Tuskék nekimentek a lengyel-magyar barátság bázisának
A varsói Lengyel–Magyar Együttműködési Intézet sorsa hajszálon múlik.
Az amerikaiak a bizonyítékok feltárása, és bírói ítélet nélkül tiltottak ki magyarokat, meg nem nevezett vádak alapján. Ez Szájer szerint „olyan, mint Guantánamo”.
Két szövetséges ország között szokatlan, amit az amerikai tisztségviselők Magyarországon csinálnak – mondta Szájer József fideszes EP-képviselő. Hozzátette: az EP-ben még liberális és baloldalról is jöttek hozzá olyan megkeresések, hogy a kitiltási ügy súlyosan sérti a személyiségi jogokat – amit egyébként Amerika rendszeresen számon kér Magyarországon.
„Nem bírósági eljárás alapján, meg nem nevezett vádak alapján tiltják ki az embereket és a bizonyítékokat sem tárják fel. Ez olyan mint Guántanamó” – summázta Szájer, hozzátéve: rajtunk pedig közben az emberi jogokat meg az igazságszolgáltatást kérik számon. „Ez arculcsapása Európának. Több képviselővel együtt ezért kérdést intéztünk az Európai Bizottsághoz, hogy kívánja-e megvédeni Magyarországot.” Szájer hozzátette: beszálltak liberális, és eddig Magyarországot nem igazán kedvelő, „bennünket ütő” képviselők is; mert egy szövetségesi viszonyban ezt egyszerűen nem lehet megtenni.
Emberi jogi alapon Európa igenis számon kell, hogy kérje szövetségesétől, az Egyesült Államoktól, hogy milyen alapon tilt ki embereket, és számon kell kérni rajtuk a jogállamiságot és a jogorvoslathoz való jogot – szögezte le Szájer József.
A politikus azt is elmondta: Brüsszelben aggódnak a korrupció miatt, de nem kifejezetten Magyarország tekintetében. Magyarország az európai középmezőnyben van. „Itt, ha valakit megvádolnak, a hatóságok vizsgálatot indítanak. Nálunk a megvádoltaknak is vannak jogaik, például a védekezéshez. Ezt viszont az érintett hat embernek az Egyesült Államok nem adja meg” – vélekedett a fideszes EP-képviselő.