A napokban jelent meg az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) tanulmánya az oktatás helyzetéről - számol be a Magyar Nemzet. Az oktatási intézményekre (GDP-arányosan) a legkevesebbet fordító tagországok között vagyunk. Az OECD átlag a GDP 5,2 százaléka, itthon ez 3,8 százalék. Egy diák teljes képzésére a közoktatásban 1,5 millió forintot költ az állam, ami nagyjából az OECD átlag fele.
A tanulmányból kiderül, a 25 és 64 év közötti felnőttek kevesebb, mint negyedének van diplomája. Pedig felsőfokú végzettséggel sokkal könnyebb elhelyezkedni és a várható bérek is jelentősen magasabbak. Az OECD szerint csak Latin-Amerikában hasonló mértékű a bérszakadék az iskolai végzettség alapján. Ennek ellenére 2008 óta csökken az egyetemisták, 2010 óta a gimnáziumban végzettek aránya, míg a szakképzésben végzetteké nő.
A jelentés kitér az öregedő tanári állományra is, ami általános trend. A közoktatásban a tanárok harmada ötven évnél idősebb Magyarországon. Habár a tanárok fizetése 2012 és 2014 között sokat emelkedett, a pedagógusbérek más, diplomás munkáknál még mindig jelentősen alacsonyabbak.