Addig jó a népszavazás, amíg én csinálom

2015. december 12. 09:20

Ha van párt, aki tisztában van a referendumok erejével, az a Fidesz. Ezért lehetséges: most minden erővel azon vannak, hogy semmiről se legyen népszavazás.

2015. december 12. 09:20
Pintér Bence
Mandiner

Nem lesz népszavazás se az olimpiáról, se a vasárnapi zárva tartásról. Az első esetben a közvélemény a legutóbbi mérések alapján támogatná a rendezést; a második esetben viszont jelentős fölényben van az idén márciusban bevezetett intézkedést ellenzők aránya. Az olimpiás népszavazást legutóbb a 2008-as népszavazást levezénylő Tarlós István utasította el; a vasárnapi boltzárat pedig a jogszerű eszközöket végletesen kihasználva blokkolja az NVB és egyes hasznos magánszemélyek. Mit gondoltak 2008-ban, és mit gondolnak most a népszavazásról a kormánypártiak?

Magyarországon a valódi problémák nem ügyek, írtam erről a minap: a rendszerváltás óta csak akkor foglalkozott egy-egy tényleg problémás válságterülettel a mindenkori kormány és ellenzék, ha hatalmi érdekei forogtak kockán.

Mi sem mutatja meg ezt szebben, mint a 2008-as „szociális” népszavazás, amely látszólag a tandíjról, a kórházi napidíjról és a vizitdíjról – tehát az oktatás- és egészségügyről – szólt, valójában azonban csak eszköz volt arra, hogy a Fidesz ciklus közben rendítse meg a kormányt.

Széky János Bárányvakság-sorozatában (és könyvében) foglalkozott a népszavazás kérdésével, amely szerinte valójában a köztársaság, de legalábbis a képviseleti demokrácia végét jelentette. A kérdésekről helyesen állapítja meg Széky, hogy valójában nem igazán népszavazásra valóak: az „akarsz többet fizetni?” jellegű kérdésekre mindig nem lesz a válasz, legyen bármennyire is logikus az ellentéte. Ráadásul a kérdéses tételek bevételként szerepeltek a költségvetésben, így elméletileg nem is lehetett volna népszavazásra bocsátani őket – különben nincs értelme annak, hogy létezik kormányprogram és költségvetés. „Népszavazásnak csak kivételes esetben, az országot érintő, legfontosabb kérdésekben van helye, amelyek jövőjét alapvetően meghatározzák” – mondta akkor Horn Gábor, az SZDSZ-es ellenkampány vezetője.

Nem akarjuk most eldönteni, hogy mennyire volt jogszerű a 2008-as népszavazás, vagy hogy mennyire voltak működőképesek a Gyurcsány-féle reformok. Egyszerűen annyit szeretnénk vizsgálni, hogy mit gondolt akkoriban a történelmi jelentőségűnek kikiáltott népszavazásról a mai kormánypárt.

Orbán Viktor egy interjúban a következőt mondta az ügy kapcsán Bayer Zsoltnak: „tehát ma olyan világban élünk, kedves Zsolt, mint ahogy '80-as évek végén éltünk, amikor alapvető demokratikus jogokat is ki kell harcolni. (…) Ezt a lehetőséget, ezt az utat, a népszavazás útját a magyar alkotmány nyitva hagyja, megnyitja, fölkínálja a magyar választópolgároknak. Ez jogunk, nem lehet tőlünk elvenni. (…) És az adjon nekünk erőt, és az tegye tisztává a látásunkat, hogy milyen erőket mozgósít a másik oldal annak érdekében, hogy az emberektől ezt a jogot meg tudják tagadni. Ez mutatja igazán, hogy milyen fontos dolog a népszavazás”.

Mikor hosszas huzavona után, az Alkotmánybíróság döntését követően lehetővé vált az aláírásgyűjtés elkezdése, Orbán így értékelt: „A népszavazás megnyerte az első csatát azok ellenében, akik el akarták venni az emberektől a lehetőséget, hogy népszavazás formájában döntsenek számukra fontos ügyekről”. Semjén Zsolt egyenesen azt mondta:„hangsúlyos a demokráciának a helyreállítása is, hiszen az elmúlt egy évben azzal kellett szembesülni, hogy Gyurcsány Ferenc és köre antidemokratikus manipulációkkal el akarta szabotálni a népszavazás lehetőségét. Amikor a nép megválaszt egy pártot a programja alapján, akkor egyfajta szerződést köt a néppel az adott választási program megvalósítására”. Az ellenzéki párt egyébként egészen odáig jutott a népszavazás felmagasztalásában, hogy a Tarlós István által vezetett népszavazási kampány szlogenje a következő lett: „a jövő igennel kezdődik”.

