„Hamarosan itt lesz fél Szíria” – migránsáradatra készülnek a németek
Ilyen és hasonló hozzászólások lepték el a Welt cikk kommentszekcióját. Ezekből szemléztünk.
Az új szíriai vezetés, amelyet a Hayat Tahrir al-Sham egykori dzsihadista csoport vezet, aggodalomra ad okot Európában.
Bassár el-Aszad szíriai elnök bukása világszerte megosztott reakciókat váltott ki. Németországban több ezer szíriai menekült vonult utcára, hogy ünnepelje a zsarnok távozását, míg az Egyesült Királyságban és Svédországban hasonló jelenetek játszódtak le. Sokan ígéretet tettek, hogy visszatérnek szülőföldjükre, de az európai vezetők attól tartanak, hogy a helyzet újabb migrációs hullámot idézhet elő – számolt be a The European Coservative.
Az új szíriai vezetés, amelyet a Hayat Tahrir al-Sham egykori dzsihadista csoport vezet, aggodalomra ad okot Európában.
Ezt is ajánljuk a témában
Ilyen és hasonló hozzászólások lepték el a Welt cikk kommentszekcióját. Ezekből szemléztünk.
A csoport korábbi kapcsolatai az Iszlám Állammal és az Al-Kaidával arra figyelmeztetnek, hogy az országban bevezetett új törvények és az iszlám jogrendszer alkalmazása újabb tömeges elvándorlást idézhet elő. Az iraki keresztény közösség képviselői szerint ez különösen a szíriai keresztények helyzetét veszélyeztetheti.
Ezt is ajánljuk a témában
Tömeges hazatérés Németországból? A szíriai menekültek reakciója mindent elárul.
Franciaországban a Rassemblement National párt vezetője, Jordan Bardella kijelentette, hogy Európának meg kell fizetnie az iszlám fundamentalisták térnyerésének árát.
Szerinte a szíriai keresztények tömeges kivándorlása mellett a terroristák is beszivároghatnak a kontinensre.
Ez az aggodalom különösen akut az Egyesült Királyságban, ahol szakértők arra figyelmeztetnek, hogy Európának meg kell akadályoznia egy újabb 2015-höz hasonló menekültválságot.
Európa egyes országai már reagáltak a kialakult helyzetre.
Németország és Ausztria ideiglenesen felfüggesztette a szíriai menedékkérelmek feldolgozását, amíg tisztázódik az ország politikai jövője.
Svédország második legnagyobb pártja, a Svéd Demokraták, azt javasolta, hogy vizsgálják felül a már megadott tartózkodási engedélyeket a szíriai menekültek esetében.
Bár szakértők szerint az újabb migrációs hullám kisebb lehet, mint az elmúlt évtizedben tapasztaltak, Európa helyzete továbbra is feszült.
A menekültválságok öröksége és a már meglévő kérelmek hatalmas száma miatt sok ország elérte a kapacitása határát. Európának egyértelmű stratégiát kell kidolgoznia a következő hetekben, hogy kezelni tudja a Szíriából érkező esetleges új kihívásokat.
„Az Al-Kaida/ISIS terroristák hivatalosan bejelentették a saría törvények bevezetését Szíriában, az aleppói bírósági palota előtt. Isten segítsen a szíriai keresztényeknek, és pusztítson el mindenkit, aki hozzájárult ennek megvalósításához!” – osztotta meg X-en az Iraki Keresztény Alapítvány.
Nyitókép: Mahmud Turkia / AFP