Nagy valószínűséggel soha, egyetlen amerikai elnökjelöltnek sem sikerült még ennyire tematizálnia a közéletet, elérnie, hogy ennyire minden róla szóljon – ráadásul nem csak otthon, hanem világszerte. Én már rövid időn belül másodszor írok róla.
Annak idején Ronald Reagan is kapott hideget-meleget. Bill Clinton kampányába szinte a teljes amerikai média beszállt (az idősebb Bush ellen), az ifjabbik Bush-t már gátlástalanul igyekezett lejáratni a liberális média. John McCain alelnökjelöltje, Sarah Palin pedig a libernácik első számú célpontja volt. Donald Trump azonban mindannyiukon túltesz; mind a támogatók rajongása, mind az ellenfelek kétségbeesett kiáltozásai tekintetében.
Nem meglepő módon néhány igazi géniusz is beállt már a sorba: Miley Cyrus az instán lengette be, hogy elköltözik Amerikából, ha Trump lesz az elnök. (Tizenhat éve Bush megválasztása esetére Cher helyezte kilátásba ugyanezt, aztán hogy, hogy nem, mégis maradt a fenekén az USA-ban, egész jó kis ingatlanokban tengetve életét.)
Térjünk vissza a némileg komolyabban vehető figurákhoz. Ami újdonság: Trump ellen republikánus nagyágyúk is hangosan megszólalnak. A minap Mitt Romney és John McCain is erős kirohanásokat intézett. Ezzel nem is lenne baj, csak hát mindketten sikertelen republikánus elnökjelöltek voltak, sőt, Romney a párt legnagyobb buktája Bob Dole óta. (És hát Romney mormon hívő, így ítélje meg mindenki magának, Trumptól vagy tőle hallhatunk elrugaszkodottabb kijelentéseket a világról.)
Republikánus külpolitikai szakértők aláírásával született egy anti-Trump nyilatkozat , benne természetesen számos jogos felvetéssel és azzal a nagyon fontos beismeréssel, hogy a republikánus vezetőknek meg KELL hallaniuk az elégedetlenség hangjait és változtatni kell azon a katasztrofális külpolitikán, ami Obamához és nem utolsósorban egykori külügyminiszteréhez, a jelenlegi demokrata elnökaspirásnhoz, Hillary Clintonhoz kötődik. De mintha ők is kissé Stockholm-szindrómásak lennének...
…Semmiképp sem annyira azonban, mint Ronald Reagan egykori belpolitikai tanácsadója, az idősebb Bush-nál pedig pénzügyminisztériumi tisztviselő, bizonyos Bruce Bartlett. Önostorozó, áldozathibáztató, saját fejére hamut szóró, de a következő mondatok a legfigyelemreméltóbbak: „Nagyon súlyos politikai problémánk van ebben az országban. Kormányzati rendszerünk akkor működik a legjobban, amikor ki van egyenlítve két, nagyjából egyenlő politikai párt között, egyik jobb-, a másik pedig balközépen. Sajnos azonban van egy centrista Demokrata Pártunk, és egy Republikánus Pártunk a szélsőjobboldalon…”