Miért nem akarjuk érteni a politikát?

2017. augusztus 07. 08:29

Kénytelen vagyok azt mondani: annak a levét isszuk, hogy nem akarjuk érteni saját magunkat. Nyugatosnak mondjuk magunkat, aztán meglepődünk, sőt megbolondulunk attól, hogy például a mostani kormány és annak közönsége nem – vagy nem úgy – nyugatos.

2017. augusztus 07. 08:29
Csizmadia Ervin
Magyar Nemzet

„Márpedig ha ismerni és érteni akarnánk a magyar politika évszázados történetét, tudhatnánk, hogy korántsem olyan egyértelmű például a nyugatos mintakövetés. Ez a fő tendencia természetesen, de az elit és a társadalom nem csekély részében mindig ott lappang a kétely: lehet-e, szabad-e követnünk a külső mintákat? S voltaképp hogyan is képzeljük el ezt a mintakövetést? Merthogy az úgynevezett mintaadó országok maguk is változnak. Mi a változás mely szegmensére koncentráljunk most?

Kénytelen vagyok azt mondani: annak a levét isszuk, hogy nem akarjuk érteni saját magunkat. Nyugatosnak mondjuk magunkat, aztán meglepődünk, sőt megbolondulunk attól, hogy például a mostani kormány és annak közönsége nem – vagy nem úgy – nyugatos. Az ellenzék tartós versenyképtelensége is ezzel függ össze. Evidenciának veszi a leszűkített Nyugat-értelmezést, elvárná, hogy az egész magyar társadalom a liberális demokrácia híve legyen, közben fogalma sincs arról, hogy ennek a magyar társadalomnak milyenek a politikatörténeti hagyományai. Képtelen feldolgozni, hogy a magyar társadalom – sajnos – nem teljesen nyugatos. De az ellenzék e tévedése vagy félreértése önmaga félreértéséből is ered. Maga az ellenzék sem nyugatos abban a fent kifejtett értelemben, amennyiben számára a Nyugatról folytatott permanens vita nem jelent értéket. Ha én ellenzék lennék, saját versenyesélyeimet úgy kívánnám növelni, hogy hosszú társadalomtörténeti szemináriumokat veszek, és megpróbálom megérteni, hogy a magyar társadalom miért olyan, amilyen.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 42 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tango47
2017. augusztus 08. 00:30
Miért jó az, ha valaki nyugatos? Ez számomra azt jelenti, hogy az un. nyugat csinálhat akármit, mi követjük? A nyugat (Európa) szuicid magatartása követendő lenne? Én nem hinném. Mindenkor meg kell tartani a kritikus szemléletet, ahhoz, hogy jó döntéseket hozzunk.
Akitlosz
2017. augusztus 07. 21:55
"Miért nem akarjuk érteni a politikát?" Akarhatja érteni, de akkor sem fogja érteni. Mert nem egyértelmű, azért nem.
Kandeláber
2017. augusztus 07. 16:19
"Nyugatos", milyen szép szó. A böszme is azt mondja magáról, hogy ő nyugatos, a hívei is azok. Másképpen ezt mondta annak idején Landeszmann rabbi is, hogy a magyarok bőgatyások, kertészáki meg azt mondta, hogy moslékzabálók meg genetikai alattvalók. Ha ők - Gyurcsány, Landeszmann, kertészáki , meg ez a nyomott fejű Csizmadia - nyugatosok, akkor én nem akarok nyugatos lenni.
pollip
2017. augusztus 07. 15:49
A ballib magába nézett.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!