Belgrádban nagyon szomorúan nézik, mi történik Szegeden
Nyolc pont döntött a gigaberuházás sorsáról.
A Corvinus Egyetem professzora „elénekelte” az ellenzék által gyakran „előadott” összeszerelőüzemes nótát, a baloldal által kicsinált Erasmus-programról viszont csak annyit mondott: „csak sóhajtozik az ember, hogy már ez sincs.” Donáthék közbenjárása az ügyben már nem került szóba.
Interjút adott a Portfolionak Bod Péter Ákos, a lap tájékoztatása szerint „azt követően, hogy születésnapja alkalmából megjelent a Gazdasági rendszerek és rendszerváltozások című könyv.” A professzor a tőle megszokott témában tett érdekes nyilatkozatot.
„Nem több, hanem jobb iparra van szüksége Európának, Magyarországnak” – fejtegette a Portfolio interjújában a professzor. Bod Péter Ákos szerint ugyanis azoknál az országoknál, akik a 2008-as válságot követően „a »régi« ipar felé fordultak, mint Magyarország, ott tartós gond lett a termelékenység növekedési ütemével”.
Bod szerint „ezért is nehéz válaszolni arra a kérdésre, hogy most mit kellene tennünk, hiszen a járműiparunk nagy súlya, amihez most jön hozzá az akkugyártás, adottsággá válik.” Érdekesség, hogy az interjúban professzor a baloldal hasonló kritikáihoz hasonlóan, név szerint nem fejtette ki, mely „kis-közepes hozzáadott értéket teremtő”, „összeszerelőüzemekre” gondol, csak azt, hogy olyanokra szerinte nincs szüksége az országnak, az „nem jó irány.”
A legutóbbi komoly port kavart, hazánkba érkező beruházás egyébként a BYD-beruházása. Ennek kapcsán a Mandiner olvasói emlékezhetnek: korábban francia lapok azt írták, hogy Németország, Spanyolország és Franciaország is tárgyalt az üzem ügyében, ám nem járt sikerrel, egyes források szerint pedig Belgrád, Szófia és Gent is versenyben volt a kínai BYD-nél, végül azonban Szegeden építi meg első európai üzemét a világ legnagyobb elektromos autógyártója. Ez a magyar gazdaságtörténet egyik legjelentősebb beruházása lesz, amelynek nyomán több ezer új munkahely jön létre. Erről itt olvashatnak bővebben.
Vagyis annak ellenére, hogy olyan beruházások érkeznek Magyarországra, amit a franciák, bolgárok, spanyolok vagy a németek is örömmel vinnének haza (vö. BYD-beruházás, BMW, Audi, stb.), Bod Péter Ákos szerint „még két-három-négy összeszerelőüzemre nincs szüksége az országnak”.
A kedves olvasónak ugyanakkor nem érdemes aggódnia, Bod Péter Ákos leszögezte: „a jó hír az, hogy a közgazdászok tudják, mire kellene több pénzt adni, ami a társadalom jólétéhez vezetne”. Ezt azonban a cikk vonatkozó részében már sajnos nem fejtették ki. A professzor szerint a tiszteletére kiadott „kötet fejezeteit érdemes átolvasni.”
Ezt is ajánljuk a témában
Nyolc pont döntött a gigaberuházás sorsáról.
De nemcsak a szakértés kapcsán maradhat hiányérzet az interjút olvasókban, hiszen bár a baloldal által kicsinált Erasmus-programról Bod Péter Ákos megállapította: „csak sóhajtozik az ember, hogy már ez sincs”, az interjúban annak már szintén nincs nyoma, hogy a professzor elítéli, vagy éppen elismeri a Momentum, különösképpen Donáth Anna és Cseh Katka aknamunkáját, amely jócskán hozzájárult ahhoz, hogy a magyar diákok ne juthassanak hozzá az Erasmus-program nyújtotta lehetőségekhez.
Az Erasmus-ügyről
Az Erasmus+ program 2021-2027-es végrehajtásáról szóló jelentésről szavazott az Európai Parlament néhány héttel ezelőtti plenáris ülésén Strasbourgban. Bocskor Andrea, a Fidesz EP-képviselője a témával kapcsolatban hangsúlyozta: „Két dollárbaloldali képviselő, Donáth Anna és Cseh Katalin kezdeményezésére az EP baloldali többsége a magyar kutatók, tanárok és diákok jogfosztásának fenntartása mellett döntöttek, tehát amellett, hogy a magyar diákok, kutatók és oktatók továbbra se vehessenek részt az uniós programokban. Donáth és Cseh képviselők eljárása szégyenteljes” – fogalmazott a politikus. Erről itt írtunk bővebben.
A baloldali politikusokat egyébként nem kímélte Donáthékat Schiffer és Hont az ATV-ben, kánonban kritizálták a Momentumot az Erasmus kicsinálása miatt. Erről itt írtunk bővebben.
***
Ezt is ajánljuk a témában
„Az aktuálisan ellenzékben lévő erők döntő része úgy tekint az Európai Unióra, mint valami feljebbviteli fórumra”. Mondván, hogy „igaz, hogy mi nem vagyunk képesek a saját polgáraink kellő többségét meggyőzni a saját igazunkról, de majd az Európai Unió jön és rendet tesz” – fogalmazott Schiffer András a műsorban.
***