Öt kihívás, amellyel Oroszországnak szembe kell néznie 2015-ben

2015. január 22. 17:43

Oroszországnak szerencséje volt, hiszen amikor megszállt egyes ukrán területeket, sem a NATO, sem az EU nem tudott beavatkozni. Ez a helyzet előbb-utóbb jelentősen meg fog változni.

2015. január 22. 17:43
Hámori Viktor
DiploMaci

„2. Az európai egység

Az EU jelenleg sem saját magával, sem az ukrajnai helyzet kezelésével nem tud mit kezdeni. Kétségtelen, hogy a belső válság egy tétova uniós külpolitikát eredményezett 2014-ben. Az Unió lényegében végignézte, ahogy Oroszország közelebb tolja határait, közben a válaszok sorra elmaradtak vagy legalábbis megrekedtek a politikai retorika szintjén.

Oroszországnak szerencséje volt, hiszen amikor megszállt egyes ukrán területeket, sem a NATO, sem az EU nem tudott beavatkozni; a belső széthúzás sokkal erősebb volt, mint a külső veszélyeztetettségből eredő félelem. 

Ez a helyzet előbb-utóbb jelentősen meg fog változni, a kérdés leginkább az, hogy pontosan mikor? Ha az EU-nak sikerül legalább a külpolitika terén rendeznie a belső konfliktusait, akkor az orosz agresszió elhúzódása esetén sokkal rugalmasabb (és határozottabb) válasz várható majd uniós részről.  

3. Gazdasági válság és a szankciók

Oroszországnak a külpolitikai orientációját nagyban meg fogja határozni az, hogy kitől remélhet valós gazdasági segítséget. (Erről már írtunk itt) Oroszország koncentrikus körök mentén keresi a megoldást: a legszűkebb halmazt az idei évtől Eurázsiai Uniónak hívják, azonban nehezen hihető, hogy pont Belarusz vagy Örményország fogja kirángatni Oroszországot a gödörből. 

A következő kör a Sanghaji Együttműködés Szervezete (SCO), ami lényegében (egy sor posztszovjet állam mellett) Kínát jelenti. Azt a Kínát, amelyik saját maga is gazdasági kihívásokkal küzd, és nem biztos, hogy az orosz kapcsolatok fejlesztésével kívánja ezeket orvosolni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 53 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2015. január 22. 23:21
Ki ez a bolond atlantista?
Brigadéros
2015. január 22. 19:11
Hát, az tényleg qrva jó lesz nekünk, ha az EU Dugovics Tituszt játszva megpróbálja megfing@tni Oroszországot... :( Meg gondolom, a világbékének is jót tesz, ha a második atomhatalmat sikerül destabilizálni...:( Nooooóóóóórmálisss?!?
tango47
2015. január 22. 18:54
"Az Unió lényegében végignézte, ahogy Oroszország közelebb tolja határait, közben a válaszok sorra elmaradtak" A NATO egyre közelebb tolta Oroszországhoz érdekeltségeit (az új tagjait) mellyel megszegte az oroszokkal kötött szóbeli szerződését. 1:1
hátakkor
2015. január 22. 18:53
Nem értem.az oroszok visszadobják a Krímet? Kinek?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!