Visszavonul a rendszerváltás utáni Magyarország legmegosztóbb politikusa – Gyurcsány Ferenc portréja

A történtek új fejezetet nyithatnak a magyar politikában.

Gyurcsány Ferencnek és Dobrev Klárának mindig is volt mit a „tejbe aprítaniuk”. Nemsokára arról is kell majd dönteniük, hogy az ingatlanokat, a céges ügyeket és a hiteleket miként osszák meg egymás között.
Egy korszak véget ért: Gyurcsány Ferenc 2025. május 8-án – ami a Mandiner eddigi történetének legolvasottabb napja volt – letette a lantot, hiszen lemondott a DK elnöki tisztségéről, frakcióvezetői posztjáról, országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonult a közélettől, a voksolásokon nem kíván elindulni, és törölni fogják a közösségimédia-felületeit is. Arról, hogy Gyurcsány kicsekkol, nem maga, hanem Dobrev Klára számolt be közösségi oldalán.
Bejegyzésében a DK-s európai parlamenti képviselő arra is kitért: a magánéletben is elválnak útjaik.
Ezt is ajánljuk a témában
A történtek új fejezetet nyithatnak a magyar politikában.
Elemzésünkben a történtek lehetséges hátterét is feszegettük. Nem is igazán az egykori kormányfő kapitulációja – amit régóta pedzegettek már a párton belül is –, sokkal inkább Gyurcsány és Dobrev válása az, ami heves reakciókat váltott ki a szimpatizánsok körében.
Úgy hírlik, Gyurcsány maga jelentette be visszavonulását, de a részletekről Molnár Csaba EP-képviselő beszélt az elnökség előtt, majd egy napra rá a sajtónak. Hogy a korábbi miniszterelnök blöffnek szánta lépését – abban bízva, hogy marasztalják –, nem tudni, hiszen Molnár állítása alapján egyfelől
Gyurcsány nem hajlandó már sajtómegkeresésekre reagálni, másrészt az elnökség sem próbálta Gyurcsányt lebeszélni a döntéséről.
Ezt is ajánljuk a témában
Totális összeomlás, csupán pár nap alatt. Három forgatókönyv biztos előkerül, ha az okokat keressük. Afelől pedig nincs kétség, miről fog mostantól szólni a magyar közélet.
Látva, hogy milyen érzelmeket váltott ki a múlt csütörtöki bejelentés, pár napra rá, május 11-én vasárnap Dobrev mint a DK elnöki székének várományosa igyekezett tiszta vizet önteni a pohárba. Bár a videós sajtótájékoztató „szenzációsnak” ígérkezett, voltaképpen nem hangzott el benne semmi konkrétum azontúl,
hogy a baloldal új korszakot kezd, Dobrev pedig kész mindennek az élére állni. Valamint azt is leszögezte, hogy „vége a Gyurcsányozás korszakának”.
A politikus kendőzetlenül beszélt arról, hogy min ment keresztül az elmúlt időszakban. A válásáról úgy fogalmazott, „nem akarom tagadni, az elmúlt hónapokban megjártam a poklok poklát. Tudtam, hogy az életem gyökerestül megváltozik, mert egy részemtől, akivel többet éltem együtt, mint nélküle, örökre el kellett búcsúznom. És így is lett. Azt hiszem, vannak változások, amelyek egyszerűen elkerülhetetlenek, bárhogy is küzdünk is ellene”. Dobrev hozzátette, erősnek kell lennie a gyermekei és a közössége miatt is.
Végül úgy „mutatkozott be”, mint korábban még talán soha. „Dobrev Klára vagyok, 53 éves, jogász, közgazdász, egyetemi oktató. 5 gyermeket neveltem, A közéletben nem valakinek az unokája, lánya, felesége vagyok. Ha vitájuk van azzal, amit képviselek, nekem mondják el, velem vitatkozzanak, érveljenek. Mert a címkézés a gyengék eszköze. Én én vagyok. A nevem Dobrev Klára, és készen állok” – zárta gondolatait a balliberális EP-képviselő.
Ki is pontosan Dobrev Klára?
A Mandiner kicsit több mint négy évvel ezelőtt közölt terjedelmes portrét a DK jelenlegi EP-képviselőjéről, annak apropóján, hogy 2021-ben a párt bejelentette, Gyurcsány Ferenc volt feleségét indítja miniszterelnök-jelölt-jelöltként az ellenzéki előválasztáson.
