Ön az MCC médiakonferenciájára érkezett Budapestre. Sokan panaszkodnak manapság a big tech cenzúrájára, illetve a fiatal balos újságírókra, akik ellehetetlenítik a konzervatívabb feletteseiket. Hogyan látja az amerikai újságírás jövőjét?
Ezek a jelenségek mind valósak. A kérdés, hogy mi a hatás és mi okozza. A helyzet nem is igazán az, hogy a konzervatívok ne tudnának megszólalni. A cenzúra igazából sokszor felhívja a figyelmet bizonyos ügyekre, melyek amúgy elsikkadnának. A kérdés a presztízsé.
Bizonyos nézetek már nem jelenhetnek meg bizonyos lapokban.
Bizonyos eszméket már lenéznek. Kérdéses, hogy el fogja-e veszíteni jó hírnevét a New York Times? Talán valamennyire ez történt, de nem igazán. Amerikában többről van szó, mint a cenzúra – ami egyébként gazdasági ügy is.
Mi számít presztízses lapnak? Dave Rubin azt mondta egyszer nekem, hogy a New York Times kukába való szemét.
Talán igaza is volt bizonyos értelemben. De akkor is úgy tekintenek rá az amerikai gazdaság és politika vezetői, mint a legnevesebb lapra. Ők pedig azok az emberek, akiknek a legtöbb befolyása van. Az egy kérdés, hogy jó-e a tartalma – szerintem sokan mondanák, hogy nem. Megint más kérdés, hogy mennyire befolyásos a lap a társadalmi megítélés értelmében.
Ha nem lenne fontos a lap, senki sem panaszkodna, hogy kicenzúrázzák belőle.
Az MCC konferenciáján a bulvárról is beszéltek. Az a benyomásom, hogy nagy szakadék tátong az elit és a nép között. A nép olvas valamit – például bulvárt –, az elit pedig New York Times-t.
A New York Times egy kicsit elvesztette a kapcsolatot a néppel. De szerintem inkább az a kérdés, hogy úgy működik-e az amerikai demokrácia, ahogyan azt a nép hiszi? Az emberek azt hiszik, hogy lent megszületnek ötletek, amelyeket meghallgatnak fent. Valójában inkább egy szűk elit vezeti a dolgokat, ideértve a politikusokat, az oligarchákat és néhány vezető értelmiségit. Nem csak a New York Times nem érti a népet, de az elit sem.
Trump az állította, hogy érti a népet. Ő jobb kapcsolatot ápolt a tömegekkel?
Trump ügyesen csinált médiafigyelmet, de nem tudta felhasználni arra, hogy valós politikai eredményeket hozzon el. Jobban érdekelte, hogy botrányt generáljon, mint hogy tényleg dolgozzon. A 2016-os kampány fontos volt, mert kihívta a kétoldali elitet, amelynek nagy szerepe volt Amerika hanyatlásában, de miután megválasztották,
Trump semmilyen érdemi politikai változást nem hozott.