Válságban lenne a nyugati civilizáció?

2017. április 28. 15:47

A nyugati civilizáció évezredes fennállása során önálló narratívát és egyedi értékeket alakított ki magának. Ez a megközelítés az utóbbi évtizedekben azonban egyre inkább kiszorult a közbeszédből.

2017. április 28. 15:47
Illés Gergő
Danube Institute

„A nyugati civilizáció évezredes fennállása során önálló narratívát és egyedi értékeket alakított ki magának. Ez a megközelítés az utóbbi évtizedekben azonban egyre inkább kiszorult a közbeszédből, az illiberális autokraták megerősödését maga után vonva. De joggal féltjük–e a nyugati civilizációt tőlük? David Brooks, a New York Times újságírója szerint bőven van ok az aggodalomra.

Szókratésztól kedve Erasmuson, Montesquieu-n és Rousseau-n át számtalan jelentős személyiség segítette a nyugati társadalmakat az előrehaladásban. Mostanában azonban az általuk lefektetett értékek többnyire figyelmen kívül maradnak, míg a politika és a közélet egyre inkább az autoriter „erős emberek” felé fordul.

A nyugati civilizációs narratívának évezredes történelmi gyökerei vannak kultúránkban. Jelentősége megkérdőjelezhetetlen, hiszen ez idő alatt olyan alapvető értékeket fektetett le a nyugati társadalmakban, mint a józan párbeszéd fontossága vagy éppen a tulajdonjog védelme. További erénye, hogy közös gondolkodást, célokat, keretet és küldetést adott teljesen különböző embereknek.

Azonban az elmúlt évtizedekben mintha valami elszakadt volna: az egyetemeken sokan elvesztették a hitüket a nyugati civilizáció megközelítésében, és egyre kevésbé tanították azt. A szerző szerint, ha mégis szóba kerül a téma, mára már sokan csak „az elnyomás történeteként” értékelik a nyugati civilizáció kérdéskörét.

De milyen következményekkel járt ez a változás? Megerősödtek és sok helyen hatalomra kerültek a narratíva ellenzői és tagadói. Az olyan vezetőkkel pedig mint Erdogan, Trump, Putyin, vagy éppen Hszi Csin–ping elérkezett az erős emberek kora.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 54 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
quiet
2017. április 29. 09:43
„A nyugati civilizáció évezredes fennállása során önálló narratívát és egyedi értékeket alakított ki magának. Ez a megközelítés az utóbbi évtizedekben azonban egyre inkább kiszorult a közbeszédből, az illiberális autokraták megerősödését maga után vonva. " Kedves fiatal testvérem, ez a mondat azonnal és pontosan elárulja , hogy mi a baj az írással. És azt is, hogy mi a baj a mai liberalizmussal. Nézze csak: " „A nyugati civilizáció évezredes fennállása során önálló narratívát és egyedi értékeket alakított ki magának. " Kérem, nem tudja, de értékeket nem lehet ' kialakítani ' , mert az érték önálló és örök érvényű entitás. Értéket csak felismerni lehet. Érti? Nem mi alakítjuk. Csak felismerjük . A mai liberalizmussal pont ez a baj, hogy azt hiszi, dönthet az értékek megléte vagy nemléte fölött. Azt hiszi önhitten, hogy készíthet magának értékeket. Újakat, amik neki pont megfelelnek. Na kérem, ez egy orbitális nagy marhaság. Pont itt válik szét az illiberálistól, aki marad az eredeti értékszemléletnél. ( Az érték önálló és örök érvényű entitás, nem döntünk felőle, csak felismerjük. ) Az ún. " illiberálisok " , azok a normális, nem eltorzult értékszemléletűek, és pont azért 'erősödtek meg', mert a valóságot helyesen szemlélik. Azt a valóságot ( a létet) , amit szintén nem mi alkottunk, csak benne vagyunk, mint résztvevők, és amit éppen a nem mi általunk alkotott értékek rendeznek élhetővé.
74bro
2017. április 28. 22:45
Hm... Mikor volt a gyenge emberek kora? Ha már az erös emberek neve szóba kerül, nevezzük már meg a gyenge embereket is, akik addig kártékonykodtak, amíg végül az erös emberek prédáivá váltunk. (Vigyázat, csapda!) Kik azok, akik évtizedek óta hamisítják a történelmet, ami mint oly sok más, az európai fehér férfi felfedezése, és ami elfogultság nélkül szemlélve az európai kultúra (nem rassz!) nyomasztó fölényét tanúsítja? Kik nevelik arra a fiatalokat, hogy lelkesen vessék magukat az importbarbárok lába elé? Kik állítják, hogy az amerikai néger agysebész, mérnök vagy irodalmár kulturális gyökerei (roots) a Temze, Rajna vagy Tevere partjának földje helyett a Kongó, vagy a Zambézi iszapjából táplálkoznak? Ki uszítja saját asszonyát, saját gyermekeit az európai férfi ellen? Putyin? Hszi? (he??) Miért nem nevezzük nevükön a gyenge embereket? Mert mi még gyengébbek vagyunk? Ahogy ezt a fönti, példaértéküen semmitmondó mellébeszélés ékesen igazolja?
csurcsányi
2017. április 28. 22:33
Véletlenül csak nem a nagyon művelt Nyugat-Európa alakította a világ gyarmat birodalmi rendszerét aminek a hasznát több száz éven keresztül élvezték,akkor ezek után legyen szívesek a gyarmataikból beözönlő embereket a saját gyarmattartó országukba integrálni és ne akarják,olyan országokra rá erőltetni akiknek semmi közük nem volt a GYARMATOSÍTÁSHOZ.
noMores
2017. április 28. 19:49
Mi csak a fideszes narrativat ismerjuk. Ami szinte szo szerint megegyezik rakosieval: a hanyatlo imperializmust elsopri a tundoklo szocializmus, nepek baratsaga, hejj! Igazi suttyokomcsi lett a magyar kormany. Az agyhalottaknak bejon.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!