Közeledtek az álláspontok, de csak a levéltári források áttanulmányozása után, szeptemberben folytatódnak a szakmai egyeztetések a magyar és a román fél között – írja a Foter.ro.
A felek kölcsönösen ismertették egymással az úzvölgyi katonatemetővel kapcsolatos levéltári forrásaikat. Kovács Vilmos ezredes, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka, a magyar küldöttség vezetője számolt be az MTI-nek.
Egyértelművé vált, a moldvai Dormánfalva önkormányzata által
elhelyezett ortodox keresztek az Osztrák-Magyar Monarchia hadseregében szolgáló katonák maradványai fölé kerültek.
A magyar fél kérte a súlyosan kegyeletsértő állapot megszüntetését.
Megoldási lehetőségként a magyar részről felmerült a betonkeresztek alatti terület feltárása, amit a román fél ahhoz a feltételhez kötött, hogy az exhumálást tejesszék ki a hősi temető egészére.
Az egyeztetés szeptemberben a helyszín közös bejárásával folytatódik. Az úzvölgyi sírkertben más nemzetiségű katonák is nyugszanak, így a bejárásra valamennyi érintett ország katonai attaséját meghívják.
Kovács Vilmos azt mondta, nem tekinti eldöntött ténynek, hogy az úzvölgyi hősi temetőt a román védelmi minisztérium veszi át. Hozzátette: valóban elindítottak Bukarestben egy ilyen irányú folyamatot, de az egyeztetésen a magyar fél jelezte, hogy ezzel nem ért egyet, hiszen a temetőt eddig a csíkszentmártoni önkormányzat gondozta. Kovács Vilmos kifejezte reményét, hogy a szeptemberi helyszíni szemlén mindenki számára megnyugtató, a helyi magyar és román közösség számára is elfogadható megoldást tudnak találni.
A hadisírgondozásról szóló román-magyar kormányközi megállapodás nem tiltja ugyan, hogy kivételes helyzetben egy hősi temetőt állami kezelésbe vonjanak, de a megállapodás azt is leszögezi, hogy a partner előzetes beleegyezése nélkül ezt nem lehet megtenni – írja a portál.
(Foter.ro)