Ipsos: Jelentősen csökkent a Fidesz támogatottsága

2014. november 21. 11:02

Öt százalékkal csökkent a Fidesz népszerűsége a teljes népesség körében, de a pártot elhagyó választók leginkább a bizonytalanok táborát erősítették. Az Ipsos szerint a kormánypártot elhagyók főképpen a fiatalok, a középkorúak, a középrétegek, a 10 ezer fő alatti városok lakói között találhatók.

2014. november 21. 11:02

Csökkent az elmúlt hónapban a Fidesz tábora, és érzékelhetően bővült a bizonytalanok csoportja – állapította meg novemberi elemzésében az Ipsos. A közvéleménykutató – a november első felében, az ország felnőtt lakossága körében végzett közvélemény-kutatása eredményeit ismertetve – az MTI-vel pénteken azt közölte: a Fidesz az elmúlt egy hónapban annyi szavazót veszített el, mint amennyit a parlamenti választások óta összegyűjtött.

Az október eleji 35-ről 30 százalékra csökkent a kormánypárt tábora. Ebből a visszaesésből az ellenzéki pártok keveset profitáltak, csak a Jobbiknak és az LMP-nek emelkedett a támogatottsága kissé, 1-1 százalékponttal: az előbbi a múltkori 12-ről 13-ra, az utóbbi 3-ról 4 százalékra bővítette táborát. A baloldali ellenzéki pártok hívei valamivel, 1-1 százalékponttal kevesebben lettek: az MSZP mögé 11 százalék sorakozik fel, a DK és – az ebben a formában utoljára mért – Együtt-PM 2-2 százalékra számíthat. A politikailag passzívak, bizonytalanok csoportja érzékelhetően bővült: 31-ről 35 százalékra – mérte az Ipsos.

Az cég adatai szerint a biztos pártválasztók körében a Fidesz 48 százalékon áll, az elmúlt egy hónapban 7 százalékpontot veszítettek, de előnyük így is tetemes. Amíg a Jobbik és az MSZP az összes választókorú körében szoros versenyt fut, addig ebben az aktív körben egyértelmű a jobboldali párt előnye. Az Ipsos szerint Jobbiknak sokkal nagyobb az aktivitási szintje mint a szocialistáknak, és ennek következménye, hogy a biztos pártválasztók 21 százaléka voksolna a Jobbikra, 15 százaléka az MSZP-re. Az LMP 6 százalékos, az Együtt-PM és a DK 2 százalékos.

Az önkormányzati választások és az elmúlt hetek tüntetéseket kiváltó belpolitikai eseményei megmozdították a pártpreferenciákat, de ez javarészt csak a Fidesz szavazóvesztésében és ezzel párhuzamosan a pártoktól távolságot tartók arányának növekedésében érhető tetten” – közölte az Ipsos.

Elemzése szerint a kormánypártot elhagyók főképpen a fiatalok, a középkorúak, a középrétegek, a 10 ezer fő alatti városok lakói között találhatók. Ezek olyan társadalmi közegek, amelyekben a Fidesz kimagaslóan jól szerepelt az idei három választáson. Az itt, a párt támogatói derékhadát jelentő rétegekben elszenvedett 10-12 százalékpontnyi visszaesések következtében némileg megváltozott a Fidesz-tábor társadalmi karaktere, nagyon szokatlan például az, hogy az életkor emelkedésével egyre nagyobb a párt támogatottsága – írta az Ipsos.

A 30 év alattiak körében 24, az ezt követő, 50 évesekig terjedő korosztályban 29 százalék – mindkét csoportban a Jobbik áll a második helyen. Az 50-65 év közöttiek 33, a náluk idősebbek 37 százaléka fideszes – ezekben a kategóriákban az MSZP követi a kormánypártot. Az is új fejlemény – áll az összegzésben –, hogy a Fidesz régóta megfigyelhető iskolázottság szerinti viszonylag egyenletes beágyazottsága eltűnt. Az alacsony és magas képzettségűek körében az átlagosnál jóval nagyobb támogatottságot élvez (36-38 százalék körülit), míg a szakmunkás végzettségűek és érettségizettek között sokkal kisebbet (23-24 százalék körülit).

Az MSZP és a Jobbik nagyjából azonos támogatottságot élvez (12 illetve 11 százalékosat) de táboraik összetételében sok eltérés mutatkozik. A szocialisták leginkább az 50 év felettiekre, a nagyvárosokban élőkre, az alacsony iskolázottságúakra támaszkodhatnak, ezekben a csoportokban megelőzik a Jobbikot. A radikális jobboldali párt sokkal kedveltebb a szocialistáknál a fiatal korosztályok, a szakmunkás- és középfokú végzettségűek, a kisvárosokban, falvakban élők körében. Nagy a különbség a két párt szavazóinak aktivitási szintjében. A Jobbik híveinek 71 százaléka kész arra, hogy akár most is elmenjen egy szavazásra, míg az MSZP támogatóinak csak 53 százaléka tekinthető elszántnak – közölte az Ipsos.

A cég novemberi elemzése szerint azzal, hogy az LMP-sek valamivel többen lettek és a megszokottnál nagyobb az aktivitási szintjük, most egyértelműen a negyedik legerősebb politikai erőnek számítanak. Ez új, a korábbinál kedvezőbb helyzet az ökopárt számára, hiszen az idei év közvélemény-kutatásaiban mindvégig az Együtt-PM-mel és a DK-val azonos méretű táboruk volt – állapította meg az Ipsos.

Összesen 263 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hakos
2014. november 22. 23:21
A fenébe, és mennyi energiát ölt bele ebbe Goodfriend. Nem lesz ebből így Szíria.........:))))
doncamillo
2014. november 22. 14:03
Nyilván ezért vízionál előrehozott választást a paprikajancsi:-)))) Álmodik a nyomor!!:-))
illesl
2014. november 21. 23:02
Csak a FIDESZ! Hajrá Magyarország, hajrá Magyarok!!!
balbako_
2014. november 21. 19:50
Vesztett már ennél többet is aztán rendre nyert 2/3-l. Egyébként nem mentek át sehová.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!