Vízügyi szakértő: Nagyon vigyáznunk kell a vízkincsünkre, a klímaváltozás komoly problémát okoz

2025. március 29. 19:37

Nemcsak a szakemberekre hárul komoly feladat, minden egyes embernek van teendője, hogy óvjuk vizeinket – nyilatkozta Gacsályi József, az Országos Vízügyi Főigazgatóság műszaki főigazgató-helyettese.

2025. március 29. 19:37
null

„Ha az aszálytérképünket nézzük, akkor aszály nincs, mert az elmúlt napoknak a csapadéktevékenysége pozitív irányba billentette a mérleget, de azért egy aszály kiindulási állapotának körülményei, sajnos, fennállnak. Azon dolgozunk, hogy a kockázatát, illetve ha esetlegesen előfordul, a kár mértékét csökkenteni tudjuk”mondta az Országos Vízügyi Főigazgatóság műszaki főigazgató-helyettese az InfoRádió Aréna című műsorában.

Gacsályi József kijelentette, már nem éves, hanem éveken átnyúló aszályokról lehet beszélni. 2025-nek nagyon hátrányos helyzetet ad, hogy ha 2021 elejétől nézzük, akkor 25 köbkilométer csapadék hiányzik az átlagoshoz viszonyítottan a rendszerből. És még csak arról a csapadékról beszélünk, ami az ország területén lehull. Ennek jó része párolog, de jó része lefolyást képez.

Ezt is ajánljuk a témában

A szakértő közölte, vízkészleteink felhalmozódása szempontjából a téli félév, tehát az ősz közepétől tavasz közepéig tartó időszak a kulcskérdés. Ha megnézzük, egy felszín alatti vízkészletet bemutató talajvízkút adatsorát, akkor ott ciklikusság figyelhető meg, töltődés, elvonás, töltődés. Az az aggasztó, ha több évtizedre tekintünk vissza, hogy a negatív tendencia folyamatosan fennáll, ezért a vízgazdálkodásunkban nagyon komoly változást kell bevezetnünk.

A főigazgató-helyettes szerint 

vannak olyan külső körülmények, amiket nem tudunk befolyásolni, például azt, hogy a felszíni vízkészletünknek a 95 százaléka az országhatáron túlról érkezik, 

továbbá, hogy a felszíni vízkészletünknek a megoszlása nagyon aránytalan. A csaknem 100 köbkilométer felszíni vízből, ami éves szinten az országba befolyik, 75 százalék a Duna vízrendszerére esik és 25 százalék a Tisza völgye. Eleve a Tisza völgye nagyon hátrányos helyzetű, az Alföld, a magasan elhelyezkedő hátsági területek nagyon veszélyeztetettek, erőteljesebben ki vannak téve a klímaváltozás káros hatásainak, mint más terület. Ilyen a Duna-Tisza közi homokhátság, illetve a Nyírség.

Ezt is ajánljuk a témában

Ha Gacsályi egy okot nevezne meg problémaként, akkor ő a klímaváltozás számlájára írja ezt, a vízmérlegben leginkább a csapadék hiányzik. „Ezért is indult el a stratégiai törekvésünk, a Vizet a tájba program, vizet nem vezetünk el, vizet juttatunk vissza, oda, ahol hiányzik, lehetőség szerint gravitációsan, de például a Homokhátság vonatkozásában, ahol ezt nem tudjuk megtenni, a térszínek, illetve a magasságkülönbségek miatt, szivattyús vízpótlással” – fogalmazott.

Kijelentette, 

két vízbázisunk van, a két folyó, a Duna, illetve a Tisza. A Duna, illetve a Tisza völgye között 10 méter a magasságkülönbség a Duna javára, 

az ott kivezetett víz nem cél, de sokkal könnyebben vagy kisebb energiával elvihető a hátsági területekre. A Duna kisvízi vízhozama 1200-1300 köbméter másodpercenként, a teljes, közel tízezer négyzetkilométeres hátsági területek vízpótlására öt helyszínen, összesen 26 köbméter per másodperces vízhozammal kalkuláltak. 

