Romániában nehéz jogállamról beszélni

2017. december 24. 08:01

Amíg vannak olyan törvények Romániában, amelyeket nem alkalmaznak, nehéz jogállamról beszélni. Interjú.

2017. december 24. 08:01
Kelemen Hunor
Kelemen Hunor
168 Óra

A rendszerváltás után voltak jelentős vívmányok a kisebbségi jogok érvényesítésében, azonban úgy látszik, az utóbbi két-három évben a román nacionalizmus újult erőre kapott. Mi lehet ennek az oka?

A kilencvenes évek második felétől, az uniós integráció, a NATO-csatlakozás előtt Románia próbált alkalmazkodni. Próbált úgy viselkedni, hogy a kisebbségi jogokból, főként a nyelvi jogokból felmutasson valamit. Az európai uniós csatlakozást követően azonban azt tapasztaljuk, hogy Bukarest a már megszerzett jogokból próbál visszavenni. Próbálkoznak olyan igazságszolgáltatási eszközökkel, amelyekhez a választott politikusoknak már nincsen hozzáférésük. Volt olyan bírósági döntés például, amely szerint minden olyan esetben tilos az anyanyelvet használni, amikor a törvény azt kifejezetten nem írja elő. Ami persze butaság.

Hiszen a demokratikus jogalkotás egyik alaptétele, hogy mindent szabad, amit a törvény nem tilt.

Románia tehát bekerült a két elitklubba, és már nincsen szankciója annak, ha a kisebbségi jogokat nem tartják be. A másik fontos szempont, hogy felértékelődött Románia geostratégiai helyzete. Az orosz fenyegetés erősödésével Washington különlegesen szoros szövetségi kapcsolatot épített ki Bukaresttel, ami azt a látszatot erősítette, hogy az amerikai rakétavédelmi pajzs alatt már senki sem figyel oda, hogy mi történik a kisebbségekkel.

Pedig a kisebbség helyzetén is mérhető az egész jogállamiság alakulása.

Nyilvánvaló, hogy addig, amíg vannak olyan törvények Romániában, amelyeket nem alkalmaznak, nehéz jogállamról beszélni. Ennek csak a kisebbségi vonatkozásait emelném ki. Itt van az oktatási törvény ügye, amelyet már hat éve senki sem alkalmaz például a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem vonatkozásában. Adott a visszaszolgáltatások esete: törvény van rá – amelyet évek óta figyelmen kívül hagynak −, nem adják vissza a kisajátított ingatlanokat. Szabotálják a nyelvtörvény alkalmazását is. Nekünk az a dolgunk, hogy mindezt megértessük a romániai közvéleménnyel, de európai uniós partnereinkkel és Washingtonnal is.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Apáczai
2017. december 24. 09:28
Valóban nem lehet Romániában jogállami keretekről beszélni, azonban éppen az RMDSZ az a párt, amelyik évtizedeken keresztül keményen kollaborált a jelen állapotok kialakításában. Nem átallottak az anyagi haszon fejében saját nemzetük ártalmára is támogatni a román szocialista és nacionalista politikát. Ezért elsősorban az RMDSZ-ben kellene mgújulniuk a vezető testületeknek, ha egyáltalán van még olyan réteg, amelyiket nem mérgezte meg a regáti korrupció szelleme.
balbako_
2017. december 24. 08:38
Ami végleg felháborít az, hogy a nagy EU bár mindenbe beleugat a V4-eknél kivált nálunk főként azokba, amihez a világon semmi közük ezekben az esetekben kussolnak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!