A kormány elkötelezett a pedagógusok további béremelésében

2022. november 03. 14:17

Ahogy megszületik a megállapodás az Európai Bizottsággal, a legnagyobb pedagógusbéremelés következhet a rendszerváltás óta.

2022. november 03. 14:17
null

A Belügyminisztérium csütörtökön kora délután tudatta az MTI-vel, hogy több tízezer pedagógus vett részt a tárca online kérdőíves kutatásában. Ismertették, hogy a pedagógusok nagy többsége fontosnak tartja, hogy egy további béremelés esetén kiemelt juttatási szempont legyen, ha egy pedagógus a leghátrányosabb helyzetű településen dolgozik, illetve magas arányban foglalkozik halmozottan hátrányos helyzetű gyermekkel.

Ugyancsak jelentős többség ért egyet azzal, hogy a tanárok díjazása a jövőben vegye figyelembe a teljesítményértékelést - ez derül ki a pedagógusok online konzultációjából, amelynek elemzése most készült el.

A köznevelésért felelős Belügyminisztérium köszönetet mond a pedagógusoknak, akik részt vettek ebben a párbeszédben, válaszadásukkal és javaslataikkal segítették a közös munkát. Mint ismert, a kormány elkötelezett a pedagógusok további béremelésében, ahogy megszületik a megállapodás az Európai Bizottsággal, a legnagyobb pedagógusbéremelés következhet a rendszerváltás óta.

A kormány az idei kormányátalakítás után indított konzultációt a pedagógusok és a köznevelésben dolgozók körében a pedagóguspályával és a közneveléssel kapcsolatos stratégiai kérdések véleményezésére.

– jelezte a tárca, mely szerint ha létrejön a megállapodás az Európai Bizottsággal, a rendszerváltás óta a legnagyobb béremelés jöhet a pedagógusoknak.

Úgy fogalmaznak, az a cél, hogy a pedagógusok átlagbére 2025-re elérje a diplomás átlagbérek 80%-át. A mostani bérhez képest 2023-ban az eddig tervezett 10% helyett csaknem 21%-os, 2024-ben 25%-os, 2025-ben pedig 29-30%-os lehet a béremelés mértéke. A béremelés differenciált lesz, a halmozottan hátrányos helyzetű térségekben dolgozó pedagógusok bére a diplomás átlagbér 90 százalékát is el fogja érni.

Az online konzultáción való részvétel önkéntes és anonim volt. A felmérés két körben zajlott, idén június 13-26., illetve szeptember 1-20. között. Az első felmérésben nem csak pedagógusok, hanem a nevelést segítő (NOKS) munkatársak is részt vehettek. A júniusi konzultációt 24 ezren, a szeptemberit már több mint 33 ezren töltötték ki. A felmérések az ideális csoport- és osztálylétszámokkal, a munkakörülményekkel és a juttatásokkal, a pedagógusok és a gyermekek védelmével, a pedagógusok teljesítményének értékelésével a munka minőségének elismerésével kapcsolatban kérték ki a tanárok véleményét.

Az ösztönzéssel kapcsolatban legtöbben a pedagógusok további béremelését jelölték meg a legfontosabbnak. Nagy többség (84%) értett egyet azzal, hogy a leghátrányosabb helyzetű térségekben, illetve a magas arányban hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetű gyermekekkel, tanulókkal foglalkozó pedagógusok számára indokolt többletjuttatást biztosítani. 70% értett egyet azzal, hogy a pedagógusok díjazása a jövőben vegye figyelembe a teljesítmény értékelését és a munka minősége alapján történő differenciálást.

A pedagógusok 91%-a többnyire vagy teljes mértékben egyetértett azzal, hogy a biztonságos iskolai légkör jelentős hatással van a gyermekek, tanulók teljesítményére. Még többen voltak azok, akik szerint az eredményes nevelő-oktató munkához szükség van arra, hogy az osztályteremben és az iskolában is mindenki betartsa az alapvető viselkedési szabályokat. A válaszadók 78%-a szerint fontos a pedagógusok konfliktuskezelési, stresszkezelési készségeinek fejlesztése. A pedagógusok kétharmada azzal is egyetértett, hogy az iskolaőrség bevezetése indokolt az olyan iskolákban, ahol arra igény mutatkozik. A munkaterheléssel kapcsolatban a pedagógusok megosztottak: egy részük megfelelőnek, másik részük soknak tartja a heti kötelező óraszámot. A pedagógusok 70%-a egyetért azzal, hogy a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő (NOKS) dolgozók fokozottabb bevonása segíthetné a pedagógusok munkaterheinek csökkentését.

A pedagógusok teljesítményének értékelésével kapcsolatban a válaszadók 75%-a egyetértett vagy többnyire egyetértett azzal, hogy a pedagógusokat további szakmai fejlődésre és még magasabb minőségű munkavégzésre ösztönzi, ha rendszeres visszajelzést kapnak a teljesítményükről. A kitöltők több mint 60%-a többnyire, 22%-a pedig lényegében egyetértett azzal, hogy a teljesítmény értékelésében mind a külső, mind a belső (intézményen belüli) értékeléseknek fontos szerepe van. A felmérésben résztvevők 71%-a legalább közepesen (de 42%-uk többségében vagy teljesen) egyetértett azzal, hogy középiskola és általános iskola felső tagozata esetében segítené az intézményvezető értékelését, ha az adott pedagógus munkáját illetően visszajelzést kapna a tanulók véleményéről is. A szülők véleményének figyelembevételét ennél jóval kevesebben tartják fontosnak.

Nyitókép: Vasvári Tamás/MTI

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
JMoflicheque
2022. november 04. 21:35
A pedagógusoknak sem ilyen támogatókra, sem ilyen kormányra nincs szükségük!
benedek77
2022. november 03. 20:36
A gecinek unios pénzért kell pucsítania, hogy a pedagógusoknak bért tudjon emelni. A dübörgő magyar gazdaság ugye? De azért 250mrd meg 400 hektár föld ment a BMW-nek, hogy törökökkel építtessen, meg vendégmunkásokkal. Grat cigókám, ügyes vagy! Ha ehhez hozzávesszük, hogy torkoznia kell Putyinnak is, egész megsajnálom a dagadékot:)
masikhozzaszolo
2022. november 03. 17:39
Megszületik a megállapodás. Szerintem nem kell a pedagógusnak a megállapodás. Nekik akkor kell fizetést emelni, ha itt a pénz.
6.sztrovacsek
2022. november 03. 15:32
"Ahogy megszületik a megállapodás az Európai Bizottsággal, a legnagyobb pedagógusbéremelés következhet a rendszerváltás óta." Anyám borogass! A fizetés emelésre is Brüsszeltől várjátok a pénzt!? És a hívek ezt megeszik, pedig az EU-nak semmi köze ehhez. A munkabér NEMZETI HATÁSKÖR!!! Érted NERtárs? Olyan valami, amit százezerszer számon kértek Brüsszeltől.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!