Átkozott frigy
Brüsszelben egy torz szivárványkoalíció öltött testet, s ellenzékének legmarkánsabb vezére Orbán Viktor.
Kemény vitatkozás helyett meglepően sok mindenben egyetértett Novák Előd és Schiffer András a Mindset nemzettudatról szervezett vitáján.
A Mindset Pszichológiai Szaklap Politikai pszichológia rovata „Nemzettudat/hasadás” címmel szervezett konferenciát és vitaestet pénteken Budapesten.
Az est fénypontját, a Schiffer András kontra Novák Előd vitát a témába vágó tudományos előadásokkal igyekeztek felvezetni a szervezők. Kiss Paszkál szociálpszichológus, a Károli Gáspár Református Egyetem dékánhelyettes leverte a szakmai cölöpöket a Schiffer-Novák vita előtt. A szakember szerint létezhet a politikai törésvonalakon átívelő nemzettudat, de ennek a realitás kontrollja alatt kell állnia. A vágyak ugyan helyet kaphatnak benne, de ezek nem szakadhatnak el teljesen a valóságtól. Az egészséges nemzettudatnak konstruktívnak, önkritikusnak és tettre késznek kell lennie – szögezte le Kiss Paszkál. A szociálpszichológus úgy gondolja: 2002 a fordulat éve volt, ugyanis ekkor tanulta meg a Fidesz, hogy pusztán jó kormányzati teljesítménnyel nem lehet választásokat nyerni. Rájöttek, hogy politikai kommunikáción keresztül az érzelmekre is hatni kell.
Kiss Paszkál szociálpszichológus, a Károli Gáspár Református Egyetem dékánhelyettese a szakmaiság hangját képviselte
Kiss Paszkál számos tanulmány eredményét felvonultatta a hallgatóság előtt. Ezek közül az egyik legérdekesebb a saját kutatása volt, amelyben kimutatta, hogy Magyarországon minél baloldalibb valaki, annál pozitívabbnak látja az EU-t, azonban minél nosztalgikusabban gondol valaki a nemzetre, annál negatívabb képet fest az Európai Unióról. A szociálpszichológus összességében úgy vélte, „a magyarok úgy tudnak büszkék lenni a nemzetükre, hogy közben nyitottak Európára is”.
Krekó Péter szociálpszichológus előadásában amellett érvelt, hogy bármennyire is irracionális a nemzeti identitás, szükségünk van rá. Elhelyez minket a világban, mozgósítja a közös cselekvést, érzelmi töltettel bír és elősegíti a mások felé fordulást. Krekó szerint fontos, hogy a nemzettudat kapcsán éles különbséget tegyünk a patriotizmus és a sovinizmus között. Előbbi az a fajta erős, kollektív önértékelést jelenti, amely valamilyen nemzettudathoz kapcsolódik, míg utóbbi azt az érzést kelti, hogy a nemzet tagjai csak más ellenében lehetnek sikeresek.
A Political Capital igazgatója rámutatott: a legfontosabb különbség az egészséges és egészségtelen nemzettudat között, hogy az egészséges nem fordul mások ellen, míg az egészségtelen igen. „Az egészséges nemzettudat nem akkor érzi magát erősnek ha kizár, hanem ha befogad” – tette hozzá Krekó. A szociálpszichológus a nemzeti kisebbségek többségi társadalomban betöltött szerepére is kitért. „A kisebbségek társadalmi funkciója az, hogy velük szemben a többség szebbnek lássa magát” – vélekedett. Állítását egy olyan kutatásra alapozta, amelyben kétféleképpen mérték a magyar kollektív öntudatot és önértékelést: spontán és a romákkal szemben. Az eredmények azt mutatták, hogy az utóbbi helyzetben jobbnak és értékesebbnek látták magukat a magyarok.
