gyors esti summa:
1. a részvétel nem attól alacsony, hogy hát úgy alakult, hogy alacsony, hanem attól, hogy a választók nagy része nem tartotta fontosnak az ep-választást, nem érezte, hogy lenne valódi verseny, vagy.... azt nem tartotta fontosnak, hogy ezekre a pártokra szavazzon. a mozgósítás nem csak technikai, hanem politikai kérdés: akarnak-e mozgósulni azok a fránya szavazók, rámozdulnak-e valamire vagy sem.
2. a közvélemény-kutatók nagy és megérdemelt győzelmet arattak áprilisban, ráadásul májusban elég hasonlókat mértek. úgyhogy most mindenki hitt nekik, és igazából nem is mértek mellé nagyon, kivéve az mszp és a dk eredményét. ez felveti a lehetőséget, hogy éppenséggel e két párt tábora között lehetett mozgás.
3. a Jobbik most először második lett, de lényegesen rosszabbul szerepelt, mint áprilisban. Vona váltópártól beszél; a fidesztől 850 ezer szavazat távolságból.
4. az egykori közös listás pártok májusi összesített szavazataránya nagyon hasonló az áprilisihoz. persze a mostani alacsony részvétel miatt az eredményeket nehéz összevetni. az mégis világos, hogy az mszp szavazatokat vesztett, a dk és az együtt-pm szavazatokat nyert ahhoz képest, amit a támogatottságukról eddig tudtunk.
5. az mszp a legrosszabb választási szereplését szenvedte el 1990 óta. a kulcsfontosságú Budapesten csak a 4. helyet érte el.
6. Gyurcsány Ferenc visszatért. tudom, hogy hívei szerint Orbán csak Gyurcsánytól fél, de attól tartok, Orbán azért annyira mégsem aggódik, hogy a bal-lib oldalon (vagy annak hűlt helyén) közel azonos erejű csoportok fognak versenyezni egymással, s közülük az egyiket a volt miniszterelnök vezeti.
7. Bajnai Gordon az utolsó utáni pillanatban eredményt produkált pártpolitikusként. a Jobbikkal folytatott vita ügye abban az értelemben biztosan bejött, hogy Bajnainak ezúttal volt témája. ezzel alkupozícióban tartotta az Együtt-PM-et, és még az is lehet, hogy a végén mégse vonul vissza.
8. a közös listás pártok a szavazatok egynegyedét stabilan birtokolják, de egyrészt nincsenek együtt, másrészt erőviszonyaik mozgásba jöttek. harc lesz. ám bárki győz a három közül, a 26-28%-os szavazói kontingens folytonos újrafelosztása csupán örök ellenzékiséget jelenthet.