Dobrev Klára családjának szinte minden tagja szorosan kötődik a kommunista pártállamhoz. Nagyapja, Apró Antal, hírhedt kommunista politikus, akinek az egykori szovjet titkosszolgálathoz, a KGB-hez fűződő viszonya máig tisztázatlan. A szobafestőnek indult politikus jellemzően a háttérember szerepét töltötte be, mégis komoly karriert futott be a kommunista pártban.
1957-ben Minisztertanács elnöke lett, majd személyesen felügyelte Nagy Imre és mártírtársainak koncepciós perét; 1958. június 17-én ő jelentette be az Országgyűlésben Nagy Imre és három társa kivégzését, amit a „nép jogos elégtételének… az ellenforradalom méltó megbosszulásának” nevezett.
Lánya, Apró Piroska külkereskedelmi pályára került. Nem tudni, volt-e bármilyen titkosszolgálati szerepe, de egy biztos, az ő pozíciójában kellett, hogy legyen valamilyen kapcsolata a szolgálatokkal.
Dobrev anyja 1970-ben a Külkereskedelmi Minisztériumhoz került, majd Bulgáriába ment, ahol a kereskedelmi kirendeltség titkára lett. Később a Videoton külkereskedelmi vállalatánál, majd újra Szófiában dolgozott, immár vezető pozícióban. Valószínűleg itt ismerhette meg későbbi férjét, Petar Dobrevet, a bolgár kommunista titkosszolgálat egyik vezetőjének fiát. Dobrev Klára édesapját.
Apró Piroska később újra a Külkereskedelmi Minisztériumban dolgozott, a rendszerváltoztatást követően pedig újabb vezető kereskedelmi pozíciók mellett Horn Gyula miniszterelnök kabinetfőnöke volt.
Dobrev Klára a budapesti Eötvös József Gimnáziumban érettségizett 1990-ben. Ezt követően először a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen elvégezte a közgazdász szakot, majd 1997-ben a jogi képzést az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán, és 2002-ben jogi szakvizsgát tett.
Dobrev Klára már egyetemistaként kifejezetten aktív volt a baloldali politikai közegben. 1994 őszén például közreműködött Baráth Etele szocialista főpolgármester-jelölt választási kampányában. De az sem véletlen, hogy később Medgyessy Péter kabinetfőnöke lett, mivel az egykori miniszterelnök közgázos évei alatt Apró évfolyamtársa és párja volt.
Politikai szerepvállalása tehát nem tegnap kezdődött, de a hazai közélet „nagyszínpadára” csak 2019-ben lépett ki, amikor a DK listavezetőjeként elindult az Európai Parlamenti választáson. Az úgynevezett „európai egyesült államok” elképzelésével kampányoló politikus pártja pedig sikerrel járt, legalábbis korábbi eredményét megduplázva 19 százalékot ért el, ezzel – legalábbis látszólag – a legerősebb hazai ellenzéki formációvá vált. Dobrev pedig mehetett Brüsszelbe. 2021-ben pedig felmerült a neve miniszterelnök-jelölt-jelöltként, de végül alulmaradt az előválasztáson, és a baloldali összefogás jelöltje Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely polgármestere lett.
A Balatonon szökkent szárba a szerelmük
Gyurcsány Ferenccel 1994 augusztusában, a balatonőszödi kormányüdülőben ismerkedtek meg. Gyurcsány ekkoriban egy balatonszemesi villában nyaralt második feleségével és két fiával. Innen járt be a kormányüdülőbe, Szilvásy Györgyhöz, míg Dobrev Klára anyjával, Apró Piroskával tartózkodott ott.
Gyurcsány visszaemlékezése szerint később Pesten meghívta ebédelni leendő feleségét, akivel 2-3 órát beszélgetett. Ezután elkezdtek találkozgatni, majd Gyurcsány két hónap múlva, 1994 októberében elhagyta a családját, feleségét, valamint 6 és 4 éves kisfiait, és összeköltöztek. A boldogító igent 1995-ben mondták ki, házaságukból három közös gyermek született, 1996-ban Anna, 1997-ben Tamás, majd 2015-ben Márton.
Egy 2020-as interjúban Dobrev így vallott kapcsolatukról: „Én imádok Gyurcsány Ferenc felesége lenni. Valószínűleg annak köszönhető az is, hogy jól működik a házasságunk és nagyon intenzív a kapcsolatunk, hogy nagyon hasonló az érdeklődési körünk is, benne a politika, általában a közélet.” Utóbbi kijelentés azonban úgy tűnik, rosszul öregedett.
Ezt is ajánljuk a témában
Szenzációs bejelentést ígért, de semmi konkrétumot nem mondott Dobrev Klára, aki először szólt az emberekhez, mióta kiderült, Gyurcsány Ferenc visszavonul a közélettől, sőt, a házasságuknak is vége.
