Az egykor maga bevallása szerint a kistermelők érdekvédelmében működő Magosz, a kormányzati hatalomba kerülve a nagy agrárcégek érdekében lobbizik a kormányban, és erre a célra használja fel az érdekeltségi körébe juttatott Nemzeti Agrárkamarát. A szervezet megjelent felhívásával a nagybirtokok érdekét szolgáló, korlátozás nélküli területalapú kifizetések mellett kardoskodik.
Lázár János vidékfejlesztésért is felelős miniszter a közelmúltban jelezte azon szándékát, hogy új pályára állítsa a vidékfejlesztést, mivel a földalapú támogatások és a vidékfejlesztési támogatások eloszlását igazságtalannak tartja - az LMP határozott véleménye szerint megalapozottan.
Adatokkal alátámasztott tény, hogy az EU-s agrártámogatási rendszer valódi pénzesőt jelent néhány magyar nagytőkés számára. Mint ismeretes, az egységes kérelem támogatását hektáronként fizetik, így nagyobb földterület után nagyobb összeg jár. Ennek következtében Csányi, Nyerges és Leisztinger sok ezer hektáros agrárérdekeltségei sok milliárd forinttal gazdagodtak az elmúlt években is, miközben a kis- és középbirtokos gazdákhoz az uniós pénzeknek arányaiban csak a töredéke jutott el, gátolva fejlődésüket, helyi foglalkoztató szerepüket..
Az LMP örül annak, hogy ez a nagy jelentőségű felismerés négy év kormányzás után felvetődött a Fideszben is. Ugyanakkor meglepődve állunk az előtt, hogy a kisgazdálkodók érdekeinek védelmére felesküdött és a Fidesz jóváhagyásával az agrárkamarát elfoglaló Magosz köpönyeget forgatott.
Az LMP arra kéri a kormányt, hogy ne engedjen a Magosz/Nemzeti Agrárkamara nyomásának, tartson ki eredeti elképzelése mellett; nyirbálja meg a nagybirtokrendszer kiváltságait és adjon a korábbinál nagyobb segítséget a munkahelyteremtő kézimunka-igényes ágazatoknak, kis- és közép gazdálkodói rétegnek.