Orbán Viktor súlyos tévedése

2022. március 25. 15:00

Mégsem lehetséges egyszerre a NATO, az EU tagjának lenni és kiegyensúlyozott kapcsolatot ápolni Oroszországgal.

2022. március 25. 15:00
null
Nagy Attila Tibor
Nagy Attila Tibor
Facebook

„ORBÁN VIKTOR SÚLYOS TÉVEDÉSE

»NATO- és európai uniós tagok vagyunk, és közben kiegyensúlyozott politikai viszonyt és gazdasági kapcsolatokat ápolunk Oroszországgal. A magyar példa bizonyítja, hogy ez lehetséges«, mondta a magyar miniszterelnök 2022. február 12-i országértékelő beszédében. Ehhez képest a NATO március 24-i rendkívüli ülésén – a háború egy hónapos fordulónapján – a vezetők, köztük Orbán, újabb csapaterősítésekről állapodtak meg. Ennek keretében a NATO keleti védvonalára - köztük Magyarországra – újabb csapatok érkeznek. Mindennek deklarált célja az orosz fenyegetés elhárítása.

Vagyis mégsem lehetséges egyszerre a NATO, az EU tagjának lenni és kiegyensúlyozott kapcsolatot ápolni Oroszországgal. Az is erősen kérdésessé vált az Oroszország által indított háború fényében, hogy helyes volt-e Orbán részéről erre törekedni az elmúlt években. A választ itt sem érdemes elhamarkodni, hiszen bár Orbán túlzásba vitte az orosz elnöknek való nyilvános hízelgést, de a korábbi német kancellár, Merkel is együttműködésre törekedett Putyinnal (ezért mostanában bírálatokat is kap a német közvéleményben).

Azt viszont utólag sem értem, miként állhatott ki a magyar kormányfő a háború kitörése előtt 12 nappal (!) az Oroszországgal kapcsolatos politika folytatása mellett? A háború veszélye már akkor sem volt titok, olyannyira nem, hogy az amerikaiak február 16-át jövendölték a háború kezdetének (nem is tévedtek sokat). Miben reménykedett a magyar kormányfő? A magyar hírszerzési információk, a Putyinnal való tárgyalás a béke esélyére utalt? Vagy ha Orbán maga is látta a háború közelségét, miért gondolta azt, és miért mondta ki nyilvánosan, hogy fenntartható az Oroszországgal való »kiegyensúlyozott« kapcsolat?”

Nyitóképen a brüsszeli NATO-csúcs résztvevői. Fotó: MTI/Fischer Zoltán

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 106 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Box Hill
2022. március 27. 17:10
Melyik NATO vagy EU tag nem ápolt kiegyensúlyozott kapcsolatot a sokkal galádabb Szovjetunióval?
urga
2022. március 26. 21:20
"Mégsem lehetséges egyszerre a NATO, az EU tagjának lenni és kiegyensúlyozott kapcsolatot ápolni Oroszországgal." Kapargassuk meg egy kicsit Kínát, és az emberjogi felfogását is, hm? Aztán nézzük meg, ki az EU legnagyobb kereskedelmi partnere?
Notwen Caasi
2022. március 26. 18:13
Megjegyzem: ez a cikk akkor miért nem a háború előtt 12 nappal született meg?
Notwen Caasi
2022. március 26. 17:24
Oroszország Európa része. Az európai kultúrát és tudományt nem lehet nélkülük elképzelni. Ezzel mindenki tisztában van, csak senki sem meri képviselni vagy beszélni erről. Nincs szabadság Európában.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!