Orbán Balázs kulcskérdésekről egyeztetett az Egyesült Államok megválasztott alelnökével
A miniszterelnök politikai igazgatója JD Vance-szel telefonált.
Mi tesz valakit jó csapatkapitánnyá Szalai Ádám szerint? Mit hozott az ország számára a köztársasági elnök első fél éve? Riport a Balkánról, klímasemlegesség és Cser-Palkovics András-Nemény András-vita – itt az új Mandiner hetilap!
Senki nem szerzett nála több gólt a válogatottban ebben az évszázadban, huszonhat találatával, két felejthetetlen Európa-bajnoki szereplésével, csapatkapitányként hatalmas űrt hagy maga után visszavonulásával. E heti lapszámunkban Szalai Ádámmal olvashatnak exkluzív interjút Csisztu Zsuzsától hazáról, családról és a focisikerek közösen megélt, utánozhatatlan öröméről.
Vezércikkünkben, az Első karakterben Kacsoh Dániel ír arról, mi minden bizonyítja, hogy a baloldal továbbra sem érti a demokráciát.
Közélet
Novák Katalin fél év alatt pontot tett az elszigetelődésvita végére: több mint húsz külföldi látogatással nehéz lesz elszigetelődnünk. A köztársasági elnök rendkívül aktív az egyházi diplomáciában, emellett a legkülönfélébb külföldi egyetemeken tart előadást fiataloknak – közélet rovatunkban mérlegre tettük a tevékenységét.
Lehetőség-e az ellenzék számára az önkormányzatok nehéz helyzete a kormánnyal szembeni fellépésre? Milyen az együttműködés a felek között? Hogyan készülnek az energiaválságra? Nemény Andrást, Szombathely MSZP-s, valamint Cser-Palkovics Andrást, Székesfehérvár fideszes polgármesterét ültettük egy asztalhoz.
A 2011-es alapításakor a politikai megsemmisülés szélén táncoló vezérrel és minimális támogatottsággal bíró Demokratikus Koalíció bő egy évtized alatt vetélytársait megelőzve az ellenzék vezető erejévé vált – de mi vezetett idáig? Kiderül összeállításunkból.
Szalai Zoltán főszerkesztőnk John J. Mearsheimer A nagy téveszme - Liberális álmok és nemzetközi realitások című könyvét ajánlja.
L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója Bozóki András interjújára és a kettős mércére reagál publicisztikájában.
Tóth Erik, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója a félidős amerikai választás lehetséges következményeiről ír véleménycikkében.
„1914-ben mi, magyarok elleneztük a leghangosabban a háborút, s éppen ez a helyzet ma is” – írja publicisztikájában Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója.
Külhon & Külföld
Jó eredményeket ért el a Szövetség nevű közös formáció a szlovákiai helyhatósági választáson, ami erős üzenet a szlovák pártoknak is – Tokár Géza felvidéki politológussal és Őry Péterrel, Csallóközcsütörtök polgármesterével értékeltük a helyzetet.
Külföld rovatunkban Demkó Attila riportját olvashatják Bosznia-Hercegovinából, Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója pedig az egyre fokozódó migrációs helyzetről írt.
Wagner Péter, a Külügyi és Külgazdasági Intézet munkatársa publicisztikájában a NATO idei évét teszi mérlegre.
Makronóm
A megújuló energia csak elsőre tűnik megváltásnak a kibocsátáscsökkentésért folyó európai küzdelemben. A megújulók arányának növelése egy ponton korlátokba ütközik, az atomenergiával is számolni kell – állítja egy neves szerzőket felvonultató friss tanulmány, amelyről Lóránt Károly ír makronóm rovatunkban.
Meta, Élet és Utolsó figyelmeztetés
A modern ember mozgástere azért korlátozott, mert az igényei korlátlanok, ideje tehát visszatérni az önkorlátozáshoz – állítja Giorgos Kallis görög politikatudós, akinek könyvét Böszörményi Nagy Gergely ajánlja ezen a héten. Priger Zsolt pedig Guy Debord: A spektákulum társadalma című könyvéről írt jegyzetet.
„Minden szerepemhez odatöröm magam, nem keresek kibúvót, nem akarok semmit megúszni; ha van bármi tehetségem, akkor ez az” – mondja Vecsei H. Miklós. A fiatal színésszel a Semmelweis című nagyszabású történelmi mozi forgatásáról beszélgettünk.
A tárcát Hegyi Zoltán írta.
A lapot záró Utolsó figyelmeztetés rovatban Skrabski Fruzsina, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom alapítója ír arról, hogy miért jó ma Magyarországon nőnek lenni.