vagy még inkább: „az elképzelés jó volt, de nem sikerült megvalósítani”.
Ez azt jelenti, hogy a kommunizmus eszméi (és annak tetszőleges válfajai) leválaszthatóak lennének a diktatúráról. Ráadásul a Tanácsköztárság esetében az eltelt 100 év, és az azóta megtörtént szörnyűségek is a jótékony feledés homályát borítják a kommün eseményeire, sőt, a „zoon politikon” egzotikus példányaiként teszik annak fő figuráit mutogathatóvá. A
történelmi állatkert gondozásában kétségtelenül Csunderlik Péter járt az élen az elmúlt időszakban, akitől megtudhattuk, hogy Kun Béla könnyezve írta alá a halálos ítéleteket, sőt, állítólag rosszul is lett közben, továbbá, hogy a kedvenc étele a tojásos nokedli volt, meggybefőttel. De ez még mind semmi! Hiszen, ahogyan a századik évfordulóra megjelent cikkében írja: „A Tanácsköztársaság vezetőivel nem az Animal Cannibals-tagok pacsiztak, hanem Bartók és Kodály, miközben a Vörös Hadsereget olyan, bolsinak nem nevezhető katonatisztek vezették, akik a Horthy-korban értek a csúcsra”. Pacsiztak. Az hagyján, hogy nem létező mítoszok ellen hadakozik, de ezúttal főként a „népszerűséggel” érvel a történész, miszerint a proletárdiktatúra elfogadott, sőt, közkedvelt lett volna. Egy darabig lehet, hogy az volt az értelmiség haladó része és a munkásság körében; no de az alkoholtilalom még közöttük sem „pacsizott” a népszerűséggel.
Nem más ez, mint szerecsenmosdatás, és persze előbukkan a vörös farok is: „Kun Bélát pedig »félholtra« verték. A legnépszerűbb bulvárlap, Az Est tudósítója azonban bejutott hozzá és interjút készített vele: »Félrevezetett emberek. Nem fontos, hogy kicsodák« – válaszolta a kommunista pártvezér, mikor megkérdezték tőle, hogy kik verték össze.”.
Ez a fajta mentegetőzés veszélyesebb, mint a nyílt színi hülyeség, amelyet a munkásőr hagyományőrzők adtak elő az újpesti vöröskatona szobornál.
Persze ez is jó kérdés, hogy ha a kitöréstúra hullámokat ver, akkor
a munkásőrök műsorai miért nem ütik át az ingerküszöböt?
Értem én, hogy a rendőrségnek kisebb gondja is nagyobb annál, minthogy önkényuralmi jelképek ügyében nyomozzon, de vajon ez nem csak a kommunista jelképekkel van így? Talán egy eltökéltebb hozzáállás esetén kevésbé lenne elszántabb a kommunista eszmeiség felélesztésére irányuló törekvés, mint jelen állás szerint. A haladás elkötelezett magyarországi hívei ugyanis nem csak olyan távoli, egzotikus régiók kapcsán áradoznak „korunk legnagyobb forradalmáról”, amely egyúttal a „világ legnagyobb társadalmi kísérlete” is. A Kurdisztán egy részén zajló társadalmi kísérletről (de vajon ki kísérletezik a szegény kurdokkal?) megtudhatjuk, hogy a célja a „feminista demokrácia megteremtése”, továbbá, hogy „az ideológiai alapot a világszerte terroristának minősített török Abdullah Öcalan marxista és radikális demokrata ihletésű gondolatai adják”.