Negyven nap

2020. január 08. 06:48

Cseppet se tűnik előremutatónak, ami Irán és Amerika között történik.

2020. január 08. 06:48
Sitkei Levente
Magyar Nemzet

„Szalaminak pedig igaza van. Egy katonai vezetőt nem szokás szentként tisztelni halálában, nem tapossák egymást halálra a temetésén ismeretlenek. Szolejmani halálával összekovácsolta Iránt. Ezért óhatatlanul felmerül a nagyon is számító kérdés: megérte-e? Lehet, hogy igen, mert az események olyan fordulatot vesznek, amely a messzi jövőben kiegyezéshez vezet, béke lesz, legalábbis olyan speciális háborús béke, amilyet megismertünk az elmúlt 41 évben az Egyesült Államok és Irán között. Talán a történelemkönyvekbe is bekerül Szolejmani neve, akit mégiscsak úgy öltek meg, hogy egy független ország katonai vezetője volt, de terroristaként likvidálták. Ez a semmitmondó, de sokat használt kifejezés amolyan biankócsekk lett. Irán azt tervezi, hogy az Egyesült Államok szárazföldi hadseregét terrorszervezetté nyilvánítja. Magyarán kilövési engedélyt kap mindenki, hogy lelőjön egy amerikai katonát, legalábbis Irántól.

Miközben mindenki tudja, hogy se az iráni, se az amerikai fegyveres erők nem terrorcsoport, a szakállas martalócok gúnyáját ráhúzva a reguláris alakulatokra máris jogi kiskaput nyit. Ez pedig nem éppen a béke irányába vezet. 1956-ban a szovjet csapatok azt állították, terroristák ellen küzdenek, vérbe is tiporták a magyar forradalmat, de saját szemükben ők tiszták voltak, mint a hó. Ezzel szemben 2020 elején ha egy ember Franciaországban késsel támad járókelőkre, és Allah akbart kiabál közben, az pszichiátriai eset, nyomasztó gondolatokkal, bolond, agymosott – de nem terrorista.

A háborúnak, bármilyen szörnyű is kimondani, vannak szabályai, mivel a háború jogilag egy elfogadott vitaelrendező módszer. De be kell tartani a szabályokat, nem szabad bizonyos fajta mérgeket használni, mert az csalás, meg ugye a taposóaknák is nagy pusztítást tudnak okozni, no meg a genfi konvenciókra is figyelni kell, a hadifoglyok kiestek a játékból, ők megkapják a pihenőknek járó fejadagot. Nincs olyan szervezet, amely a gyilkos játékokat konkrétan figyeli, és szankcionálja a túlkapásokat, mert ez túl nagy falat, és a jogászok úgyis gyorsabbak, mint a jogalkotók, meg aztán ki mondhatja meg, ki is igazából a terrorista, ha egy állam így ítéli meg. De akárhogy csűrjük-csavarjuk ezt az ügyet, a helyzet nem lesz rózsás, és cseppet se tűnik előremutatónak, ami történik Irán és Amerika között.”


 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Takita
2020. január 08. 12:03
Úgy látszik valahol megegyeztek: Sziria az oroszoké, Irak az amerikáé. Iránt mint teokrata középhatalom állandóan terjeszekedni, befolyását kiterjeszteni akarja. Ennek egyik fő szervezője volt ez a Szulejmáni ,aki a terror csoportok szervezésében, amerika- ellenes álcivil akciók előkészítésében stb. jeleskedett. Mostmár keményebb eszközökkel lépett fel Trump. Úgy látszik Teheránban is kezdik megérteni, vannak határok. Pl. az atomalkú felmondását is már puhitják.
zolizolizoltan
2020. január 08. 08:54
Trump oly módon irányítja az USA külpolitikáját, ahogy egy magáncég igyekszik csődbe juttatni az ellenlábasát. Ez a módszer vállalkozásokban esetleg eredményes lehet, azonban a diplomáciától távol áll az állandó zsarolás szisztémája. Trump a tűzzel játszik és szemmel láthatóan nem ért hozzá, hogy a partnereit igazán maga mellé állítsa. Pedig ez lenne a diplomácia lényege. Trump nem tudta megszerezni Európa szimpátiáját sem. Remélem, észreveszik ezt a tengerentúl.
Rugo
2020. január 08. 07:57
Szolejmáni , az oroszokkal együtt, keresztényeket mentett Szíriában és Irakban. Érthetetlen, amit az amerikaiak műveltek.
Name7
2020. január 08. 07:15
"megérte-e? Lehet, hogy igen, mert az események olyan fordulatot vesznek, amely a messzi jövőben kiegyezéshez vezet, béke lesz" Akkor a II. vháború is megérte a nyugati országok szemszögéből. Végül is most szövetségesek a franciák és a németek. A csigazabálók biztos így nosztalgiáznak a megszállásról. - Megérte ennyire belerúgni a németekbe 1919-ben? - Hmm, igen! Nézd milyen béke van most!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!