„Közpolitikai értelemben nemcsak a Fidesz populizmusával, de az ellenzékhez csatlakozni kívánó egyszemélyes pártok neokonzervatív irányvonalával is vitában állunk. A kormány populizmusával egyszerűbb dolgunk van: könnyen belátható, hogy a fideszes rezsicsökkentés igazságtalan és nem fenntartható, hiszen rontja a szolgáltatás minőségét, nem ösztönöz megtakarításra, és egyértelműen a jómódúakat támogatja. Ennek munkahelyteremtő alternatívája az uniós források bevonásával megvalósítható, épületszigetelésre alapozott fenntartható rezsicsökkentés.
A magukat ellenzéki térfélre soroló neokonzervatív alakulatokkal bonyolultabb a helyzet. A »neokonzervatív« jelzővel itt Fodor Gábor és Bokros Lajos formációját illetem. Hogy miért? Mert a Fodorék által hirdetett egykulcsos adót, amely korábban az SZDSZ hivatalos programjában is szerepelt, és onnan (!) átvette a Fidesz is, pontatlan volna liberálisnak nevezni. Hiszen annak az alapvető üzenete nem a piacpártiság (pláne nem az emberi jogok!), hanem a jómódúak támogatása a szegények és kiskeresetűek kárára. A legmegdöbbentőbb, hogy Fodorék mindezt még igazságosnak is mondják: »Igazságosnak és az állami működése szempontjából is átláthatónak tekintjük az egykulcsos adót«.
Az egykulcsos adó a »neokon« világkép hű tükre: meritokratikus, elitista; nem vesz érdemben tudomást az esélyegyenlőtlenségekről, nem biztosít forrásokat a társadalmi mobilitás ösztönzésére: vallja, hogy a tehetség »úgyis utat tör magának«, hogy bárki lehet »self made man«. A lényeg pedig – a »rászorultak« iránti minden »együttérzés« dacára – a minél kisebb állam: »Nem az állami célok teljesítéséhez kell rendelni az adóbevételeket, hanem előbb meg kell állapítani az adószint mértékét, és a befolyt bevételekhez kell rendelni a kiadásokat.« – írják a Liberálisok.
(...)
Liberálisok és Modern Magyarországért Mozgalom (MoMa): két egyszemélyes párt. A közös pontok: se szervezet, se tagság, se támogatottság; csak a »kisméretű állam« dogmája és a neokonzervativ világkép.
Orbánt nem azért kell leváltani, mert »pfuj«. Hanem azért, mert tönkreteszi az országot: módszeresen rombolja a társadalmat, növeli a gyermekszegénységet, csődbe viszi a gazdaságot, leépíti a demokráciát, minden eddiginél tágabb teret nyit a korrupciónak, és még a fákat is kivágja. Ezzel szemben csak egy hiteles baloldali programmal lehet fellépni, az orbáni igazságtalan, neokonzervatív egykulcsos adó hívei, a thatcheriánusok és Cameron-isták hiteltelenítik az ellenzéket. A Liberálisok – talán tájékozatlanságból – zászlajukra tűzték annak a Barack Obamának a nevét, aki elnökségének egyik legfőbb ügyévé tette a gazdagok fokozottabb megadóztatását, és Fodorék épp egy, a felsőoktatáshoz való hozzáférés általánossá tételéről szóló mondatot idéznek tőle. Miközben David Cameron-ra is hivatkoznak, aki pont azzal vonult be a brit politikatörténetbe, hogy az általa bevezetett brutális tandíjemelés ellen tüntetett fél Anglia.”