Semjén Zsolt történész, min.eln.-h.

2014. június 04. 14:22

Szokva vagyunk már ahhoz, hogy a kormány szemhatára Lehet vezértől a 23. század végéig terjed.

2014. június 04. 14:22
Béndek Péter
1000 A Mi Hazánk

Vannak mögötte persze kisebb formátumú, de azért nem lebecsülendő történészek is, nem akadémikusok, de mondjuk, olyan egyetemi tanár szintűek. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettest említeném elsősorban, aki a mai Trianon emléknapon odanyilatkozott, hogy »Trianon nem volt szükségszerű: bekövetkeztének alapvető oka többek között az volt, hogy a nemzet nem volt egységes.«

Ne akadjunk fent most azon, hogy mi jelent a »szükségszerűség« a társadalomtudományokban, amikor eggyel kevésbé embert próbáló szinten is hiába mantráznánk Semjén Zsoltnak, hogy 1) a nemzet akkor éppen duális monarchiában volt a Habsburg-birodalommal, relatív kisebbségben nem csak ezen belül, hanem etnikumként a maga országában is (Magyar Királyság); illetve 2) ha valami a nemzet akkori bukását okozta, az éppen az volt, hogy megpróbált »egységessé« válni, és ezzel aztán el is idegenítette az ugyanúgy nemzeti eszmélődésbe esett nemzetiségeit, amelyek alkalmas időben nem szégyelltek összefogni az antant hatalmakkal a saját céljaik érvényesítése érdekében. Ezt lehet egy furcsa értékrend szerint »szükségszerűtlennek« nevezni, de csak annyira, amennyire a a mohácsi vereséget. Vagy az '56-os forradalom bukását. Vagyis tök értelmetlenül.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
satanov
2014. június 05. 10:23
@Hans Castrop Felejtsd már el ezt a "túlzó magyarizáció" intoxikáló propagandát. Trianonnak két oka volt: 1. az USA hadbalépése miatt a Központi Hatalmak a nyugati hadszintéren elvesztették a háborút, 2. a magyar vezető réteg a háborű végén kiengedte a kézből a gyeplőt - erélyes fellépéssel többnemzetiségű ország széthullása is megakadályozható, mint azt a törökök is bizonyították. Az Antant a háborű végére úgy legyengült, hogy ellenállás esetén kapitulált. E két ok közül egyik sem volt szükségszerű. Ezért teljesen mindegy, milyen nemzetiségi politikát folytattunk. Ha megnyerjük a háborút, az ország mára túlnyomórészt elmagyarosodik (hála a nagyon is helyes erélyes magyarosítási politikának), de mivel elvesztettük, akkor is szétszedtek volna, ha a kisebbségeknek nagyfokú autonómiája van. A franciák Magyarországot a németség szövetséges hátországának tekintették, ezért darabolták szét. Ennyi. A nemzetiségi téma ürügy volt, a franciák egységesítő politikája jóval keményebb volt, mint a mienk - sikerrel is jártak. Dél-Franciaországban verték a gyerekeket az iskolában, ha megszólaltak "patois"-nak csúfolt szép provanszál nyelvükön. Magyarország hibáztatása a veszteségekért az idegen megszállók és kiszolgálóik érdeke. Része ez annak a lélektani hadviselésnek, melynek célja a gerinces, magyar érdekekért energikusan kiálló vezető réteg kialakulásának megakadályozása. Nem véletlen, hogy a gerinces kiállás hiánya nem szerepel vádjaik között a Trianonért viselt felelősség firtatása kapcsán.
Ángyán Páván
2014. június 04. 21:33
"Szokva vagyunk már ahhoz, hogy a kormány szemhatára Lehet vezértől a 23. század végéig terjed. " Ez milyen mondat? "Lehet vezér" És ez ki?
OberEnnsinnen
2014. június 04. 19:22
Az a bizonyos háború csupán - nagyon csúnya kifejezés, a sok millió halottal szemben - fedősztori volt. A gyilkoló forgatag szélárnyékában, a surranó pályán így vált lehetővé új határok létrehozása a Közel-Keleten, különös tekintettel egy, közel kétezer év óta nem létező állam létrehozására. Ezért kellett Európa színe-virágának milliószám patkányok és emberi ürülék között fetrengeni lövészárkokban, hónapokon, éveken át. Magyarország bármit tesz ebben a helyzetben, mivel érdekei nem a világ "felbomlása" mellé (értsd: újrarendezése mellé) helyezték, mindenképpen a vesztes oldalra került.
jött a csősz és mindenkit hazazavart
2014. június 04. 18:44
Magyarország nemzetiségi törvénye (1868) a legliberálisabb volt akkor. a magyar nemzetfelfogás a szabadelvű(liberális) elven nyugodott, a politikai nemzet fogalmán. ez azt jelentette, hogy a magyar állam minden polgára azonos jogállású állampolgára az államnak. vagyis a nemzet egysége a magyar állam polgárainak egységét jelenti. így értelmezendőek semjén szavai. béndek péter, mielőtt elkezd alázni bárkit, szerezzen jártasságot abban annak a tudománynak a terminus technicusaiban, amihez hozzászól.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!