Bayer Zsolt már a sikeres népszavazás után, egy már teljesen elfeledett, akkoriban vitákat kiváltó cikkében mellékesen így fogalmazott: „Pedig tudhatjuk: a Magyar Köztársaság Alkotmánya (1989. évi XXXI. törvény) a 2. § (2) bekezdésében kijelenti: A Magyar Köztársaságban minden hatalom a népé, amely a népszuverenitást választott képviselői útján, valamint közvetlenül gyakorolja. A közvetlen hatalomgyakorlás egyik legfontosabb formája a népszavazás”.

A fenti sorokból világos, hogy a mai kormánypárt politikusai és megmondóemberei úgy gondolták: bűn, ha adott kérdésekben a kormány szembemegy a néppel, nem kérdezi meg a véleményüket, hovatovább el akarja szabotálni a népszavazási kezdeményezést. A végeredményt pedig ismerjük: a szavazásra jogosultak több mint fele az urnákhoz járult, ahol elsöprő többséggel szavaztak a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörlésére. Gyurcsány a csatával együtt a háborút is elvesztette: két év vergődés következett felbomló kormánykoalícióval, lemondással, gazdasági világválsággal és Bajnai kármentő kormányával.

Ha van párt, aki tisztában van a referendumok erejével, az a Fidesz. Ezért lehetséges: most minden erővel azon vannak, hogy semmiről se legyen népszavazás – legfeljebb olyan semmire sem kötelező „nemzeti konzultáció”, amelynek kontextusát, kérdéseit a kormány szabja meg, eredményei nem transzparensek. Pedig van olyan ügy, amelyben szembemegy a közvélemény a kormánnyal.

„Politikai haszonszerzés szempontjából nagyon jól hangzik”

Az utóbbi években több olyan, Magyarország jövőjét érintő, vagy magyar polgárok életét nagyban befolyásoló döntést hozott a kormány, amellyel kapcsolatban felmerült, hogy illene népszavazást tartani. A jövőt érintő kérdésekben leginkább a paksi atomerőmű bővítését tudnánk említeni: még egy nyavalyás nemzeti konzultációra sem futotta az ország energiaellátásnak alapvető kérdéseit meghatározó ügyben. Orbán Viktor csak úgy elrepült Moszkvába és aláírta a szerződést. Az ügyben kezdeményezett népszavazást visszadobta az NVB, a Kúria, aztán az Alkotmánybíróság is.

Aztán itt van a budapesti olimpia kérdésköre. A magyar főváros úgy kerül egyre közelebb a rendezéshez, hogy az anyagi szempontból jobb háttérrel rendelkező városok (és országok) polgárai sorra szavazzák le népszavazáson a kezdeményezést – csakúgy, mint a téli olimpia esetében. Budapesten egyelőre a BKV finanszírozását sem sikerül megoldani, de talán 2018-ra azt már elérjük, hogy ne füstöljön minden páratlan héten a hármas metró. Ennek ellenére a városvezetés és a kormány biztosra megy: nem lesz népszavazás. Nehogy már az emberek döntsék el, hogy bele akar-e rokkanni az ország egy világverseny megszervezésébe.

Tényleg csak a történelemkönyvek kedvéért jegyezzük fel, mit mond erről a 2008-as népszavazási kampányt levezénylő Tarlós István az MNO riportja szerint: „politikai haszonszerzés szempontjából nagyon jól hangzik, hogy »kérdezzük meg a népet«, de a korábbi vezetők a 4-es metró építésénél ezt nem tartották annyira fontosnak”. Utána még azt is hozzátette, hogy a következő választáson majd jöhet az ugribugri (addig nix), erre találták fel a képviseleti rendszert. Ugyebár. Tízpontos válasz – Gyurcsány Ferenc szájából is az volt 2008-ban. Az egészben az a vicc, hogy a közvéleménykutatások alapján jelenleg simán támogatná a publikum a budapesti rendezést, tehát még csak nem is lenne annyira kockázatos a referendum − aminek kiírásáért egyébként civil kezdeményezés indult.

