Baj van? Egyre kevesebb víz érkezik hazánkba

2025. január 02. 15:02

Az ágazatért felelős államtitkár szerint paradigmaváltás várható a vízügyben.

2025. január 02. 15:02
null

Nyitókép: Shutterstock

Közel két év alatt összesen 60 százalékkal fog nőni a vízügyi igazgatóságoknál dolgozók bére, amelyet átlagosan 30 százalékkal már tegnaptól megemeltek – mondta el a Magyar Nemzetnek adott interjújában V. Németh Zsolt, az Energiaügyi Minisztérium víziközmű-ágazatért felelős államtitkára, aki többek között arról is beszélt, 

hogy paradigmaváltás várható a vízügyben, szorosabbá fog válni az együttműködés az agráriummal és a területfejlesztéssel. 

Ennek kapcsán kiemelt: a vízmegtartásnak vannak olyan elemei, amelyek agrár-technoló­giai kérdések, ezeket nem lehet a vízügy hatáskörébe vonni. „Céljaink közt szerepel, hogy a már meglevő, öntözésre és belvíz elvezetésére is alkalmas csatornáinkat a lehető legjobb állapotba hozzuk” – árulta el az államtitkár. Azt is hozzátette: „Egy közös minisztériumba szerveztünk három felelősségi kört: a vízgazdálkodást, a vízvédelmet és a víziközmű-szolgáltatást, amivel a vízügyes társadalom kérését is teljesítettük” – fogalmazott az államtitkár.

A politikus az interjúban kifejtette: számos beruházásba fogtak a korszakváltás szellemében, például elkészült a Vének és Gönyű közti torkolati műtárgy, amely megakadályozta a Mosoni-Duna visszaduzzasztását Győr irányában. Ugyanennek a műtárgynak azonban vízvisszatartási szerepe is van. 

Ebből látszik, hogy a vízügy már korábban elkezdett odafigyelni a vízvisszatartás jelentőségére. 

Emellett az állam számos civil kezdeményezést vagy településfejlesztési programot támogat, például kis patakoknál duzzasztással is sikerült már javítani a mikroklímát. Célunk, hogy ez a szemlélet elterjedjen, mert vissza kell adnunk a tájat a víznek és a vizet a tájnak – magyarázta.

V. Németh Zsolt felhívta a figyelmet, hogy a Nyírség már félsivatagos területnek minősül, ezért az ott futó Vizet a tájba! program mintaprojektnek tekinthető, az innen szerzett tapasztalatokat pedig máshol is hasznosítani fogják. 

Nemcsak arról van szó, hogy öntözünk a visszatartott a vízből, 

ami a környező országokból egyre kisebb mennyiségben érkezik, hiszen a vízhozam, például a Tiszán, tíz év alatt 20 százalékkal esett vissza. 

Legalább akkora közhasznot jelent, ha a visszatartott vízzel növeljük a talaj vízháztartását, a Nyírségben is éppen ez történik” – mondta a szakember.

Mint ismert: csatornáink jelentős részét a belvizek levezetésére tervezték. Ötven éve a csatornákat leengedik télen, hogy a hóolvadás ­miatt kialakult belvizeket a csatornahálózat be tudja fogadni, de újabban nem sokat esik a hó. Az államtitkár szerint éppen ezért le kell folytatni azt a vitát, hogy tényleg kiürítsék-e a csatornákat és levezessék-e teljes mértékben a belvizeket, hiszen ma már az aszály jóval nagyobb gazdasági kárt okoz, mint az árvíz.

A víziközmű-ágazat büszke lehet arra a teljesítményre, amelyet ennek a problémának a megoldásában nyújtott. 

Egyes nyugati országokban úgy bénított meg turisztikailag frekventált helyeket a vízhiány, hogy nemcsak locsolni nem lehetett, de zuhanyozni sem” – emelte ki V. Németh Zsolt, hozzátéve, hogy hazánkban egy olyan évszakban, amikor a hőmérséklet és a csapadékmentes időszak is rekordokat döntött, állami és önkormányzati víziközmű-szolgáltatók által elrendelt vízkorlátozást nem kellett életbe léptetni.

V. Németh Zsolt úgy véli, paradigmaváltásra van szükség, „hiszen az árvízvédelmi rendszerünk arra épült ki, hogy mentesítsen bennünket a veszélytől a víz elvezetésével”.

Az viszont tévhit, hogy a Dunán lefolyó csúcsközeli árvízből a Tisza vízgyűjtő területén a következő nyárra öntözővizet tudunk nyerni. Ez lehetetlen, mert ellentmond a fizika törvényeinek” 

– szögezte le.

