A Tárki, a magyarok meg az EU – Ilyen ország pedig nincs CCCLXXXI.

2013. szeptember 02. 16:39

A Tárki nagyon csúnya és érthetetlen hibába futott bele ezzel a publikációjával.

2013. szeptember 02. 16:39
Balogh Ákos Gergely
Mandiner
Véletlenül összecseréltek két számot a pénteki publikációjukban – áll a Tárki hétfői közleményében. Nem igaz tehát, hogy 2011 óta jelentősen emelkedett volna azok száma, akik szerint Magyarország számára rossz dolog az EU-tagság. A korrekció értelmében az elmúlt két évben nem volt érdemi változás, tízből négy ember szerint jó, kettő szerint rossz az országnak az uniós tagság, a többiek vagy nem tudják, vagy semleges véleményen vannak.

A Tárki nagyon csúnya és érthetetlen hibába futott bele ezzel a publikációjával: ha valaki igazán váratlan eredményre jut egy kutatással, akkor ezerszer is ellenőrzi a helyességét, mielőtt közreadná. Egy ilyen kutatás több ember kezén is átmegy, míg nyilvánosságra kerül az eredmény, így aztán különösen súlyos, ha egy ilyen súlyú tévedés észrevétlenül marad.

A Tárki elemzését követő döbbenet annak rendje és módja szerint lendületes véleményeket szült. Szily László a Cinken Beérett a Fidesz-propaganda, a magyarok már nem szeretik az EU-t olvasott be az európaiatlan kormányzatnak. Ennek a posztnak talán mentségére szolgálhat a hirtelen felindulás, a 444-re költöző, még több ábrát és számot ígérő Véleményvezér EU-ellenes kormány, EU-ellenes ország? című bejegyzése esetén azonban a szerző(k)nek és a szerkesztő(k)nek bőven lett volna ideje, hogy alaposabban és korrektebben körüljárják a kérdést.

Ugyanis még ha a Tárki először publikált adatai valóban helyesek, akkor is illendő lett volna az eredményt összevetni egyrészt más hazai kutatásokkal, másrészt az európai folyamatokkal. A Véleményvezér azonban nem vesződött a forráskritikával, a kormány történelmi felelősségét számonkérő posztban semmi olyan adatot vagy körülményt nem vett figyelembe, ami ne a saját prekoncepcióját támasztotta volna alá. 

Szonda Ipsos korábbi kutatása szerint 2010 júliusában, közvetlenül a Bajnai-kormány leköszönését követően a lakosság 38 százaléka látta előnyösnek, míg 50 százaléka hátrányosnak uniós tagságunkat – tehát már itt megdől az állítás, hogy most először kerültek volna többségbe az EU ellenzői, az legfeljebb a tárkis kutatásokra lett volna igaz. A Szondánál 2011 januárjára aztán többsége kerültek a támogatók 46:42 arányban, a két hivatkozott poszt logikáját követve ez is kizárólag Orbánék miatt alakulhatott volna így. 

Holott a kormány – tőlem kifejezetten távol álló – EU-val kapcsolatos retorikája hatással van ugyan az EU hazai támogatottságára, de elég furcsa eljárás hallgatni arról, hogy mindeközben mi a helyzet Európa más országaiban. Például a Pew tavaszi felmérése szerint történelmi mélyponton van az EU támogatottsága, ami aligha a magyar kormánykommunikáció sara: más, adott esetben az ország határain túlra mutató okokat is érdemes megvizsgálni, ha az ember magyarázatot keres egy jelenségre. 
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 57 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
atila68
2013. szeptember 03. 09:23
444 Szili Véleményvezér (Bede Para Tóta) Ugyan már, van cca. 80.000 rendszeres olvasójuk (és akkor most nagyon nagyon jóindulatú voltam). Van - szezonban - reggel négykor már kint csapatom a földeken - igen én is az a tapló vagyok aki húszmilliós traktorral tolja napszámban), és napnyugtával indulok vissza. Télen, meg üresjáratban jókat röhögök ezeken a keljfeljancsikon mikor azt hiszik ahol nincs leaszfaltozva még mindig jurtában laknak.
Monkey4you
2013. szeptember 03. 09:06
Ezek szerint nem csak választásokat kell megnyerni, hanem közvéleménykutatásokat is!!!
Barnabox
2013. szeptember 03. 06:59
Ez csak utólagos magyarázgatás! A mindennapi életben, kapcsolatainkban tapasztalhatjuk, hogy igenis van,-okkal, és joggal, egyre izmosodó- EU ellenesség! Amit persze az Orbán kormány "szabadságharcos" kommunikációja felerősített! Mi a fenét kell ezen szépíteni?!
StG
2013. szeptember 02. 20:55
Ez is megérdemelne egy bejegyzést a sorozatban: http://index.hu/gazdasag/2013/09/02/ngm_havi_400_ezer_az_adossagmutato_frissitese
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!