„A mai eredmény azt mutatja, hogy Hódmezővásárhelyen a kormányváltást kívánó szavazók vevők voltak a független jelölt mögé összeterelt ellenzéki együttműködésre: Márki-Zay Péter minden várakozásnál jobban szerepelt. Nem fideszes jelölt az elmúlt másfél évtizedben ennyi szavazatot nem kapott a városban. Hódmezővásárhely valóban a Fidesz egyik legerősebb vidéki bázisa volt eddig, ahol az ellenzéki jelöltek 2002 után – amikor az akkori kormányoldal támogatója, a mai választáson is induló és egy százaléknál kevesebb voksot gyűjtött Hernádi Gyula alig maradt el Lázár János eredményétől - megközelíteni sem voltak képesek Orbán Viktor pártjának jelöltjeit. Négy egymást követő polgármester-választáson, 2006-ban, 2010-ben, 2012-ben és 2014-ben az összes nem fideszes szavazat száma együttesen sem haladta meg a hatezret egy olyan városban, ahol 36-38 ezer szavazópolgárt regisztráltak.
A Fidesz veszített, de a bázisa Hódmezővásárhelyen többé-kevésbé intakt maradt: a párt jelöltje által kapott szavazatok száma a két legutóbbi eredménynél magasabb, arányaiban viszont, a magas részvétel miatt, lényegesen alacsonyabb. A mozgósítás tehát nem volt teljesen sikertelen a kormányoldalon, a meglepetést nem a Fidesz jelöltjére leadott szavazatok száma jelenti, hanem a magas részvételhez vezető ellenzéki előretörés. Márki-Zay olyan szavazókat tudott behozni, akik egy más felállásban bizonyára otthon maradtak volna, vagy esetleg a Fideszre szavaznak.
Bár Lázár János neve majd csak április 8-án szerepel a szavazólapokon, mindenki számára nyilvánvaló volt, hogy róla is szól ez a választás. A miniszter két nagy versenyelőnnyel bírt eddig a magyar politikában: egyrészt munkabírásával és kormányzati kompetenciájával emelkedett ki a Fideszből, másrészt megkérdőjelezhetetlennek, megingathatatlannak látszott a helyi támogatottsága, ereje. 2002 óta minden választást megnyert a körzetében, akár közvetlenül indult rajta, akár közvetetten. Ez az erő most meggyengült, bár azt nehéz megmondani, hogy ebben a vereségben személyesen mekkora a szerepe. Lehet úgy érvelni, hogy az országos problémák (korrupció és társai) ártottak neki, de lehet azt is mondani, hogy ellene állt össze az ellenzéki választói koalíció, illetve az általa irányított kampány sikertelennek bizonyult. További kérdés, hogy miként érinti ez a kudarc a politikus további karrierjét. Ha április 8-án az egyéni választókerületben – amire most is jó esélye van - ismét magabiztosan nyer, kevésbé lesz már érdekes a mostani eredmény.”