„Az emberi szellem atomot hasít, marsjárót alkot, és a számtalan egyéni tudatot hálózatosítva kollektív tudatot sző: a fejlődés egyenes irányúnak és megkérdőjelezhetetlennek tűnik. Ha azonban az óceánokat elborító országnyi hulladékszigeteket, az extrém összeesküvéselméleteket, a vallások helyére lépő egótréningeket szemléljük, a fejlődésbe vetett hitünk szertefoszlik: babonás, önző és a mértéktelen fogyasztásba belebetegedő társadalmak képe körvonalazódik, melyek nem hajlandóak tudomást venni a szakadékról, amely felé az emberiség rohan.
A huszonegyedik század emberének még azt is nehéz elmagyarázni, hogy Budapest levegője gyilkol: átlagosan három évet vesz el a fővárosban élők életéből. Hogy lehetne ezekben a tömegekben felelősséget ébreszteni a bolygó számtalan kihaló állatfaja és a végzetes ütemben pusztított esőerdők iránt? Hiszen önmaguk iránt, saját gyermekeik iránt sincs bennük felelősség! Még azt is nehéz megértetni velük, hogy a város, ahol élnek, lehetne zöld, emberi léptékű és élhető, mint mondjuk Sevilla vagy Koppenhága. Pedig Sevilla és Koppenhága nem tudományos fantasztikum, hanem meglátogatható, besétálható, a kétféle életminőség közti különbség megtapasztalható. Ehhez képest mekkora az esély megértetni a dogmás, egoista és korlátolt tömegekkel, hogy csakis lemondás és kényelmetlenség árán lehet elkerülni a katasztrófát? Amikor 1848-ban Jellasics bán serege átlépte a magyar határt, már nem volt választás: harcolni kellett, áldozatot kellett hozni. Nos, ha az ökológiai vész Jellasics, akkor jelzem, hogy már Budapesten van. Nincs hova hátrálni.
Azért nehéz a helyzet, mert a politika és a kultúra az a két terület, amely a kollektív önvédelmet kellene, hogy szolgálja, amelynek kifejezetten az volna a funkciója, hogy nagyobb távlatokba helyezze a létezést – csakhogy ma épp a politika és a kultúra kínálja a leggyorsabb önkielégülést: mindenáron a legnagyobb tetszést akarja kelteni, és ezért képes azt hazudni, hogy nyugalom, minden rendben van, minden megoldódik magától. A baj csak az, hogy akivel senki nem meri közölni a rossz híreket, annak nincs hozzáférése a saját sorsához – így járt a globális emberiség. A posztmodern politika a legfőbb szörnyeteg. A mai politikus azt mondaná Széchenyinek, hogy »igazad van, öreg, de vegyed már észre magad: nem is beszélsz magyarul, takarodj a közéleti vitáinkból, iratkozzál be egy nyelvtanfolyamra, és meg ne lássunk, amíg nincs meg a felsőfokú!« Aztán azt mondja: »emberek, majd én megvalósítom Széchenyi programját, és úgy építek polgári Magyarországot, hogy közben a nemesi előjogokat meg a jobbágyok alávetettségét is megtartom«. Aztán amikor Széchenyi azt mondja, hogy ez a kettő együtt nem megy, akkor az a válasz, hogy »ne németül mondjad, mert ez itt Magyarország, inkább húzzál vissza a szabadkőműves haverjaidhoz Londonba!« A lájkok özönlenek.