A Vizet a tájba program lényege, hogy magában a tájban kell megtalálni a víz szerepét, amikor vízpótlásról beszélünk, mondjuk, a Homokhátságon. Nem az a cél, hogy a korábbi szabályozással létrejövő rendszert mint egy infúziót bekössük, és megpróbáljuk életben tartani. Teljesen új szemléletet, új tájhasználati struktúrát kell bevezetni. De ahhoz, hogy ezt meg tudjuk tartani, és ezt vizes élőhelyként vagy vízgazdálkodás céljára fel tudjuk használni, vizet kell a rendszerbe juttatni. De nem elvezetni onnan, hanem hagyni, hogy a hátságnak a magas pontjain beszivárogjon, illetve elpárologjon.

Ezt is ajánljuk a témában

A főigazgató-helyettes elmondta, a Homokhátság vízpótlásának az első lépcsőfoka a Duna menti síkság. Ott pár hónapon belül be fognak fejeződni a munkálatok, már a műszaki átadás is elkezdődött. Befejeződik a Kvassay szivattyútelep átépítése, az biztosítja, hogy a Dunából a Homokhátságra a szükséges vízkészletet el tudják juttatni. A Kiskunsági főcsatorna, a Duna-völgyi főcsatorna már rendelkezésre állnak, és a Dunától 20 kilométerre elviszik a vizet gravitációsan. Most 

az a cél, hogy ahol már van víz, azt tudják egy következő lépéssel az 50 méterrel magasabban lévő térszintre is feljuttatni, ahol már a beszivárogtatást meg tudják kezdeni.

Gacsályi kijelentette, az továbbra is igaz, hogy szerencsések vagyunk, mi magyarok, hogy nagyon sok jó minőségű vizünk van, víznagyhatalom lehet Magyarországot tekinteni, de hatékonyan kell tudnunk felhasználni ezt a kincset.

A mindennapi embernek is van ebben teendője, hogy ne engedjük ki a csapadékvizet, fogjuk fel, hasznosítsuk, rendezzük át, mert sok mindenre lehetne használni szürke vízként. „Gondolkodásban is változnia kell mindenkinek, és keressük azt az egyensúlyi állapotot, amivel a víz és az ember barátságban tud élni” – fogalmazott.

 

Nyitóképünk archív: aszály sújtotta mezőgazdasági terület Abony közelében 2003. június 26-án, H. Szabó Sándor/MTI
 

 

Összesen 46 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
elbert-0
2025. március 31. 00:05
Hála Istennek, hogy ez a legfontosabb ügy az asztalra került.
2025. március 30. 18:57 Szerkesztve
"két vízbázisunk van, a két folyó, a Duna, illetve a Tisza." A vízbázis a talajban és a növényzetben van. Érdemes megismerkedni a lokális esők fogalmával és fontosságával. Emlékszem, a nyolcvanas években nyaranta minden délután volt egy, szinte menetrendszerű zuhé. Ez ma már nincsen. Minden "zavaró" tocsogós területet "sikeresen" felszámoltak. Mindenhol megfelelően civilizált lett a táj. Ebből következően már nincs egyensúlyban a kipárolgás és az eső. Mindig az a nyavajás következmény. Kellenek a bolygatatlan erdőségek az arra alkalmas tájakon. Kellenek a tocsogós területek mindenhol, ahol csak - logikusan - lehetnek.
imoimo
2025. március 30. 18:32
Takács és az egész árvízkivezetés totális baromság. Sose létezett, megvalósíthatatlan lett volna, utána pedig fenntarthatatlan. Tessék megnézni a 19. század után nyomokban megmaradt belvíz-csatorna rendszert, milyen gazos, bokrokkal benőtt mind! A mostani majd'10 milliós népességgel se tudjuk fenntartani, akkor ugyan mit kezdhetett volna ezzel a közélkor 2-3 milliós lakossága, eszközök nélkül?! Ja, és utak, települések vannak itt közben, azokat öntsék el? Persze fő a természet, emberek, vissza a fára!
tamagaba
2025. március 30. 08:03
Már eldatuk esetleg azt is?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!