Bezzeg a vasárnap

Nem úgy a vasárnapi boltzár ügyében: szintén az Ipsos mérése szerint a magyarok kétharmada nem ért egyet a kötelező vasárnapi boltbezárással. Nem csoda: iszonyat idegesítő egy dolog. Szombaton kötélidegzet kell a bevásárláshoz, annyian tapossák az ember lábát. A vasárnap nyitva tartó kisboltban biztos nincs, ami kell; ha van, akkor pedig drága. Az intézkedést a KDNP-n kívül senki sem követelte, és mint láthatjuk, senki nem is szereti: de még az sem látszik, hogy a kormányközeli boltosoknak nagy előnye származott volna belőle, sőt: a Napi.hu komoly hátrányokról írt szeptemberben. Pedig az legalább adna némi racionalitást a többször megtoldott-foldott, egyre értelmetlenebb törvénynek.

Népszavazást viszont január óta nem lehet tető alá hozni az ügyben, mivel a választási bizottság, illetve különböző obskúrus hátterű magánszemélyek minden elképzelhető eszközzel blokkolják az ügyet. Egy témában ugyanis nem lehet két kérdés az asztalon: a 30 napos elbírálási időszak, illetve az esetleges kúriai fellebbezések hosszas hetei után pedig hiába állnak lesben a most már erre szakosodott szocialista képviselők. Valaki mindig beelőzi őket, még ha csak fél perccel is.

Most például egy vidéki boltos teljesen értelmetlen kérdésének adott zöld utat az NVB. Így hangzik: „Egyetért-e Ön azzal, hogy a kiskereskedelmi üzletek vasárnap zárva tarthassanak?” Ha egyetértünk vele, akkor ugye nem változik semmi, mert most is zárva tarthatnak, ahogy a törvény előtt is tarthattak zárva, ha úgy gondolták. Ha viszont nemmel szavazunk, azzal mit is mondunk? Hogy kötelezően nyitva kell lennie a kiskereskedelmi üzleteknek vasárnap? Végül is mindegy. A lényeg az, hogy tárgyalt róla sokáig az NVB, aztán tárgyal róla sokáig a Kúria, aztán majd esetleg aláírásokat gyűjtenek, és ha nem is jön össze: megint eltelik egy erős fél év anélkül, hogy lenne népszavazás.