Az utóbbi években nagyságrendileg 450 milliárd forint értékben fejlesztettünk, például hét Tisza menti árvízcsúcscsökkentő tározót építettünk, de történt fenntartási eszközfejlesztés is 20 milliárd forintból. Most az önkormányzati védvonalaknal kell figyelmet szentelnünk, ezért Esztergomban már épül az új árvízvédelmi rendszer, de számos más helyszínen is részletes vizsgálatra és tervezésre van szükség. Itt olyan településekre gondolok, mint Vác, Kismaros, Dunaszekcső, Dunabogdány, Kisoroszi, Leányfalu, Kisapostag, Bár és Baja. A Tisza mentén is növeljük az árvízi biztonságot. A jelenlegi fejlesztési ciklusban mintegy 40 milliárd forintnyi beruházást tervezünk a Felső-Tisza árvízvédelmi rendszerén” – sorolta a szakember.

Ami a béreket illeti:

Január elsejétől átlagosan 30 százalékkal nő a vízügyi igazgatóságok, illetve az Országos Vízügyi Főigazgatóság bértömege, ami kilencmilliárd forint többletet jelent, majd 2026-tól újabb 12-, 2027-től pedig további 10 százalékkal emelkedik a dolgozók bére. Ez azt jelenti, hogy alig több mint két éven belül 60 százalékkal fog növekedni a bérszínvonal. A víziközmű-ágazatban már 2024 januárjától 10-, majd az év közepén egy újabb 5 százalékos bérfejlesztés volt, ráadásul nemcsak az állami, hanem az önkormányzati cégeknél is.

 

 

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pesszimista
2025. január 02. 21:26
A víz visszatartás olyan darázsfészek, amibe a mindenkori hatalom nem szivesen nyúl bele. De valamikor el kéne kezdeni, mert a körmére ég.
Valodi
2025. január 02. 18:32
Hekimeki 18:23 "BASZNÁ SZÁJBA A KURVA ANYJÁT MINDEGYIK" - ne legyél már ilyen szigorú! Tudnak ezek a fiúk vizet fakasztani is, ha akarnak: "A polgármester hozzátette: Az 1500 kilowattos motorral szerelt szivattyú másodpercenként 1275 liter vizet képes mozgatni. A teljesítményt jól mutatja, hogy ettől a ponttól egy 65 méterrel magasabbra lévőre kell eljuttatni a vizet. Ez a szivattyú lesz a szíve az egész rendszernek, ettől lüktet majd a víz, és jut el oda, ahová szánjuk – hangsúlyozta Papp László." "Számítások szerint óránként 1000 köbméter vizet szív fel egy 800–1000 megawatt teljesítményű akkumulátorgyár – Palkovics László technológiai és ipari miniszter is ezekről az értékekről beszélt májusi parlamenti meghallgatásán. Nem vitatta, hogy ez jelentős terhet rak a természeti erőforrásokra, ezért gondolkodni kell a vízfelhasználás csökkentésének módozatain, de a szavaiból az derült ki, hogy az ipari szükségletek felülírják a környezetvédelmi szempontokat." Persze Kínának ...
Valodi
2025. január 02. 18:26
titi77 17:47 ... höhöhö - ne legyél már ilyen naiv! Mintha rajtuk múlna ... "2010-2012 között reményt keltő folyamatok indultak meg. Kidolgozásra került Ángyán József, a vidékfejlesztési tárca parlamenti államtitkára vezetésével a Nemzeti Vidékstratégia. Ez végre olyan irányt tudott volna mutatni, amiben egyformán hangsúlyos a vidék természeti és társadalmi fejlődése és a környezeti állapot javítása. Mire a stratégia elkészült, az államtitkár a munkájának tartalmi ellehetetlenítése miatt lemondott. Mint államtitkárnak sem volt módja az elképzeléseinek megvalósítására. A kijelölt irányok megvalósítása bizonyos részterületeken elindult, azonban a koncepció egésze szép lassan elsüllyedt. Hatályon kívül ugyan nem helyezték, de ma már a honlapja sem él.”
Hekimeki
2025. január 02. 18:23
Nem baj bazd meg, az árvizet leengedték a picsába, nyugodtan utána lehet nézni hány hektár tároló maradt üres 😡😞😠 BASZNÁ SZÁJBA A KURVA ANYJÁT MINDEGYIK ❗❗❗
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!