A Demokratikus Koalíció szerint a miniszterelnök elszakadt a valóságtól és hétfői, parlamenti felszólalásában nem foglalkozott a sokakat érintő problémákkal. Az ellenzéki párt alelnöke, Varju László budapesti sajtótájékoztatón azt mondta: az elmúlt hat évben nőtt az államadósság, a gazdaságot lényegében az uniós források tartották életben, a bérek helyett szinte csak az adók emelkedtek, az ország pedig soha nem költött ilyen keveset oktatásra és egészségügyre.
Varju László felrótta, Orbán Viktor szóra sem méltatta, hogy a hétvégén tízezren követelték, hogy változtassanak az oktatáspolitikán. A miniszterelnök szerinte ezen a héten is „háromszor fogja elárulni Magyarországot”: először akkor, amikor a V4-es csúcson „nem tudja, nem akarja” megvédeni a külföldön dolgozó magyarokat, aztán akkor, amikor Vlagyimir Putyin orosz elnökkel egyeztet az „atommutyiról, gázmutyiról”, végül pedig akkor, amikor az uniós csúcson „továbbra is mindent meg fog tenni, hogy kitegyenek minket” az EU-ból.
Szabó: Orbán Viktor nem akar a magyar valóságról beszélni
A Párbeszéd Magyarországért szerint Orbán Viktor nem akar a magyar valóságról beszélni, mert a miniszterelnök hétfői beszédében nem volt szó az emberek hétköznapjait érintő dolgokról. A párt társelnöke a kormányfő napirend előtti parlamenti felszólalására reagálva azt mondta, a beszédben nem volt szó az egészségügy „lerohasztásáról”, a közoktatás összeomlásáról és a növekvő szegénységről. A politikus úgy fogalmazott: kit érdekel a külkereskedelmi mérleg, a GDP-növekedés vagy az államadósság csökkentése, amikor az emberek 40 százaléka a létminimum alatt él.
Szabó Tímea arra is kitért, hogy a kormányfő beszélt a minimálbéremelésről, pedig a bértárgyalások résztvevőinek egyik követelése sem teljesült és a kabinet „megint átverte” a közmunkásokat. A politikus megjegyezte, hogy a miniszterelnök úgy állítja be a pedagógusok tiltakozását, mintha az kizárólag a béremelésről szólna. Ez egy hazugság, ugyanis a magyar közoktatás összeomlott – jelentette ki. Szabó Tímea végül azt mondta, a PM nevében országgyűlési határozati javaslat formájában benyújtotta a miskolci Herman Ottó és a budapesti Teleki Blanka gimnáziumok által megfogalmazott követeléseket.