Áll a bál Romániában: egy volt miniszterelnök és két volt miniszter fejét akarja a DNA
Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség a legfőbb ügyésznél kezdeményezte, hogy kérje a gyanúsított kormánytagok mentelmi jogának felfüggesztését.
Az USR-PLUS pártszövetség ennek ellenére folytatná az eddigi közös kormányzást a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ).
Megvonja a bizalmat Florin Citu román liberális miniszterelnöktől a kormánykoalíció részét képező USR-PLUS pártszövetség, de folytatná az eddigi közös kormányzást a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ).
Dan Barna szerint nem volt joga Florin Citunak leváltani a minisztert
Ezt a bukaresti kormányban miniszterelnök-helyettesi tisztséget betöltő Dan Barna, a Mentsétek meg Romániát Szövetségből (USR) és a Szabadság Egység és Szolidaritás Pártjából (PLUS) összeolvadt USR-PLUS társelnöke jelentette be szerdán, miután az államfő Citu kezdeményezésére, az USR-PLUS hozzájárulása nélkül leváltotta tisztségéből Vlad Voiculescut, az USR-PLUS által jelölt egészségügyi minisztert.
A parlamentben tartott rövid sajtóértekezletén Barna rámutatott:
márpedig Citu nem konzultált az USR-PLUS-szal arról, hogy le akarja váltani a pártszövetség által jelölt minisztert, hanem kész tények elé állította koalíciós partnereit. Barna szerint Citu arról sem egyeztetett vele, hogy őt jelölné ideiglenes tárcavezetőnek az egészségügyi minisztérium élére.
„Florin Citu mostantól kezdve nem bírja az USR-PLUS támogatását ahhoz, hogy a miniszterelnöki tisztségben maradjon”
– szögezte le Barna.
Az USR-Plus szlovák testvétpártjához hasonlóan viselkedik
Barna úgy vélekedett:
„Voiculescu ellen azért indult médialincselés, mert mandátuma első napjától kezdve harcba szállt a korrupt egészségügyi rendszeren élősködőkkel”,
szakembereket hozott az egészségügyi biztosítóhálózatba, és leváltotta a politikai alapon kinevezett kórházigazgatókat.
Megjegyezte: az USR-PLUS sosem vitatta, hogy a miniszterelnök alkotmányos joga kiértékelni a miniszterek teljesítményét, de szerinte ilyen kiértékelés Voiculescu esetében nem létezik, a kormányfő pedig azok malmára hajtja a vizet, akik három hónapja fékezni próbálják az egészségügyi rendszer reformját, amely a közös kormányprogramban is szerepel.
A parlamenti voksok 56 százalékával rendelkező jobbközép kormánykoalíció a – nem magyar – kisebbségi frakció támogatásával, a tavaly decemberi választások után iktatta be Florin Citu kormányát, amelyben a két kisebbik pártnak egy-egy tárca nélküli miniszterelnök-helyettese, a PNL-nek 9, az USR-PLUS-nak 6, az RMDSZ-nek pedig 3 minisztere van
A PNL csaknem 29, az USR-PLUS 17,2, az RMDSZ pedig 6,5 százalékos parlamenti súllyal rendelkezik, a jobboldalon tehát egymás nélkül nem tudnak kormánytöbbséget alkotni. Rajtuk kívül a korábban kormányzó Szociáldemokrata Pártnak (PSD) van csaknem 34 százalékos, illetve a – vírustagadó és nacionalista szólamokkal frissen a törvényhozásba került – Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) több mint 10 százalékos parlamenti képviselete.
A szakszervezetek is Citu leváltását követelik
Az érdekképviseletek azzal vádolják a kabinetet, hogy megkérdezésük nélkül döntött a nyugdíjak és a közalkalmazotti bérek befagyasztásáról, valamint nem egyeztet a társadalmi partnerekkel, és a polgárok érdekei elvárásai helyett a tisztségek elosztásával van elfoglalva.
A gazdaság padlót fogott a pandémia miatt
Miközben az unióban átlagosan 0,9 euróval nőtt az órabér, Romániában mindössze 0,4 eurós növekedést regisztráltak – kifogásolta az Agerpres hírügynökségnek nyilatkozva Bogdan Hossu, az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség elnöke. Hozzátette: az üdülési utalványok megvonásával padlóra küldték a vendéglátóipart, a bértörvény újragondolását kizárólag a kiadások csökkenésének könyvelői szempontja vezérli,
A kormányszékház előtti Victoriei-téren öt szakszervezeti szövetség: az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség, az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS), a Szabad Szakszervezetek Testvériség Szövetsége (CNSL Fratia), a Szakszervezetek Demokratikus Szövetsége (CSDR) és a Meridian Szakszervezeti Szövetség szervezett közös kormányellenes tüntetést.
Közös követeléseikként a kormány lemondását, a minimálbér tisztességes szintre emelését, méltányos nyugdíjak és minőségi közszolgáltatások biztosítását, a kollektív párbeszéd folytatását, méltányos adózást és a jogszabályok helyes alkalmazását nevezték meg.
z öt, egy időben rendezett demonstrációval a szakszervezeteknek mégis sikerült nagyobb tömegrendezvényen hangot adniuk követeléseiknek. A megmozdulásnak azonban így is csekély médiavisszhangja volt, mert a sajtó figyelmét az egészségügyi miniszter váratlan leváltása miatt kirobbant koalíciós válság kötötte le.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement