Tóthné Eszter és több kortársa pedig, mint kisgyermek leskelődött a katonák után – zömük egyben a film statisztájává is vált –, akiknek a közelben lévő Marói-erdőben volt a táboruk. Azonban általában hamar fülön csípték őket. Az a mondat maradt meg benne a leginkább, és csal még mosolyt ma is az arcára, hogy, „azt a kislányt vezessék ki”.
A kőszívű ember fiai (1965)
Ha az 1848-49-es forradalom és szabadságharc szóba kerül, akkor megkerülhetetlen Jókai Mór klasszikusa, a Baradlay-család történetét elmesélő A kőszívű ember fiai című regényadaptáció. Széles e országban nincs olyan, aki ne tudná, hogy miről szól e mű, hiszen még sokan olvasónaplót is készítettek belőle. De idézzük fel röviden a regény és a film főbb mozzanatait.
Mint ismert Baradlay Kazimir özvegye ellenszegülve férje végakaratának hazaszólítja fiait. A néző pedig Baradlay Jenővel belekeveredik a bécsi forradalom forgatagába. Bátyja, Richárd huszárnak áll, és részt vesz az isaszegi csatában, majd megvívja testvérpárbaját Ödönnel Buda ostrománál. Várkonyi Zoltán filmje egy időtálló alkotás, átszőve ármánnyal, szerelemmel és nem kevés önfeláldozással.
80 huszár (1978)
Sára Sándor 1978-as műve 1848 tavaszának azt az időszakát idézi meg, amikor a tizenkét huszárezredből csupán négy állomásozott magyar területen, a többi külhonban tartózkodott. Ezek egyike volt Lenkey János századkapitány csapata is.
Miután a huszárok értesültek a forradalmi eseményekről, egy emberként indultak haza Galíciából, hogy a magyar szabadságért harcoljanak.
Sára hősei erőn felüli küzdelembe bocsátkoztak a természettel, hiszen a Dnyeszter folyón és a Kárpátokon keltek át, szembenéztek császári katonákkal, és saját magukkal is.
A megindító drámában nincsenek kijelölt hősök, a csatában és a szenvedésben is egyenlő mindenki. A huszárok közösségként győznek, és közösségként is buknak el.
Hídember (2002)
Bereményi Géza 2002-ben bemutatott filmjének nyitójelentében a „legnagyobb magyart” úgy zárják béklyóba, mint a korabeli magyarsággal tették. A történet során szemtanúi lehetünk annak, ahogy a Habsburg-hű neveltetésben részesült Széchenyi István gróf szembefordul az udvarral, korának neves politikusává válik, és
hidat emelve igyekszik országát a jövőbe vezetni.
A Kossuth Lajos által „legnagyobb magyarnak” nevezett gróf hírneve és befolyása olyan méreteket ölt, hogy amikor az 1848-as forradalmak alapjaiban rázkódtatják meg a Monarchiát, beleőrül az önvádba.