Ez pedig nagyon jó a Fidesznek, hiszen egy ilyen népszavazáson, ha jól játszik az ellenzék, simán kikaphatnának. Azt pedig elkerülné a kormány. Persze az is kérdés, hogy az ellenzék képes lenne-e jól végigvinni a kampányt: én arra tenném a voksom, hogy nem. Mindenesetre szerencse, hogy Havasi Bertalan, Orbán Viktor sajtófőnöke is megerősítette a minap a kormányközeli tanácsadó ibizai kalandja kapcsán, hogy a kormánynak nincs köze ahhoz, hogy ki hogyan tölti a szabadidejét. Láthatóan csak azt érzik kizárólagos joguknak, hogy eldöntsék: ki hogyan ne töltse.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 242 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
catalina9
2015. december 13. 10:58
Akitlosz 2015. december 12. 19:22 A "képviseleti demokrácia" nem demokrácia. Csupán pár száz ember dönt milliók sorsáról." Téved Elvtárs! Helyesen: Csupán pár száz "megválasztott" ember.. de amikor a látványlibsik nincsenek hatalmon, mert a többség nem őket választja, akkor hirtelen nem tetszik nekik a parlament sem...
Berecskereki
2015. december 13. 08:14
Magyarországi népszavazások 1989. november 26. négy igenes népszavazás. A népszavazás mind a négy kérdésben eredményes volt és az igenlő válaszok győzelmét hozta. 1990. július 29. Kívánja-e Ön, hogy a köztársasági elnököt közvetlenül válasszák meg? Eredménytelen volt. (A a szavazópolgárok 14%-a jelent meg.) 1997. november 16. Egyetért-e azzal, hogy a Magyar Köztársaság a NATO-hoz csatlakozva biztosítsa az ország védettségét? Az esemény előtt a parlament megváltoztatta a szavazás szabályait. Ezen túl a jegyzékben szereplők 25%-ának egybehangzó válasza kellett az érvényességhez. Szükség is volt erre, hiszen az urnák előtt a jogosultaknak kevesebb mint a fele jelent meg (49%). A szavazás a NATO-csatlakozást támogatók döntő győzelmét hozta, a szavazók 85%-a a belépésre voksolt. 2003. április 12. Egyetért-e azzal, hogy a Magyar Köztársaság az Európai Unió tagjává váljon? A népszavazáson a résztvevők döntő többsége (83,76%) a csatlakozás mellett foglalt állást. Európa-szerte csalódást keltett azonban az igen alacsony részvétel (a szavazásra jogosultak 45,62%-a) 2004. december 5. • Egyetért-e Ön azzal, hogy az egészségügyi közszolgáltató intézmények, kórházak maradjanak állami, önkormányzati tulajdonban, ezért az Országgyűlés semmisítse meg az ezzel ellentétes törvényt? • Akarja-e, hogy az Országgyűlés törvényt alkosson arról, hogy kedvezményes honosítással – kérelmére – magyar állampolgárságot kapjon az a magát magyar nemzetiségűnek valló, nem Magyarországon lakó, nem magyar állampolgár, aki magyar nemzetiségét a 2001. évi LXII. tv. 19. § szerinti „Magyar igazolvánnyal” vagy a megalkotandó törvényben meghatározott egyéb módon igazolja? A jogosultak 37,49%-a jelent meg. Az alacsony részvétel miatt egyik kérdésre adott válaszok aránya sem haladta meg a 25%-os limitet, ezért a szavazás eredménytelen volt. 2008. március 9. • Egyetért-e Ön azzal, hogy az államilag támogatott felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak ne kelljen képzési hozzájárulást fizetni? • Egyetért-e Ön azzal, hogy a háziorvosi ellátásért, fogászati ellátásért és járóbeteg-szakellátásért továbbra se kelljen vizitdíjat fizetni? • Egyetért-e Ön azzal, hogy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásért a jelen kérdésben megtartott népszavazást követő év január 1-jétől ne kelljen kórházi napidíjat fizetni? A népszavazás mindhárom kérdésben eredményes volt, 50,40%-os részvétel mellett. A tandíj eltörléséért az érvényes szavazatot leadók 82,49%-a, a járóbeteg-ellátásért, háziorvosi ellátásért és a fogászati ellátásért fizetett „vizitdíj” megszüntetéséért érvényesen szavazók 82,69%-a , a kórházi „ágydíj” megszüntetéséért érvényesen szavazók 84,33%-a igennel voksolt.
gudmen
2015. december 13. 01:13
Üzenet Orbánnak: Megvettem a földeket. Mit vegyek még? Mészáros Lőrinc. Bocs főnök ha zavarlak, de kicsit összezavarodtam az elmúlt hetekben. Ez a földvásárlás eléggé kikészített, most nem tudom egy hét alatt hatszáz hektárt vettem neked négyszázmillióért, vagy négyszáz hektárt hatszázmillióért. Na majd elolvasom az újságban, azok a firkászok úgyis mindig a nyomomban vannak. Igyekszem nem adni nekik egy interjút sem hiszen akkor kiderülne mekkora bunkó is vagyok az üzlethez, de a múltkor mégis beszéltem a Hír tévével igaz, később jutott eszembe ők már nem a barátaink. Na mindegy, remélem nem sokan látták mennyi hülyeséget hordtam össze a riportban. Szóval eddig minden rendben van a földekkel, a fél megye már a tied meg Anikóé, itt van minden papír