„Férfi és nő teremtő erejű különbözőségét és szövetségét ünnepelve” fogalmazott meg deklarációt a kereszténydemokrata ihletettségű Szent István Intézet. A szellemi műhely állásfoglalása a közelgő gyermekvédelmi népszavazással összefüggésben határozottan rámutat, hogy a gyerekek nevelése mind a természetjog alapján, mind pedig az Európai Unió jogforrásai és a magyar jog szerint egyértelműen a szülők joga és felelőssége. Felhívják a figyelmet: káros és súlyosan félrevezető az az állítás, mely szerint (kevés kivételtől eltekintve) a gyermek neme születésekor nem azonosítható egyértelműen.
Óvni kell a gyermekeket
Az intézet leszögezi azt is, a gyermekek kiegyensúlyozott fejlődését nem segíti, ha idejekorán olyan kérdésekkel szembesítik őket, mint születéskori nemük esetleges megváltoztathatósága, vagy a nemi identitások széles spektrumának bemutatása. A keresztény értékeket felvállaló szellemi műhely közleményében úgy fogalmaz, a gyermekeket mindenféle pornográf tartalomtól óvni kell, hiszen az rájuk (is) egyértelműen negatív hatást gyakorol. Mint írják, a gyermekek pszichoszexuális fejlődésére szociokulturális hatások is befolyással bírnak, így
nem lehet mindegy, hogy milyen hatások érik őket e tekintetben fejlődésük, neveltetésük során.
A Szent István Intézet következtetése szerint a fentiek fényében különösen fontos, hogy csak akkreditált, ellenőrzött szervezetek tarthassanak magas minőségű iskolai foglalkozásokat a szexualitással, nemiséggel kapcsolatban, hiszen az a gyermekek személyiségének magvát érintő kérdéseket feszeget.
Liberális körökben alighanem sokkolóan hat a deklaráció utolsó pontja – ebben kifejtik, hogy ha egy gyermek nem érzi komfortosan magát saját biológiai nemében, azaz nemi önazonosság zavarban szenved, elsősorban annak okait kell feltárni és az ellenkező identitás „felfedezése” helyett lehetőség szerint segíteni szükséges őt a biológiai nemével való harmonikus azonosulásban.
A deklaráció – megfogalmazóinak szándéka szerint – válasz a nemek felszámolására, valamint a női és férfi kettősség eltörlésére tett ideológiai kísérletre.
„Elsősorban a Magyar Pszichiátriai Társaság, a Magyar Pszichológiai Társaság és a Magyar Szexuális Medicina Társaság nevében kiadott – első és többedik olvasásra is megdöbbentő – állásfoglalás miatt éreztük azt, hogy tennünk kell valamit” – mondja a Mandinernek Máthé Zsuzsa. A Szent István Intézet igazgatója rámutat, a tudományos tényként közölt szövegben olyan állítások szerepeltek, mint hogy születéskor a „biológiai nem” megállapítása „számos esetben nem egyértelmű”. „Ez egész egyszerűen nonszensz!” – mondja, majd kifejti: „a biológiai nemek ugyanis nem egy spektrumon helyezkednek el, hanem szigorú bináris rendszert képeznek, elenyésző kivétellel az emberek férfiként vagy nőként kategorizálhatók, e tény relativizálása pedig nem elfogadható”.