Krekó Péter szociálpszichológus, a Political Capital igazgatója
A szakember szerint a magyarság szeret önmagára úgy tekinteni, mint kultúrnemzetre, amely magasabb szinten áll a szomszédainál. „Ez így nincs rendben, pont ez a tudat képes rossz döntésekbe kényszeríteni a nemzetet” – mondta. „Aki belekényelmesedik a saját vélt felsőbbrendűségébe, az képtelenné válik a fejlődésre” – figyelmeztetett a szociálpszichológus. Krekó szerint példának okáért csak meg kell néznünk Szlovákiát. „Magunk mögött gondoltuk őket, most azonban már kezdenek leelőzni minket” – mondta.
A Schiffer András kontra Novák Előd vitától nagy vérengzést várt a közönség, hiszen mégiscsak végletek ültek egy asztalhoz. Hamar kiderült azonban, hogy a felek meglepően sok témában egyetértenek. Mindketten úgy gondolták, hogy a nemzet egységét leginkább helyes emlékezetpolitikával lehet építeni, továbbá egyetértettek abban is, hogy az európai identitás fontos, de sosem előzheti meg a magyar nemzethez való tartozást. Schiffer ezen a ponton az emlékezetpolitikával kapcsolatban megjegyezte: problémásnak tartja, hogy Magyarországon a holokausztot a nagy többség nem tartja magyar nemzeti tragédiának.
Schiffer András a Mindset Pszichológiai Szaklap pódiumbeszélgetésén
Novák szerint nem helyes, hogy manapság az emberek nem használják a nemzeti jelképeiket a mindennapokban. „A Fidesz azonban átesett a ló túloldalára” – mondta. „Nem természetes az a nemzettudat, ahol már a dohánybolt is nemzeti színű. Ez olyan, mint amikor Romániában még a szemeteseket és a köztéri WC-ket is román zászlóval díszítették” – tette hozzá a jobbikos fél.
Schiffer szerint a szocialista kormányokkal ellentétben a Fidesz jól ráérzett arra, hogy „nem elég kizárólag materiális legitimációra építkezni”. Ahhoz, hogy az emberek igazán jól érezzük magukat a bőrükben, olyan spirituális, immateriális javakra is szükségük van, mint például a nemzettudat. Schiffer rámutatott arra a tényre, hogy a nemzetek többségénél a nacionalizmus a radikális baloldalra jellemző. „Gondoljunk csak a katalánokra! Ez csak egy kelet-európai sajátosság, hogy a nacionalizmus jobboldali” – tette hozzá.
A közönség parázs vitára számított, végül egészen baráti hangvételűre sikeredett a beszélgetés
A baráti hangvételű beszélgetést legtöbbször Novák Elők igyekezett kissé megtörni. Volt, hogy a Political Capital közéleti elemző intézetet Political Radicalnak nevezte, méghozzá úgy, hogy annak igazgatója, Krekó Péter az első sorban hallgatta végig a vitát. A vita egy pontján pedig jelezte Schiffer felé: lehet, hogy neki inkább az Európai Parlamentben lett volna a helye. „Ott talán valamilyen hatást is el tudtál volna érni” – szúrt oda vitapartnerének Novák, aki végsősoron azt tartotta a legfontosabbnak, hogy a bűnös nemzettudat helyett egy büszke nemzettudat jelenjen meg Magyarországon. Schiffer András szerint ugyanakkor végre oda kellene eljutnunk, hogy a Trianon nem jobboldali monopólium, a holokauszt pedig nem baloldali. „Mindkettőről való megemlékezés a magyar nemzettudat létkérdése” – mondta.
A beszélgetés moderátora a vita végén felszólította a feleket, hogy foglalják össze egy szóban, mit jelent számukra a nemzettudat, mi jut eszükbe elsőként, ha a nemzetre gondolnak.
A kérdésre a jobbikos Novák Előd és az LMP-s Schiffer András is ugyanazt a választ adta:
„büszkeség”.