Egész Európát anarchiába süllyesztheti Ilaria Salis: a magyarverő nő új antifasizmust sürget
„Ez egy társadalmi és politikai kihívás. Egy európai, internacionalista kihívás” – mondta az EP-képviselő.
„A biztosok között sincsen egyetértés azzal kapcsolatban, hogy az uniós források visszatartása lehetséges-e vagy sem, ha jogállamiságot sért egy adott ország” – mondta az LMP miniszterelnök-jelöltje, aki szerint a jogállam felépítése saját érdekünk kell, hogy legyen.
Az európai uniós biztosok között sincs egyetértés arról, hogy vissza lehet-e tartani az uniós forrásokat egy tagállamtól, ha az sérti a jogállamiságot – mondta Szél Bernadett, az LMP társelnöke, miniszterelnök-jelöltje az M1 aktuális csatornának nyilatkozva, miután szerdán Brüsszelben tárgyalt Vera Jourovával, az Európai Bizottság jogérvényesülésért, fogyasztópolitikáért és nemek közötti esélyegyenlőségért felelős biztosával.
„Azt detektáltam, hogy a biztosok között sincsen egyetértés azzal kapcsolatban, hogy az uniós források visszatartása lehetséges-e vagy sem, ha jogállamiságot sért egy adott ország. Én azt gondolom, hogy nem is ebből a szempontból, hanem a saját jól felfogott érdekünkből kell tudnunk jogállamot építeni Magyarországon” – mondta Szél Bernadett a megbeszélés után.
A cseh uniós biztos október 31-én, egy Helsinkiben rendezett konferencián az Eurologus blog beszámolója szerint ismét felvetette, hogy jobban fel kellene használni az uniós támogatásokat a jogállamiság fenntartására. Szerinte meg kellene fontolni, hogy erősebb összefüggést hozzanak létre a jogállamiság és a kohéziós alapok folyósítása között. Azoknak az országoknak, amelyeknél kételyek merülnek fel a jogállamiságról, szigorúbb vizsgálatra és ellenőrzésre kellene számítaniuk.
Vera Jourová úgy vélte: az utóbbi években igazán próbára tették a jogállamiságot az EU-ban, különösen az jelent gondot, hogy már „rendszerszintű fenyegetésekről beszélünk, nem elszigetelt incidensekről”. Külön kiemelte Lengyelországot és Magyarországot. Előbbire aggodalommal tekint a bírák körüli viták miatt, Magyarországról pedig azt mondta: „már több éve nehéz párbeszédet folytatunk, a legutóbbi esetek közt van az egyetemi törvények és a civil szervezetek támogatása”. Közölte azt is: a folyamatban lévő, 2020 utáni többéves költségvetésről szóló tárgyalásokon szeretné előterjeszteni a kohéziós alapokra és a jogállamiságra vonatkozó elképzelését.
(Kép és szöveg: MTI)