Európát játszani

2015. június 06. 09:51

A többsebességű Európa képe megint előkerült, amiből az unió keleti fele eddig csak annyit érezhetett, hogy amit szabad a fejlett Nyugatnak, azt nem szabad nekünk.

2015. június 06. 09:51
Kuthi Áron

„Elképzelhető, hogy a brit uniós tagság megtartásáért akár az Európai Unió működéséről szóló szerződést is módosítják – ezt mondta Angela Merkel német kancellár legutóbbi találkozásukon a brit miniszterelnöknek. Nem akármilyen szavak a német vezető részéről.

Világosan látszik, hogy a 2004-ben csatlakozott országokra vonatkozó munkaerő-piaci korlátozás időszakának lejártával átszakadt a gát; a vendégmunkások milliós nagyságrendben jelentek meg a nyugati piacokon, és immár fontos társadalomalakító szerepük van. A késleltető korlátozás tehát csak eltolta a problémát a jövőbe, ami egyszerre csak elérkezett. Fáj ez mindenkinek: a nyugati szociális ellátórendszernek és Kelet-Európának is, mert az innen tudást és kétkezi munkát adó milliók most sértve érezhetik magukat. Mégsem kellünk? – tehetik fel a kérdést. (...)

A többsebességű Európa képe ezzel megint előkerült, amiből az unió keleti fele eddig csak annyit érezhetett, hogy amit szabad a fejlett Nyugatnak, azt nem szabad nekünk. Nagy kár, hogy a kérdés egy időben kerül a brit választópolgárok elé az illegális bevándorlás egyre aggasztóbb jelenségével. Camerontól azt hallhattuk, hogy az illegális munka ezentúl büntetőjogi kategória lesz. Hogy eddig nem volt így, az a brit jogrendszert, de legalábbis a jogalkalmazókat minősíti. Maradt tehát még odahaza is feladat.

A 2007-ben a tagországok által aláírt lisszaboni szerződés alapjában véve az unió reformjának, működése hatékonyabbá tételének érdekében született. Évekbe telt, amíg a hatalmas joganyagot tető alá hozták. És még akkor is kellett számolni olyan euroszkeptikus államfőkkel, mint például Václav Klaus, aki sokáig vonakodott aláírni azt. Maga a joganyag közvetlenül semmire nem ad választ, a kihívásokra a politikusoknak kell megfelelniük. Akaratról és útról beszélt Merkel. Kell, hogy legyen mindkettő, mert ha nincs, megfeneklik az európai projekt, és akkor írhatunk akármennyi lisszaboni szerződést, a szeretve tisztelt, majd kipenderített uniós vendégmunkások az ajtók előtt maradnak.”

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ypszi
2015. június 06. 13:17
http://deres.tv/20150211/coudenhove-kalergi-terv-lopakodo-nepirtas-europa-nepei-ellen
C.Dömötör
2015. június 06. 11:04
Én jól emlékszem, hogy annak idején mit kapott a fejére Václav Klaus, csak azért, mert élt azzal a jogával, hogy néhány kérdésben nem értett egyet. A nyugati demokrácia akkor megmutatta az igazi arcát, amely nem volt éppen megnyerő. Az újságíróknak nagy gondot okozott, hogy nyíltan ne legyenek sértők, és mégis érthető legyen ezen véleményük;,,Ahelyett, hogy örülnének, hogy egyáltalán beléphettek a klubba, még jártatják a szájukat. Még hogy vétójog! Néhány éve még azt sem tudták, hogy ilyesmi létezik." Stb, stb. Végig ilyen hangnemben.
yanoo
2015. június 06. 10:03
" Évekbe telt, amíg a hatalmas joganyagot tető alá hozták." Viszont nálunk elolvasás nélkül pillanatok alatt megszavazták.Még csak el sem gondolkodtak rajta, hogy mit írnak alá....
Antigoné
2015. június 06. 09:59
A kétsebességes Európa már ma is ténykérdés. Legfeljebb még rosszabb lesz számunkra.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!