használó uniós tagországok sorából dominóhatást váltana ki.

2012. szeptember 09. 13:01

Angela Merkel német kancellár szerint feltétlenül meg kell őrizni Görögország euróövezeti tagságát, mert a dél-európai állam kiválása a közös pénzt használó uniós tagországok sorából dominóhatást váltana ki, mint a Lehman Brothers amerikai befektetési bank 2008-as csődje, amely a világgazdasági válság kiteljesedéséhez vezetett – írta a Der Spiegel. A német hetilap vasárnap megjelent számában közölt beszámoló szerint a kancellár a héten szűk körben azt hangoztatta, hogy „mindenképpen megoldást kell találni” a görög válságra. A Der Spiegel szerint ez „meglepő fordulat” a kormány politikájában, hiszen Berlin mostanáig azt az álláspontot képviselte, hogy Görögország csak akkor maradhat az övezet tagja, ha az athéni kormány végrehajtja a nemzetközi hitelekhez kapcsolódó reformokat, az ügyben pedig csak a hitelezői trojka jelentése alapján lehet dönteni.

 
A kancellári hivatalban viszont már az előtt meghozták a döntést, hogy a trojka – az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap – szakértői megkezdték a reformok végrehajtásának helyszíni vizsgálatát – írta a Der Spiegel. A lap szerint a kancellár és tanácsadói egyebek között azt fontolgatják, hogy a válságkezelés sikere érdekében emeljék a soron következő hitelrészletek összegét, és ugyanekkora mértékben csökkentsék a később folyósítandó részleteket. A hetilap forrásai szerint a trojka jelentése valószínűleg csak november elejére készül el. A vizsgálat befejezését eredetileg szeptemberre várták, a német pénzügyminisztérium pedig a napokban egy közleményben azt írta, hogy októberben készül el a reformok állásáról szóló jelentés. Ennek megállapításaitól függ, hogy az athéni kormány megkaphatja-e a következő hitelrészletet. 
 
A német kancellár az esetleges görög eurótávozás gazdasági következményei mellett a politikai hatásoktól is tart. Úgy véli, hogy a Görögország kiválásával keletkező helyzetet csak az „államadósságok uniója” révén lehetne kezelni, vagyis a meggyengült övezeti tagok, például Spanyolország vagy Olaszország stabilitását csak úgy lehetne biztosítani, ha az egész közösség vállalna garanciát a külön-külön felhalmozott adósság törlesztésére, ami a német lakosság ellenállása miatt végzetes következményekkel járhat a Merkel vezette konzervatívok számára.

Összesen 89 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bmucsai
2012. szeptember 09. 19:35
Merkel húzza az időt. Soros, Paulson és Rotschild pár hete az euro bukására fogadott. Természetesen mindent megtesznek a bukás érdekében. ( Nincs "tiszta játék". Gondoljatok a foci bundákra. itt többször nagyobb pénzekről van szó) Soros szerint Németországnak távoznia kell az euroövezetből. Ha ez sikerül, a maradék könnyen bedönthető. Most azon megy a brusztolás, melyik valuta dől a másikra, némi lélegzetet hagyva az állva maradónak. A nyilatkozat a görögök maradásáról egyfajta kedveskedés a fogadóknak. A shortolás végül is időre megy.
bolá
2012. szeptember 09. 18:03
Ha Angela mama tényleg ezt akarja, akkor kövesse ezt a tanácsot! http://hetivalasz.hu/uzlet/eurokotvenyre-lenne-szukseg-de-ezt-a-nemetek-melyen-ellenzik-54384/
Claypool
2012. szeptember 09. 16:19
Váljon kedves egészségükre!
bigyomail
2012. szeptember 09. 16:15
A németek - nem az állam, hanem az adófizetői - érthető okokból nem nagyon akarják finanszírozni a Görögöket és másokat. Azért, mert ők feltették magukban a kérdést, hogy mégis minek fizessenek olyan hitelek után, amiket nem ők vettek fel és nem ők élvezték az elköltését. Ám maga az unió is végre feltehetné a kérdést, hogy például a görögök miért adósodtak el a végletekig? Miért költhettek többet éveken keresztül, mint amennyit kerestek? Miért nem szólt nekik senki, hogy ha így élnek, csődbe mennek? Mert az addig érthető, hogy ma ki kell valakinek fizetni a Görögök tartozását és ez a németeknek is érdeke, ha nem akarják bedönteni az eurót. De amíg nem teszi fel az Unió a kérdéseket, addig arra nem is kapnak választ. Márpedig, amíg az alapproblémák nincsenek megoldva, amíg bármikor megismétlődhet a Görög eset, teljesen felesleges euró-milliárdokat beleönteni a rendszerbe.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!