November negyedikére emlékezik az ország

2014. november 04. 07:08

Az 1956. november 4-i szovjet támadásra emlékezve budapesti Kossuth Lajos téren felvonják, majd félárbocra engedik Magyarország nemzeti lobogóját. Délután a rákoskeresztúri Új köztemetőben lévő nemzeti emlékhelyen, a 301-es parcellánál tartanak megemlékezést. Ötvennyolc éve ezen a napon kezdték meg Budapest elleni offenzívájukat a szovjet csapatok.

2014. november 04. 07:08

Több helyen is megemlékezést tartanak ma az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének és a szovjet csapatok bevonulásának 58. évfordulóján. Délelőtt felvonják, majd félárbocra engedik a nemzeti lobogót a Parlament előtti Kossuth Lajos téren, délután megemlékezést tartanak a rákoskeresztúri Új köztemetőben, este a Szent István-bazilikában emlékkoncertet tartanak, és számos vidéki helyszínen is tartanak megemlékezéseket a nemzeti gyász emléknapján.

A központi megemlékezések reggel 9 órakor kezdődnek Budapesten, a Parlament előtti Kossuth Lajos téren, ahol Orbán Viktor miniszterelnök jelenlétében felvonják, majd félárbocra engedik Magyarország nemzeti lobogóját. Az 1956-os forradalom és szabadságharc leverését követő megtorlás egykori színhelyén létrehozott Kisfogház Emlékhely 10 és 15 óra között ingyenesen látogatható.

Délután 4 órakor a rákoskeresztúri Új köztemetőben lévő nemzeti emlékhelyen, a 301-es parcellánál tartanak megemlékezést. Köszöntőt mond Radnainé Fogarasi Katalin, a Nemzeti Örökség Intézetének elnöke, beszédet mond Hende Csaba honvédelmi miniszter. A megemlékezés után a miniszter és Boross Péter egykori miniszterelnök, a Szabadságharcosokért Közalapítvány elnöke bejárja a Kisfogház Emlékhelyet, és elhelyezi az emlékezés virágait.

Budapesten a katonaorvosok emlékművénél megemlékezést tart este hat órától a Nemzeti Fórum Egyesület, a józsefvárosi önkormányzat és a Honvédelmi Minisztérium. Ünnepi beszédet mond Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke. Este hét órától a Szent István-bazilikában emlékkoncertet tartanak. Mozart Requiemjének előadásában közreműködik a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és a bazilika kórusa. A hangverseny után mindazok, akik szeretnék leróni tiszteletüket a forradalom hősei előtt, elhelyezhetik az emlékezés mécseseit a Szent István téren.

Számos vidéki helyszínen – így például Hódmezővásárhelyen, Szegeden, Pécsen, Miskolcon és Veszprémben – is megemlékeznek az 1956-os forradalom bukásának évfordulóján. Az emléknap programjairól és az ezzel kapcsolatos forgalmi változásokról bővebb információk ezen az oldalon találhatók.

1956. október 23-án békés tüntetéssel kezdődő fegyveres felkelés, forradalom bontakozott ki a Rákosi Mátyás nevével összefonódó kommunista diktatúra, valamint a szovjet megszállás ellen. A népfelkelés a Magyarországon tartózkodó szovjet csapatok beavatkozása után fegyveres szabadságharccá változott. Mind az utcai (fegyverrel is) politizálók, mind a kormánypolitikát irányítók sorsát végül a nemzeti függetlenséget eltipró november 4-ei második szovjet katonai invázió pecsételte meg, amely azután következett be, hogy Nagy Imre miniszterelnök november elsején meghirdette Magyarország semlegességét és kilépését a Varsói Szerződésből. A fegyveres felkelők utolsó csoportjainak ellenállását november 10-11-én törte meg a hatalmas szovjet túlerő.

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
GV0917
2014. november 04. 12:30
1956. november 4.Hajnal. Borus idő. Nem mennydörgés, harckocsik. Ma reggel a szovjet csapatok megszegték a tűzszünetet és megtámadták az országot.Csapataink (ismét, csak nem élesben..)harcban állnak. A Kormány a helyén van! (Ez vált ki dührohamot az atlantisziakból és a hazai bélférgeikből)
Felebarát
2014. november 04. 11:27
"Az október 22-én megkötött sèvres-i titkos megállapodás lényege az volt, hogy az izraeli hadsereg a Szuezi-csatorna vonaláig elfoglalja Egyiptomot, a britek és franciák pedig ezután látszólag békéltetőként lépnek fel és felajánlják Egyiptom megvédését, amihez katonailag meg kell szállniuk a csatornát. (A korábbi, brit és francia befolyás alatt született nemzetközi egyezmények értelmében ha egy arab országot külső támadás ér, akkor Nagy-Britannia és Franciaország újra elfoglalhatja a Szuezi csatornát.) A megállapodással egyidejűleg Nagy-Britannia ultimátumot intézett Egyiptomhoz, amelyben október 31-ig adott haladékot a Szuezi-csatorna kiürítésére." mikor is robbant ki az október 23-i forradalom...milyen meglepő :D
Forsz
2014. november 04. 09:51
Igen, 1956.nov.4. már régen volt. Azoknak, akik nem élték meg, fel sem fogható az a lélektani mélypont, amit az akkori generáció átélt. Hogy mekkora mértékű a magyar közéletben a cinizmus, azt ez a topic különösen jól demonstrálja. 12 szabad nap levegőhöz engedte jutni a magyar társadalmat, de inkább magyar népet kellett volna mondanom, hiszen eleinte a határon túl is életet leheltek a magyar lelkekbe a magyarországi események. Mert akárki akármit is mond, az '56-os megmozdulás elsősorban nem is annyira a szocialista eszmények ellen, hanem a magyar identitás féltése és megőrzésének elementáris kitörése miatt tudott szárba szökkenni. Igen, 12 nap. Itthon az első napok eufóriája után az árnyalt remény, majd az egyre zsibbasztóbb aggódás után a november 4-ei reggel tragikus bizonyossága: eddig tartott. Voltak vakmerő és elszánt ellenállók, de a nép tudta, hogy a néhány napos napfény után újra befelhősült. És jött az ÁVH-s utódok és a - némelyeket kényszerrel - pufajkába bújtatott katonatisztek járőrözése, azután az egyre durvábbá váló megtorlások - és végül a csend. A Kossuth-címert felváltotta a Kádár címer, a társadalmat pedig eluralta az apátia. 250.000 ezer ember képtelennek tartotta itt folytatni az életét, kimenekült. Na és eljött 2014.nov.4-e és most a kocsmatöltelék itt jópofizik. Nem tudom, hogy 58 év alatt mi, vagy kik tették tönkre ezt az országot, ezt a népet. Kiknek tudható be, hogy a cinizmus és a gúny ilyen mértékben eluralta a fejeket és hogy teljesen kiveszett belőlünk minden, ami egy egészséges lelkületű népet kell, hogy jellemezzen.
states
2014. november 04. 09:02
A nap kérdése, KGBéla és Imre együtt koszorúznak ma? A szovjet hősi emlékműnél? Egész pontosan, a Jobbik és az MSZP együtt koszorúzik a Szabadság téren?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!