mely „fatálisan emlékeztet a hibás irányítás tervgazdasági módszereire”.
Birgit Kelle német újságíró Merkel nőpolitikáját vette szemügyre. Szerinte bár Merkel nem beszélt a társadalom átalakításáról, valójában posztszocialista berögzülések alapján igenis erre törekedett, eszménye a „dolgozó nő” volt. Menedzseri pozíciókban akart nőket látni, szerinte „az apa-anya-gyerek hármasa, az egyedül kereső férj és a részmunkaidőben foglalkoztatott nő házassága, tehát mindaz, ahogy Németországban az emberek többsége ténylegesen továbbra is él, ma a CDU-n belül sem minősül modernnek, hanem olyasminek, amit túl kell haladni, egyszóval a félreeső bajor falvak változásra képtelen, szinte már ódivatú, katolikus körei különc életmódjának” – vázolja fel a szerző.
Rafael Seligmann izraeli történész, a CDU volt tanácsadója szemügyre vette, hogyan reagált Merkel az elharapózó németországi antiszemitizmusra. Szerinte Merkel migrációs politikája kételyeket ébresztett a zsidóságban, mivel sok arab és muszlim érkezett így az országba, akiket az emberek az antiszemitizmussal és Izrael-ellenességgel azonosítanak. A szerző éleslátóan mutat rá, hogy ezzel párhuzamosan a neonácik is erősek, akik fenyegetik a muszlim közösségeket és a zsidóságot egyaránt. Merkel viszont reálpolitikus, aki politikai terveinek keresztülvitelét tartja szem előtt, és ezért a német zsidók csalódtak benne.
Boris Kálnoky, az MCC Médiaiskola vezetője közép-európai szemmel elemezte Merkel politikáját. Kálnoky szerint a 2015-ös migrációs válság és a német menekültpolitika ébresztőként hatott a legtöbb közép-európai ország számára:
Németország hirtelen „ismét a régi időkből ismert félelmetes szomszéddá vált”,
„hatalmassá, hisztérikussá és kiszámíthatatlanná”, „egy olyan országgá, amely előzetes figyelmeztetés nélkül világrengető dolgokat tesz, melyeknek terheit minden szomszédos országnak el kell szenvednie”. A visegrádi országok ezért alakultak 2015 után egyfajta önvédelmi csoporttá. Egyes kelet-európai országok még nyitottak is lettek volna menekültek egyszeri befogadására, de a németeknek ez nem volt elég, kötelező EU-s elosztási kulcs mellett kardoskodtak. Végül a szerző idézi, hogy egyesek szerint Merkelnek „keletnémet komplexusa” lehet: retteg attól, hogy bárki azt mondja, szellemileg köze van a kelethez.