Egy válás során természetesen felvetődik a kérdés, hogy a közös vagyonon miként osztoznak meg a felek. Gyurcsányéknak pedig aztán mindig is volt mit a tejbe aprítani. Mivel csak a volt pártelnök vagyonnyilatkozata érhető el a parlament honlapján, – Dobrev Klára esetében nincs friss dokumentum – , ezért a volt miniszterelnök nyilatkozatában szereplő vagyonelemeket vette alapul az Mfor cikke.
A nyilvános dokumentumból kiderül, hogy három ingatlan sorsáról biztos dönteniük kell az érintetteknek a közeljövőben:
Bimbó úti luxus váltotta az Apró-villát
Utóbbi luxusingatlanról 2024-ben a Mandiner is részletesen írt. Ahogy arra összeállításunkban is rámutattunk, a Demokratikus Koalíció elnöke a 2019-es évre vonatkozó vagyonnyilatkozata alapján minden évben feltüntetett egy rejtélyes „lakásvásárlás foglaló és előleg”, megnevezésű összeget, más szerződés alapján fennálló pénzkövetelésként.
Ennek az összegnek az alakulása 2022-ben már 446,5 millió forintra emelkedett, 2021-ben 348,25 millió, 2020-ban 225 millió, míg 2019-ben szintén 225 millió forint volt.
A Bimbó út 80. tulajdoni lapja alapján pedig az is kiderült, hogy 2021 szeptemberében Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára is tulajdonrészt szerzett az ingatlanban. szerint Apró Piroska már korábban, az említett év márciusában vásárolt magának tulajdoni hányadot az ingatlanban.
Ezt is ajánljuk a témában
Az akkori árfolyam szerint 4,31 milliós négyzetméteráron kelhetett el a Rózsadombon található ingatlan.
Gyurcsány vagyonnyilatkozatába nagyobb értékű gépjármű nem szerepelt, azt viszont a volt szocialista kormányfő elárulta, hogy Dobrev Klárával közösen két szerződés is köti: 210,36 millió forintot adtak kölcsön fele-fele arányban egy családtagnak lakásvásárlása, míg a kötcsei ház megvásárlására közösen vettek fel hitelt, ami 55,59 millió forint volt.
De a portál cikkéből az is kiderült, hogy a válófélben lévő házaspárnak nemcsak a magánvagyon, hanem a céges érdekeltségek megosztásáról is dönteniük kell. Mint ismert, az Altus Befektetési és Vagyonkezelő Zrt. 2024 szeptemberének végén beolvadt az Altus Portfólió Kft.-be, amelynek megszűnését Dobrev Klára korábban megígérte, miután a Demokratikus Koalíció EP-listavezetőjeként képviselő lett Strasbourgban.
Az Altus fénykorában egyébként jövedelmezően működött: 2016-ban 290,3 millió forintos árbevétel mellett 28,8 millió forint nyereséget ért el.
2018 óta azonban gyakorlatilag teljesen inaktív, és főként veszteséget termelt.
A pénzügyi befektetések kezelésével foglalkozó Altus Portfólió Kft. az Opten cégadatbázisának adatai alapján Gyurcsány Ferenc többségi tulajdonában van, ez a hvg360 cikke szerint elsősorban azzal magyarázható, hogy a 2024-ben beolvadt Altus-társaság mindössze egymillió forint saját tőkével járult hozzá az egyesüléshez. Az inaktívnak tűnő, ám saját tőkéjét tekintve mégis értékes, 62,2 millió cég vezetője a házaspár középső fia, Tamás.
Az Altus tevékenységével a 2023-as cégbeszámolók közzétételekor részletesebben is foglalkoztunk, a családi cég csaknem 16 millió forintot könyvelhetett el az egyéb bevételek eredménykimutatási soron, azonban ennek pontos forrását nem tudtuk megállapítani.
Dobrev Gyurcsány visszavonulását és a válást bejelentő posztjából az nem derült ki, hogyan tervezik megosztani a közös érdekeltségeket. S mivel az EP-képviselő azt is leszögezte, hogy „a válásról a továbbiakban egyikünk sem fog nyilvánosan beszélni, ez a legbelsőbb magánügyünk” – így nagy valószínűséggel a vagyonelemek sorsa is csak a nyilvánosan elérhető adatokból lesz majd megtudható.
Nyitókép korábbi felvétel. Fotó: MTI/Hegedüs Róbert
Ezt is ajánljuk a témában
Az összes közül a 2006-os ősz emelkedik ki.