– miszerint a két fél beszélgetett ugyan eszkatológiáról, de az olasz újságíró félreértette a pápát – de ez esetben az egyházfő jó barátja és lapja kerül rendkívül kellemetlen helyzetbe és tűnik teljesen inkompetensnek.
Az már a legelső alkalmakkor kiderült, hogy valami nem stimmelt: a baloldali lap idős, akkor 90 éves ateista munkatársa állítólag emlékezetből gépelte és foglalta össze a pápával való magánbeszélgetését már 2014-ben is, benne olyan megjegyzésekkel, hogy Ferenc pápa szerint ötvenből egy pap (azaz világszerte nyolcezer pap) pedofil. Diktafon nem volt. Jegyzetek sem. Arról sem tudni semmi biztosat, hogy egyáltalán „on the record” volt-e a beszélgetés.
Federico Lombardi szentszéki szóvivő akkor is azzal reagált: Scalfari saját emlékezetéből írta le a beszélgetést, nincs szó az elhangzottak pontos leiratáról és nem volt szó interjúról a szó bevett értelmében.
Az év áprilisában esett meg, hogy a pápa Bergoglio atyaként azt mondta telefonon egy argentin nőnek, hogy plébánosa tanácsa ellenére nyugodtan áldozhat elvált újraházasodottként. A média felkapta az esetet: Lombardi akkor is azzal reagált, hogy leegyszerűsítésről van szó, és a médiajelentések pontatlanok voltak.
Valakit itt palira vesznek – gondolhatja az egyszeri újságolvasó.
Egy pápa diktafon nélkül ad interjút egy idős, ateista baloldali újságírónak?
Vagy csak beszélget vele privátim? Ennyire naiv vagy ennyire nemtörődöm nem lehet egy egyházfő, aki pontosan tisztában van azzal, milyen mértékben magyarázzák félre még a legprecízebben megfogalmazott pápai nyilatkozatokat is a médiában.
Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspök az ügy kapcsán a Mandinernek azt mondta: „Ferenc pápa nem akar gondolkodás nélkül megfelelni a tőle függetlenül kialakult és kötelezővé tett konvencióknak, másrészt az őszinte véleményét mondja mindig, de nyilván ezt sokan úgy továbbítják, hogy hangzatos legyen, akár úgy, mintha mást mondana, mint az egyház tanítása”. A Magyar Katolikus Püspöki Kar korábbi médiareferens püspöke szerint Ferenc pápa azt mondta el a pokolról, amit ő gondol, és ami ugyan nem azonos sok katolikus hívő elképzelésével, de az egyház tanításával teljesen azonos. Kiss-Rigó szerint a pápa nem tud úgy nyilatkozni, hogy 100 százalékosan egyértelmű legyen, amit mond, mert mindenképpen félremagyarázzák.
Christopher Altieri felteszi a kérdést a Catholic Heraldon: miért is bízik meg még mindig Ferenc pápa Scalfariban?
A The Times-nak nyilatkozó szakértő szerint a Scalfari-interjúk valószínűleg a Vatikán engedélyével jelennek meg, mivel ha egyszer, majd még egyszer valaki ennyire félremagyarázta a szavaidat, főleg ha te vagy a pápa, akkor többet nem nyilatkozol neki.
Antonio Socci olasz szakújságíró szerint arról van szó, hogy „Scalfari és Bergoglio öt éve játszanak egy játékot, amiben az argentin pápa hozzájárul egyfajta tanítóhivatali kettősséghez. Amikor a katolikusokhoz beszél, homályosan és teológiailag kétértelműen beszél. Kerüli az egyértelmű megállapításokat, és így apránként lebontja a tanítást (a békák lassú megfőzésének taktikája). Eközben Scalfarin keresztül a szekuláris világhoz beszél, tudatván valódi elképzeléseit, amelyek teljesen modernek, hogy így készítse elő a »forradalmat« és hogy népszerű legyen a nem katolikusok körében és a médiában.”
Szerdahelyi Csongor, a ferences rend sajtófőnöke a Mandinernek kifejtette: Ferenc pápában „nagy bizalom van az újságírókkal szemben”, amivel „többször visszaélnek, de benne nem csökken a bizalom”. Ferenc pápa továbbra sem kér olyan biztosítékokat, amelyeket korábban szokás volt az egyházfők részéről, mert „egy szabad ember, és ami a szívén, az a száján”. Ilyen értelemben lehet „gyanútlannak vagy felelőtlennek nevezni ezt a hozzáállást, de ezzel együtt nem hagyja magát. Szerintem ez inkább pozitívum, nem pedig negatívum.” Szerdahelyi szerint a pápa azért ad interjút nem csak katolikus lapoknak, hogy másokhoz is eljusson a mondanivalója. Ferenc pápa első, Scalfarinak adott interjúja Szerdahelyi szerint jól sikerült, most viszont úgy látszik, kevésbé. Egy egyházfő minden lépését, nyilatkozatát pedig szerinte nem lehet sajtósokkal körbebástyázni, hiszen Joseph Ratzinger emeritus pápa egyik levelét pedig cenzúrázta a vatikáni sajtóiroda (XVI. Benedeket arra kérték fel, méltassa a Ferenc pápa teológiájáról megjelent kis könyvsorozatot, ám azt ő elutasította, részben a sorozat némelyik kötete szerzőinek személye miatt). Szerdahelyi leszögezte: aki közszereplő, az ki van szolgáltatva annak, hogy félremagyarázzák, hiszen minden újságírónál ott a kísértés, hogy azt ír meg egy beszélgetésből, amit kihall belőle.