Elemző: Világszinten is odafigyelnek Orbán Viktorra (VIDEÓ)
Fricz Tamás szerint „az amerikai befolyás az Unióra nézve egy régi dolog. Így Donald Trumpot figyelembe kell vennie a brüsszeli elit tagjainak.”
A bevándorlási politikában körvonalazódó fordulópont egyébként részben a magyar diplomácia sikere is, hiszen ráirányítottuk Európa figyelmét arra, hogy idén idő- és népességarányosan is hazánk volt leginkább kitéve a tömeges illegális bevándorlásnak.
„A miniszterelnök idei tusványosi beszédének legfontosabb üzenete, hogy a magyar kormány hosszú távon elkötelezett a migráció megállítása mellett, és az Európai Unióban még határozottabban áll majd ki a modernkori népvándorlással szemben. Már csak azért is, mert Brüsszel jelenleg képtelen gyakorlatias cselekvésre. Ezért kell a nemzetállamoknak – így hazánknak is – megvédenie Európát és az európai értékeket a tömeges illegális bevándorlás által előtérbe helyezett gazdasági, társadalmi, illetve biztonsági problémáktól.
Orbán Viktor kormányfő nincs egyedül e véleményével: a nyugat-európai gondolkodás is kezd fordulóponthoz érni a bevándorlás megítélése kapcsán. David Cameron brit miniszterelnök, Nicolas Sarkozy korábbi (és talán jövőbeli) francia államfő, valamint több vezető német politikus is Orbán Viktorhoz hasonlóan gondolkodik a kérdésről. Így már nem csak régiós partnereink (Szlovákia, Csehország), hanem a nyugati államok is kezdik felismerni a népvándorlás problémáját.
A sikeres európai válaszhoz elengedhetetlen az, hogy elsősorban ne ideológiai és elvi szemszögből vizsgálják a kérdést a vezető politikusok. Időszerű volt tehát a miniszterelnök részéről e beszéd, mely egyfajta »szellemi mozgósítást« is jelent a kialakult európai vitában és jelzi, hogy a magyar kormány a »nemzetek Európájában« hisz a föderális unióval szemben. A kormányfő a magyar baloldalnak is üzent ezzel, szembeállítva a kormány által felvállalt nemzeti érdek képviseletét az ideologikus, nemzetek feletti Európában gondolkodó baloldali táborral.
A bevándorlási politikában körvonalazódó fordulópont egyébként részben a magyar diplomácia sikere is, hiszen ráirányítottuk Európa figyelmét arra, hogy idén idő- és népességarányosan is hazánk volt leginkább kitéve a tömeges illegális bevándorlásnak. Magyarország számára ezért sem lenne elfogadható, ha a nyugati államok egyszerűen visszatoloncolnák hozzánk az érvényes nemzetközi egyezmények alapján elsőként nálunk regisztrált illegális migránsokat ahelyett, hogy valódi megoldást találnának a problémára.”