A romák helyét az új rendszerben azonban nem Faludy, hanem a Demokrácia cikke jelölte ki: „nincsenek többé cigányok”, csak dolgos szocialista munkások. Igaz, hasonlók már az Igazság fent idézett cikkében is megjelentek: „A közösség érdeke, hogy minél előbb megszüntessük ezeket az állapotokat. Minden egyes embernek dolgoznia kell. (…) Rá kell szoktatni őket a hasznos munkára, a rendre és a tisztaságra (…). Jó szóval vagy szigorral, de munkára kell fogni valamennyiöket. (...) Eljön az idő, amikor nem élhet többé senki munkátlanul Magyarországon”.
A nemzetközi példa alapján Kéthly Anna lapja, a Világosság is megígérte: „Komoly polgárrá nevelik a cigányokat”. A Szabad Szó egyenesen a „cigánykérdés” létét pedzegette egy lekezelő, lenéző riportban 1948 tavaszán, és a központi kommunista lap, a Szabad Nép is méltatta a Cigányok című szovjet filmet, melyben a kommunisták küzdenek „a cigányok megjavításáért”.
Mindezt párosítva a jelentős részben romákat érintő közigazgatási razziákkal, az olvasó előtt felsejlhetett a Horthy-korszak néhány negatív aspektusa (hiszen akkoriban is gyakoriak voltka a csendőrségi, rendőrségi „cigányrazziák”), ám
az áthallás nyilván nem zavarta a kiépülő új rendszert.
„Megtisztítják a fővárost a közbiztonságot veszélyeztető elemektől” – közölte 1945 őszén a Szabad Nép, nem felejtve el megjegyezni, hogy a Teleki-téren főleg „cigányok kerülnek sorra. (…) csupa lopott holmi” – így György István cikke.
Két évvel később ugyanez a lap nagyszabású razziáról számolt be – több száz rendőr bevetésével kaptak el több szász csempészt, rablót –, „ezeknek körülbelül fele kóbor cigány volt”. Az új, kommunista vezetésű rendőrség hozzáállását a Marschall László által szerkesztett Magyar Rendőr folyóirat mutatta be, a keszthelyi rendőrkapitány megszólaltatásával: „Sok bajunk van a cigányokkal”.
A fenti nyelvezet tükrében nem meglepő, hogy a roma holokausztról (porajmos) kevéssé számoltak be a lapok,
) kevéssé számoltak be a lapok,a romák ritkán jelentek meg az átmenet éveiben áldozati szerepben. Mivel a romaellenes nyilas atrocitások jelentős részben a dunántúli területet érintették, ezért a székesfehérvári lapok, vagy például a Veszprémi Népszava több cikket közöltek a romákkal szembeni atrocitásokról, népirtásról (Grábler-tavi tömeggyilkosság), de az országos sajtóban ez kevésbé volt jellemző. Egy pársoros MTI-hírt szinte minden lap lehozott 118 meggyilkolt roma sírjának feltárásáról 1946. szeptember 18-án és 19-én, ám a legtöbb lap nem hozta prominens helyen a hírt, igyekeztek eldugni azt: a Szegedi Népszava az 5. oldalon, a Kis Ujság a „Hírek” gyűjtőcím alatt, a 3. oldalon (az „Engedély nélkül őrölt a csákberényi malom” és a „Jóváhagyták Kecskemét vízvezetéképítési tervezetét” c. cikkek között), a Világosság a 3. és a Világ a 4. oldalon, a Népszava és Szabadság szintúgy kishírek közé bújtatva. A Szabad Népben és a Magyar Nemzetben egyáltalán nem találtam nyomát a hírnek.