A színfalak mögött

2014. október 08. 07:36

Bár az európai parlamenti képviselők nem szívesen ismerik be, a brüsszeli meghallgatások egy előre megírt forgatókönyv szerint zajlanak.

2014. október 08. 07:36
Kottász Zoltán
MNO

„Bár az európai parlamenti képviselők nem szívesen ismerik be, a brüsszeli meghallgatások egy előre megírt forgatókönyv szerint zajlanak. Ez mindenki számára nyilvánvalóvá válhatott akkor, amikor elolvasta a Navracsics Tibor múlt szerdai meghallgatása után kiadott nyilatkozatokat. A baloldali képviselők óriási kudarcról, megszégyenülésről, megaláztatásról, a Fidesz néppárti delegációja viszont óriási sikerről beszélt. Felvetődik a kérdés: ugyanazt a mérkőzést látták?

Nyilvánvalóan igen, de a koreográfiához kellett tartaniuk magukat. Az Európai Parlament legnagyobb frakciói, a jobboldali néppárti és a szocialista csoport megnemtámadási egyezményt kötött a meghallgatások előtt arról, hogy egymás jelöltjeit támogatni fogják. Hasonló háttéralkuk eredményeképpen lett a jobboldali Jean-Claude Juncker az Európai Bizottság, a baloldali Martin Schulz pedig az Európai Parlament elnöke. A hatalom emberei számára az a lényeg, hogy fenntartsák a status quót, illetve azt a látszatot, hogy az Európai Unióban minden demokratikusan működik. Utóbbinak a bizonyítására volt szükség arra a színjátékra, amelyet európai parlamenti meghallgatásoknak neveznek, de amely tulajdonképpen néhány előre kiválasztott biztosjelölt felesleges vallatásában merül ki. A nyugati nagyhatalmak számára éppen nem túl kedves Magyarország és Nagy-Britannia jelöltjei mindenképpen kedvezőtlen bánásmódra számíthattak, függetlenül szakmai felkészültségüktől. Nem keltett ezért meghökkenést, hogy a brit Jonathan Hillt újabb beszélgetésre hívták vissza, ám ahogy Navracsics Tibor esetében, az ő személyét sem fogják elutasítani, legfeljebb másik portfóliót ajánlanak neki. A francia Pierre Moscovici is minden bizonnyal az Európai Bizottság tagja lesz annak ellenére, hogy a francia költségvetési politika nincs ínyére a konzervatív, néppárti uniós politikusoknak. A kötelező brüsszeli játszma tehát folytatódik, és minden bizonnyal különösebb bonyodalmak nélkül ér véget úgy, hogy közben a szereplőket sem cserélik le, legfeljebb más feladatokat bíznak rájuk. Erre több példát is láthattunk a múltban, tíz éve például Kovács László is hasonló megpróbáltatásokkal szembesült. Nagyon ritkán fordul elő azonban, hogy egy tagállam jelöltjének a kinevezését megakadályozzák, ahhoz például súlyos korrupciós ügyekbe kell belekeverednie.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tango47
2014. október 08. 11:09
"Az EU pont olyan sóhivatal, mint az ENSZ. A háttérből mások dirigálnak." Mindkettő sóhivatal a maga nemében.Egy nagy különbség azért van a két intézmény között. Az ENSZ nagyjából az USA befizetéséből él (amit pedig Kína finanszíroz), az EU viszont a mi pénzünket viszi el mérhetetlenre duzzasztott bürokráciájával.
popzene
2014. október 08. 09:38
Nem bírom követni a Fideszt... :( Akkor most hatalmas siker volt vagy előre megírt forgatókönyv??
Zokni
2014. október 08. 08:35
Szerző teljesen TÁJÉKOZATLAN. Ezt hívják politikának. Önmagában ezzel semmit sem mond, mert érdekegyeztetés folyik, és a demokratikus intézmények ezt a célt szolgálják. Viszont a kijelentése kiválóan alkalmas arra, hogy a nemzetközi ÜZLETI összeesküvés világhálózatáról pusmogjon a MÉG tájékozatlanabb emberek hada. Nem t'om világos-e, hogy a "tájékozatlan" kifejezés mögött más szó kellene, csak valahogy nem jön a nyelvemre. Unom. Ja, persze. Az "üzleti" mögött is más van... Azt még jobban unom.
luga
2014. október 08. 08:33
Az EU pont olyan sóhivatal, mint az ENSZ. A háttérből mások dirigálnak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!