Wer die Wahl hat 2.

2015. január 20. 17:45

Mi a tradíció? Az emberek mentesítése a döntések egy részének súlya alól, olyan kész válaszokkal, amelyek kiállták az idő próbáját.

2015. január 20. 17:45
Bencsik Gábor
Bencsik Gábor

Haladjunk tovább egy lehetséges világértelmezés nyomvonalán, olyan világértelmezésén, amely nekünk, magyaroknak a kérdéseinkre használható válaszokkal szolgál.

„Wer die Wahl hat, hat die Qual” – akié a választás, azé a gyötrelem, idéztem a német közmondást, amely a műfaj tömörségével írja le a minden döntéssel együtt járó frusztráció jelenségét. Nem véleményt mond, hanem egy tényt állapít meg.

Amiből a legkevésbé sem következik, hogy minél kevesebb döntés, annál jobb. Hogy azé a harmonikus élet, aki helyett mindent mások döntenek el. A döntés szabadsága a jó élet nélkülözhetetlen összetevője. De ha túl sok döntésre kényszerülünk, ha szakadatlanul záporoznak ránk a döntési helyzetek, ráadásul olyan ügyekben, amelyek nem is igazán fontosak – az az életminőség rovására megy.

Az emberi civilizáció, ha nem is fogalmazódott így meg, a kezdetektől ismeri ezt a problémát. És a tradíció jelenségével ad rá választ.

Mi a tradíció? Az emberek mentesítése a döntések egy részének súlya alól, olyan kész válaszokkal, amelyek kiállták az idő próbáját.

Innen kezdve azonban, mint annyi más esetben, a mérték válik a legfontosabb tényezővé. A tradíciókba merevedett társadalom a szokások Prokrusztész-ágyába szorítja a tagjait – a tapasztalat azt mutatja, hogy abból csak az agresszió felé találnak kiutat. A tradícióit vesztett társadalom frusztrálja, bizonytalanságban tartja, értékvesztetté teszi a tagjait – a tapasztalat azt mutatja, hogy az ilyenek védtelenekké válnak a tradíció agresszív harcosaival szemben.

Egy kultúra életképességét egyebek mellett az is tükrözi, hogy milyen rugalmas, mégis határozott tradíciókkal szolgál az embereknek. Milyen döntések súlyát veszi le a vállukról, és milyeneket hagy meg nekik. Vajon a mi mai magyar kultúránk ebből a szempontból milyen minősítést érdemel?

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
indiáner
2015. január 20. 19:26
Sokkal poénosabb lenne, ha csak hetente lenne egy rész. Másrészt viszont hosszú lenne, mint a Forsyte Saga.
enmar
2015. január 20. 19:02
A legősibb tradíció, a "mi a tradíció?".
trespass
2015. január 20. 18:53
Szerény véleményem szerint a tradíció igen kevés lényeges döntést spórol meg (ha egyátalán), viszont igen sok fölösleges frusztrációt okoz, amikor túlhaladott, fölöslegessé vált, sőt olykor káros tradíciók ellen lép fel az ember, akár családban, akár társadalmi szinten. A tradício nevében nagyon sok haladó gondolatot nyírnak ki gondolkodni nem akaró, kényelmes, változásra képtelen emberek.
Berecskereki
2015. január 20. 18:44
Ez az állítás „Mi a tradíció? Az emberek mentesítése a döntések egy részének súlya alól, olyan kész válaszokkal, amelyek kiállták az idő próbáját.” a valóságban ebben a formában nem igaz. A tradíció hagyomány, amely egy adott időszakban, adott körülmények között jött létre. Ennek következtében ami igaz volt korábban az nem biztos, hogy ma is teljes egészében igaz. Ez hasonló ahhoz, ami egy országban megvalósítható és eredménye pozitív, nem biztos a másik országban is ugyanolyan eredménye lesz. Ebből eredően pedig nem a mérték tevődik az első helyre, hanem a körülmény. A „Wer die Wahl hat, hat die Qual” német közmondás is csak részben igaz, pontosabban összetettebb, mivel minden döntés kockázatokkal jár, vagyis gyötrelemmel, ugyanakkor magában hordja a győzelmet is. Felfogásom szerint nem dönteni a legrosszabb döntés. Ezért nem értem azokat az embereket, akik nem mernek dönteni és másokra hagyják, majd elkezdenek később kritizálni. A sok döntés relatív. Attól függ mennyihez mérem. Az élet minden perce döntésből áll, csak legfeljebb nem érzékeljük, nem vesszük figyelembe. Sokszor van, hogy megszokásból hozunk döntéseket és nem figyelünk a megváltozott körülményre. Nos ekkor szokott keletkezni a probléma, az igazi „gyötrelem”. Popper Péter a következőket írja: Az élet kikényszeríti, hogy az ember játszmákat játsszon. A kérdés csak az, hogy amit az élet kikényszerít, abba mindig bele kell-e egyezni? Az élet a háborúkat is kikényszeríti. Az élet a népek és a vallások közötti ellentétet is kikényszeríti. Most még sorolhatnám, hogy mi mindent kényszerít ki az élet: negatív indulatokat, gonosz cselekedeteket. Mindenre igent kell mondani? Attól, hogy a világ gonosz és züllött, nekünk is gonosznak és züllöttnek kell-e lennünk? Vagy inkább vállalni kell az ellenállás kockázatát, ami néha az ember egzisztenciájába, sőt az életébe kerülhet? Tudom, hogy ezt senkitől sem lehet megkövetelni, legfeljebb az ember követelheti meg önmagától. De azért nem kell a gyávaságot dicsőséggé emelni! Szerintem értékes gondolatokat tartalmaz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!