Alaposan kiosztották David Pressmant – nem volt kegyelem

2025. február 05. 13:08

A Magyar Külügyi Intézet vendégkutatója határozott véleményt alkotott az USAid körüli botrányról.

2025. február 05. 13:08

„Az USAid körül kialakult jelenlegi vita már régóta készülődik. A média nagy része úgy tárgyalja Elon Musknak az ügynökséget ért támadásait, mint amelyek a szövetségi kormányzat megtisztítására és karcsúsítására irányuló általános programjának részét képezik. Musk kétségtelenül talál majd fehér elefántokat az USAid bevételei között, de nem ez a vita lényege” – írja Philip Pilkington, a Magyar Külügyi Intézet vendégkutatója a The Telegraph-on megjelent véleménycikkében.

Ezt is ajánljuk a témában

„Nem hiszek az értékalapú külpolitikában” – Philip Pilkington a Mandinernek

„A német feldolgozóipar zsugorodik, eközben a hozzá kapcsolódó magyar bővül – ez élesen mutatja, hogy a magyar konnektivitási stratégia működik” – mondja lapunknak az ír közgazdász, a Magyar Külügyi Intézet vendégkutatója. Kifizetődő közvetítő államnak lenni a Kelet és a Nyugat között? Milyen mozgástere lesz Magyarországnak a multipoláris világrendben? Interjúnk.

A szerző szerint az USAid vitathatatlanul az Egyesült Államok legfontosabb „soft power” karja külföldön.

 Pilkington úgy véli, hogy a segély funkciói mellett a tengerentúli civil társadalmi szervezeteknek nyújt finanszírozást, hogy erősítse az Egyesült Államokról alkotott képet. 

Szerinte, ha valaki Afrika egy háború sújtotta részén meglátja az USAid logóját egy menekülttáborban egy sátoron, az pozitív képet kellene, hogy adjon neki az amerikai befolyásról a kontinensen. Pilkington szerint a probléma az, hogy az új külügyminiszter, Marco Rubio szavaival élve, az ügynökség „teljesen érzéketlen ügynökséggé” vált, és ahogy Trump elnök mondta, „radikális baloldali őrültek” irányítják.

„A Biden-kormányzat idején ez a vita akkor csúcsosodott ki, amikor John Ratcliffe és Chris Sims cikket írt a The Wall Street Journal számára How Do Drag Shows Advance US National Security? címmel” – fogalmaz a szerző.

Szerinte Ratcliffe és Sims többek között „célba vette” az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége által az akkori magyarországi nagykövet, 

David Pressman vezetésével alkalmazott taktikát, többek között egy olyan kvízt, amely azt kérdezte a nézőktől, hogy egy adott idézet Vlagyimir Putyintól vagy egy vezető magyar politikustól származik.

Phillip hozzáfűzi, hogy az amerikai külpolitikai intézmények politikai pózolásra való felhasználásával kapcsolatos kellemetlen érzés mérhetetlenül megnőtt azokkal a globális változásokkal, amelyeket az ukrajnai háború kezdete óta láthattunk. 

Nyitókép: Shutterstock

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
lemez
2025. február 05. 15:10
Úgy is mondják az usaid a cia egyik fedöszervezete.Náunk is volt a nagyasszony.Jött -ment.Pressmannál járt.
Nagyhuba1
2025. február 05. 14:47
Ki az a Presmann? Sivatagi vándor!
komloisracok
2025. február 05. 14:33
„Szorul a torok, könnyes a szem nélküled mi lesz velünk, Pressman? Sok emlék, LMBTQ-piknik, gondolni fogunk rád mi mindig. Ünneped már nem lesz a Pride, felszámoljuk a kuplerájt.”
hatvanpuszta-2
2025. február 05. 14:27 Szerkesztve
Kurva gazdag lehet putrisztan, hogy egy ir kecsket alkalmaznak propagandara!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!