Az MTA reagált Szilvay Gergely cikkére

2023. július 05. 11:03

A nyilvános pályázaton elnyert támogatásokra büszkék vagyunk.

2023. július 05. 11:03

Az MTA közleményben válaszolt Szilvay Gergely írására. A választ teljes terjedelmében közöljük.

Ezt is ajánljuk a témában

„A Bölcsészettudományi Kutatóközpont nyilatkozata a Mandiner honlapján az MTA Lendület programját illetően megjelent cikkről

A Magyar Tudományos Akadémia Lendület pályázatán elnyert pályázati támogatásnak köszönhetően 2023-ban két új Lendület kutatócsoport kezdheti meg a működését a Bölcsészettudományi Kutatóközpontban. A nyilvános pályázaton elnyert támogatásokra büszkék vagyunk, az általuk megteremthető kutatási lehetőségekért pedig köszönetünket fejezzük ki az alapkutatások finanszírozását és a kiválóság támogatását feladatának tekintő és azért felelősséget érző MTA-nak. Az Irodalomtudományi Intézetben, Humanista kánonok és identitások a Magyar Királyságban 1450– 1630 címmel induló pályázat mintegy 200 millió forintos támogatási összeggel, öt éven át, egy egész kutatócsoport számára teszi lehetővé a működést (köztük több fiatal kutató számára a pályakezdést), beleértve a bérezést, a szakirodalom beszerzését és egyéb dologi költségeket, konferenciaszervezést és könyvkiadást, a kutatási feltételek megteremtését és fenntartását. Mély és megingathatatlan meggyőződésünk, hogy a pályázati elbírálásnak az MTA által véghezvitt, szigorúan szabályozott folyamata minden külső befolyástól, így politikai megfontolásoktól is mentesen, egyedül a tudományos kiválóság, érdem, teljesítmény és várható jelentőség szempontjai alapján ment végbe.

Különös súlya van a pályázati úton való esélyteremtésnek a bölcsészettudományok esetében. A nemzeti bölcsészettudományok a nemzeti kulturális örökség megőrzése és a társadalom javára való életben tartása céljából vállalnak felbecsülhetetlen jelentőségű, a nemzeti identitás megőrzése és kifejezésre juttatása szempontjából sorsdöntő fontosságú feladatot.

Munkájuk ugyanakkor a kizárólag az angol nyelvű folyóiratcikkekre korlátozódó nemzetközi tudománymetriai adatbázisokban – jellegénél, tárgyánál, nyelvénél, önálló kötetként való megjelenésénél fogva – nemritkán csaknem egészében láthatatlanul marad. A nemzetközi láthatóság és hivatkozottság nem az egyedüli értékmérő az ilyen munkák esetében, tétjüket azonban ez nemhogy eljelentéktelenítené, inkább fokozza.

A 16. századi Oláh Miklós egri püspök, majd esztergomi érsek, a Magyar Királyság kancellárja levelezésének összegyűjtése és kritikai kiadásban való közrebocsátása a magyar humanista kultúra történetének feltárásával járul hozzá annak a korszaknak a megismeréséhez, amikor a magyarországi értelmiség magától értetődő természetességgel és egyidejűséggel kapcsolódott be a világ tudós értelmiségének kapcsolatrendszerébe, miközben nemzetközileg is versenyképes tudását és tapasztalatait a hazai sorskérdések megoldására fordította.

Csakis a nemzeti múlt szövegemlékeinek (így a Magyar Királyság 1844 előtti hivatalos államnyelvén, a latin nyelven íródott szövegeknek) kivételes felkészültséget kívánó összegyűjtése, közzététele, kommentálása és magyarázata ad lehetőséget térségünk történeti és kultúrtörténeti folyamatainak átfogó megértésére. Az e kutatásokat biztosító tudományfinanszírozás nélkül a közép-európai nemzeti identitások története nem feltárható.

A szomszédos államok erős kultúrpolitikája és célzott finanszírozási rendszere máris létrehozott számukra egy olyan regionális előnyt, amely lehetőséget biztosít arra, hogy a Magyar Királyság történetét egyoldalúan és alkalmanként történetietlenül tárgyalhassák. Ennek kompenzálása nemzeti tudomány- és kultúrpolitikai kötelességünk. Induló Lendület kutatócsoportunk ennek valós esélyével kezdi meg működését.”

Nyitókép: MTI/Mohai Balázs

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
dumdum53
2023. július 05. 23:15
A Gyáni-féle libsikeltetőből kinőtt galambocskákra ez vár. A nevezett hölgy elég gyengécske teljesítményt tud maga mögött, dehát ennyi is elég az elftársaknak, hogy jutalmazzák a kliensüket, ha elég nagy pofával áll ki a nemzeti kormány ellenében. Hányadék. Ha a kormánnyal szemben kritikát keresnék, akkor mindenképpen az lenne, hogy a hazai bölcsészéletben nem vette a kezébe a pénzek elosztását, még mindig hagyja, hogy az ilyen Gyáni-, meg Zsoldos-félék diszponálhatnak pénzek fölött. Informális módon, de ez a szakmában nyilvánvaló. Az is szégyen, hogy Glatz és Berend akadémikus lehet még.
T. Péter
2023. július 05. 15:29
Azért azt még megvárnám, amikor Szilvay rámutat például Lánczi tudományos tevékenységének és idézettségének komplett hiányára...
letsgobrandon-2
2023. július 05. 13:49
az MTA lófaszt sem tud felmutatni abból a csilliárd közpénzből amit elbasztak rá 1945-óta
Thészeusz
2023. július 05. 13:21
Szépen megírt közlemény, de ha: - "Munkájuk ugyanakkor a kizárólag az angol nyelvű folyóiratcikkekre korlátozódó nemzetközi tudománymetriai adatbázisokban – jellegénél, tárgyánál, nyelvénél, önálló kötetként való megjelenésénél fogva – nemritkán csaknem egészében LÁTHATATLANUL MARAD." akkor bizony erősen kérdőjeles az utolsó bekezkedésben tett állítás: -"A szomszédos államok erős kultúrpolitikája és célzott finanszírozási rendszere máris létrehozott számukra egy olyan regionális előnyt, amely lehetőséget biztosít arra, hogy a Magyar Királyság történetét egyoldalúan és alkalmanként történetietlenül tárgyalhassák. Ennek kompenzálása nemzeti tudomány- és kultúrpolitikai kötelességünk. Induló Lendület kutatócsoportunk ennek valós esélyével kezdi meg működését." Szóval, akkor most hogy?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!