Európa nyugati és keleti része közt több száz éves szakadék húzódik.
„»Normális« körülmények között Európát az etnikai tarkaság és sajnos az ezzel járó torzsalkodás jellemzi. Ezt a megoldhatatlannak látszó problémát akarta áthidalni az Európai Unió, mely egyfajta szövetségi rendszert és határok nélküli Európát kínált az örökös viták helyébe. Nyugat-Európa esetében úgy-ahogy meg is valósult ez a terv. 1989 után az unió vezetői a volt szocialista országok polgárait is be akarták vezetni az európai demokrácia világába. Csakhogy nem számoltak azzal, hogy Európa nyugati és keleti része közt több száz éves szakadék húzódik.
Nyugaton ott van az egyén a maga pontosan megszabott jogaival, kötelességeivel és felelősségével, évszázadok alatt kikristályosodott értékrendjével, vagyis a polgári létforma minden attribútumával.
Keleten pedig vannak a feudális hagyományok, melyek felszámolása csak a szocializmus évtizedei alatt történt meg. Kelet-Európa modernizációja ugyanis nem a polgári értékek mentén történt. A mi vidékünkre a polgár »túl későn érkezett és túl korán távozott« innen. És az elmúlt huszonhét esztendő kevésnek bizonyult ahhoz, hogy átjussunk azon a mély szakadékon. Mi az iskolában nem tanultunk a többszólamúságról, a nézetek árnyalásáról, sem az egyén pszichológiájáról. Nem tanultuk meg a helyes önértékelés alapjait sem, így reális terveket sem tudunk készíteni. Egyszer megalomániás képzeteink vannak, máskor mély depresszióba zuhanunk. A múlttal való konfrontálódás helyett elmaszatoljuk történelmünk »problematikus« időszakait.”