Paczolay: Végre kell hajtani az Ab döntéseit

2012. július 19. 09:45

Az alkotmánybíróság elnöke szerint fontos lenne, hogy a kormány és a törvényhozás ne hagyja figyelmen kívül a bírák nyugdíjazásával kapcsolatos határozat tartalmát.

2012. július 19. 09:45

Az Alkotmánybíróság döntéseit meg kell valósítania a törvényhozónak, ez a jogállamiság egyik legfontosabb kritériuma – mondta Paczolay Péter, a testület elnöke az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában csütörtökön a bírák nyugdíjazási szabályainak alkotmányellenességéről szóló döntés kapcsán. Paczolay elmondta: a testület többsége számára a bírói szolgálati viszonyból való felmentés kapcsán a korábbi 70 éves korhatár radikális, 62-65 évre csökkentése, és az intézkedés gyorsasága volt alkotmányellenes.

Arra a felvetésre, hogy a határozat nagyon kis többséggel született, ugyanis az egyik alkotmánybíró betegsége nyomán a 15 fős testületben 7-7-es szavazatarány alakult ki, ahol az elnök lett a mérleg nyelve, Paczolay kifejtette: a bíróságok gyakran hoznak szoros döntéseket. Ő személy szerint jobban örült volna egy konszenzusosabb állásfoglalásnak. Hozzátette: arról állandó a vita, hogy helyes-e a különvélemények nyilvánosságra hozása. A rendes bíróságoknál például ez nem történik meg.

Az Ab döntésének következményeiről szólva hangsúlyozta, hogy a nyugdíjazás folytán távozó bírákat nem kell automatikusan visszavenni, hiszen az Ab erről nem foglalt állást, csupán a nyugdíjazási szabályokat semmisítette meg. Ugyanakkor leszögezte: fontosnak tartja, hogy a kormány és a törvényhozás ne hagyja figyelmen kívül az alkotmánybírósági határozatban foglaltakat, hiszen a közelmúltban is előfordult, hogy mintegy „versenyfutásszerűen” próbálták megelőzni, vagy különböző megoldásokkal megkerülni azokat. Ezúttal a konkrét döntést és annak szellemiségét is meg kell valósítania a törvényhozásnak, ez a jogállamiság egyik legfontosabb kritériuma.

Az elnök a kitért arra is, hogy amennyiben a közelmúltban formai okból megsemmisített felsőoktatással kapcsolatos rendeleti szabályozás törvénybe foglalt elemeit is megtámadják az Ab előtt, akkor már tartalmilag is vizsgálniuk kell azt.

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
krisztoforo48
2012. július 19. 15:22
Magyarország Alaptörvénye: 26. cikk (9 bekezdés: "....A Kúria elnöke kivételével a bíró szolgálati jogviszonya az általános öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig állhat fenn." Mi az alkotmányellenes Paczolay úr?Az alaptörvény nem tartalmaz időhatárokat és mértékeket.Talán ideje volna ez alapján működniük,ugyanis ez hatályos!
sky.net
2012. július 19. 14:55
úgy emlékszem valami fideszt meg orbánt választottak meg 2/3 al ez az ipse itt mit ugrál ? taláros idióták , látható milyen állapotban van a jogrend ... mars nyugdíjba és kuss legyen mert 2014 től a munka minősége is számít a nyugdíj megállapításnál : rossz bíró lófaszt se kap ... és akkor lehet hápogni
Forsz
2012. július 19. 12:22
Azért illik nem elfelejteni, hogy az SZDSZ mit művelt 1992-ben az Alkotmánybírósággal, amikor a média helyzetről született alkotmánybírósági határozat. Totálisan kiforgatták és éppen az ellenkezőjét magyarázták bele a határozat értelmezésbe, mint amit az tartalmazott. Vagyis, nem tartották magukat az alkotmánybírósági határozathoz, bebizonyítva, hogy egy eléggé egzakt, egyértelmű szöveget is el lehet torzítani, kellő pofátlanság rendelkezésre állása esetén.
Forsz
2012. július 19. 12:10
Azért maradjunk a valóság talaján. Az Alkotmánybíróság nem alkothat új rendeleteket, törvényeket, csupán arról dönthet, hogy egy eléje terjesztett törvény mennyiben felel meg a (hatályos) Alkotmány betűinek, szellemiségének. Továbbá nem utasíthat, különösképpen nem utasíthatja a kormányt, csupán határozat formájában a véleményét nyilváníthatja ki. Az igaz, hogy a határozata kötelez. Vagyis, az Alkotmánybíróság egy kontroll szerv. Na és annak a "veszélye" is fenn áll, hogy mivel fogalmi értelmezésről van szó, a téves értelmezés nem zárható ki. És akkor a politikai elkötelezettségből, politikai szimpátiából származó állásfoglalásról nem is szóltam. Következésképp, semmi sem egzakt a politikában. Sőt, ma már a fizikában sem mindig.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!