a kft irodájában. Majd egyeztessünk mikor adjam el neked, addig is szépen gyűlik a felvett támogatás a számládon. Majd kell pár közmunkás aki lekaszálja a gazt, de azzal még ráérünk akkor, ha megint a keményen dolgozó kisemberrel akarsz példálózni. Még szerencse, hogy küldtél mellém pár okos embert akik rendben tartják a dolgaid, nekem ez meghaladja a képességeimet. Még mindig nem tudom követni mikor mit nyerek a pályázatokon, és főleg mennyiért, néha csak állok ott hülyén mikor erről kérdeznek. Már annyi cégem, hogy gázszerelő koromban éves szinten örültem volna ennyi megbízásnak csak a száma miatt, de már akkor is utáltam volna megcsinálni azt hiszen sosem szerettem dolgozni. Ezért jó hogy ismerlek, így csak a nevem kell adni a te dolgaidhoz, és még én is szépen keresek rajta. Ja, majd el felejtettem, a papától megvettem a bányát ahogy megbeszéltük, már utaltam is a pénzt. Rendes gyerek vagy te ha a szülőkről így gondoskodsz. Az a néhány milliárd biztos jól jön nekik öreg napjaikra. Azért qrva nagy szerencsénk van, hogy jókor születtünk jó helyre. Mondjuk nekem csak annyi ebben a szerepem ismerlek téged. Majdnem beszartam a röhögéstől mikor erről a szerencséről kérdeztek, alig tudtam kinyögni a tehetség, és szorgalom szavakat. A kedvedért még a focit is megszerettem, bár ma sem értem miért csak egy ember nyúlhat kézzel a labdához abból a sokból. Tíz, vagy tizenegy játszik is egy csapatban? Viszont szépen lehet keresni rajta. Már bejöttek a támogatói pénzek erre az évre, a részedet utaltam a titkos számládra. Nem értem mit háborognak azon hogy ez közpénz, meg adózók rakják össze, hoztál rá egy törvényt hogy nem az, ezzel el is van intézve. Nem? Mit foglalkozik a sok hülye azzal lenne ennek más helye is, Te osztod szét az állam pénzét, neked kell elégedettnek lenni azzal. Kórházak, oktatás meg fizetésemelés. Jó hogy nem már majd a szavazó mondja meg mit szeretne, akkor miért téged választottak meg? Kétszer is. Persze a hülye nem veszi észre csak egyszer kell négyévente megtennie ezt. De hogy a köztes időben miért nem fogja be a pofáját tényleg nem értem? Nem elég neki a sok duma a folyamatos támadásról, meg a szabadságharcról, Gyurcsányról, meg a szocikról? Szopja be és kussoljon. Ott van neki a rezsicsökkentés, egye meg. Erről jut eszembe, a gázbizniszbe is bevehetnél, végül is az a tanult szakmám, és ahogy hallom ma a világpiacon jó olcsón be lehet belőle vásárolni. Miért is kapná olcsóbban a fogyasztó, még sokat használna belőle, és akkor mehetnék újra szerelni, pedig azt nem is tudtam sohasem megcsinálni rendesen. Majd megkapják az olcsó gázt akkor mikor már Te eleget kerestél rajta, meg hátha nekem is jut egy kis szelet belőle. Na lassan megyek pihenni mert nem kell a boltba mennem, mert most lehet vásárolni vasárnap is hála az istennek. Erről jut eszembe. Vegyek neked még valami céget, vagy földet? Nem tudom minek nekem ez az építőipari, az ásványvizet előállító, a sertéstelepet meg külön utálom mert büdös, és a többiről sem értem mire kell. De ezt Te tudod, csak szólj időben tudjak róla. Még elfelejtem mint legutóbb azt az egymilliárdot ami a másik zsebemben maradt. Azért elmormolok egy imát amiért ilyen hülye az ország népe. Szép kényelmesen szétlopjuk az állam vagyonát, és mégis újra választanak Téged. Végül is hoztál egy törvényt arról ez a lopás már nem az ha mi csináljuk, de az nem igaz hogy nem látják amit művelünk. Mindegy is, köszönjük meg nekik majd egy újabb adóval a butaságukat, és fogjuk rá ezt is valakire. De az még jobb, hogy a saját hülyéinken kívül a többi is csak okoskodni tud. Na ezzel az ellenzékkel még sokra visszük, ők tartanak bennünket a hatalomban. Annyira hülyék a szavazóik, képtelenek belátni a másik igazát, inkább kinyírják egymást egy kis engedmény helyett addig amíg leváltanak bennünket. Te, ezek csak azt tudják kire nem akarnak szavazni, de azt már nem, ezzel mi nyerünk. Persze jó hogy átírtad a szavazási törvényt, de ezek inkább megdöglenek, de nem állnak oda a józan ésszel is felfogható kisebbik rossz mögé mert csak így bukhatunk meg. Hosszú időre kell berendezkednünk ha ezek így folytatják. BANDITA. TetszikHozzászólásMegosztom
Tintamin
2015. december 12. 18:16
Az ugye megvan, hogy a vasárnapi zárvatartással kapcsolatban elfogadott trafikos nénike a fidesz bábja, és kurvára leszarja az egészet, kapjatott 5000 forintot, hogy tartsa a száját, a nevében meg beadtak valamit, amit előre egyeztetve elfogadtak. Aláírásgyűjtésről szó sincs. Ezt nevezik az agyhalottak demokráciának.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!