TGM, az LMP és a kapitalizmus

2012. november 30. 12:55

Kedves TGM, Te okosabb és tájékozottabb vagy annál, hogy ne értenéd, nem lehet egy fejezetet kiragadni abból a 200 oldalból, amely körülveszi.

2012. november 30. 12:55
Scheiring Gábor

Kedves TGM! Ezt írod alternatív költségvetési javaslatunkról: »Az LMP szerint az Orbán-kormány háromezer milliárd forintba került az országnak, ez 'a haverok, a hivalkodás, a hiteltelenség és a kevélység árából tevődik össze'; 'korrupciós felár': pl. a Szajol és Püspökladány közötti vasútvonal fölújítása négyszer annyiba került, mint a Berlin és Hamburg közöttié; fölemlegetik még a budapesti Kossuth tér átépítését meg a tervezett debreceni stadiont... Ezt nevezem én bravúros, elmélyült strukturális bírálatnak. Mintha ezek a többé-kevésbé valóságos mellékkörülmények magyaráznák a növekvő szegénységet és egyenlőtlenséget. Mintha a korrupció volna a neoliberális kapitalizmus válságának az oka.« (Az egységes ellenzék átka, 2012/42., okt. 19.) Az LMP-t szánalmasnak tartani emiatt pont olyan, mint TGM-et szánalmas filozófusnak tartani azért, hogy mondjuk, a törzsi fogalmakban nem foglalkozik a nacionalizmus kérdésével. Ez »helytálló« lehet, amíg csak a kötet első fejezetét olvassa el az ember. De ha már eljut néhány oldallal tovább, akkor könnyű belátni a tévedést. (...)

Nem csak az oligarchák térnyerését és a köztársaság morális alapjainak fokozatos erodálódását gondoljuk a rezsim előzményének, hanem a rendszerváltás elhibázott gazdaságpolitikáját és a rosszul menedzselt globalizációt is. Abban nem értünk egyet, hogy mindez a kapitalizmus tagadásával kellene, hogy járjon; szerintünk ugyanis az út az igazságosabb és fenntarthatóbb piacgazdaságon keresztül vezethet a szabadság és a jóllét kiteljesítéséhez. Abban azonban egyetértünk, hogy Orbán rendszere nemcsak korrupt, hanem az elmúlt 20 év betetőzése és a szélsőséges egyenlőtlenségek, a kiszolgáltatottság rendszere - és ezzel az egyetértésünkkel sajnos egyedül állunk a politikában.

A hivatkozott fejezet Orbán Viktor legegyszerűbben számszerűsíthető árát taglalja, a felesleges presztízsberuházásokat, a korrupciót, a hiteltelenség árát. Nem állítjuk, hogy ez lenne az Orbán-rendszer vagy a »neoliberális kapitalizmus« válságának fő oka, a kiadvány többi részéhez képest ennek a fejezetnek van a legkisebb köze a szegénység és az egyenlőtlenségek bírálatához. Viszont a korrupció visszaszorítása, a pártpénztárnokok világának felszámolása előfeltétele a kiszámítható és jó kormányzásnak, és a szélsőséges piaci folyamatok megszelídítésének.

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tamás-András-Áron
2012. november 30. 15:31
Ti és az erkölcstelen szemléletetk(tisztelet a kivételnek),már bizonyított Europaszerte a multban és a mában is. Erősen kételkedek abban hogy az LMP,MSZP,Bajnai és a hasonszőrűek Magyarország,vagy bármely más ország javát akarja szolgálni.Bocsanat helyesbítek,azért egy ország azért létezik.
jégecet
2012. november 30. 14:48
"... 2002 és 2010 közötti nyolc év történelme során a legnagyobb fejlődést hozta el Magyarországnak, mindezt egy szellemileg teljesen lepusztult baloldal révén. Többek között ez derült ki azon a csütörtöki beszélgetésen, melyet a Munkások Újságja szervezett "három karakteres baloldali arc", Tamás Gáspár Miklós filozófus, valamint Szanyi Tibor és Scheiring Gábor ellenzéki képviselők részvételével." Kérem, kaccsolja ki.
devlaci2
2012. november 30. 13:26
http://tabloidschmuck.tumblr.com/post/36875591153/javor-szarvashibaja semmi joguk
bolá
2012. november 30. 13:10
"pl. a Szajol és Püspökladány közötti vasútvonal fölújítása négyszer annyiba került, mint a Berlin és Hamburg közöttié" - mennyi az egyik, és mennyi a másik, és mi a pontos műszaki tartalom, csakhogy almát hasonlítsunk almával.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!