Meneküljünk a bankbetétekből?

2013. április 03. 14:08

Magyarországon nagyon valószerűtlen, hogy a betéteket bármiféle „haircut”, sarc érné, és ez vonatkozik mind a 100 000 euró alatti, mind az afeletti betétekre.

2013. április 03. 14:08
Zsiday Viktor
Mfor

„A bankmentés klasszikus menete az, hogy az állam valahonnan pénzt szerez (külföldi hitel, állampapírkibocsátás) és ebből beteszi a bankba a hiányzó összeget, jellemzően közben a bank tulajdonosává is válik - tehát ettől az államadósság megugrik (aztán pár év múlva a bankot privatizálja, amit jópár év múlva megint megment majd). A kapitalista világban 20-50 évente majdnem minden országban van bankválság, ami jellemzően állami kimentéssel ér véget. Ciprus esetében a baj az volt, hogy bankszektora olyan nagymértékűre hízott, olyan sok pénzt kellett volna »betolni«, hogy a ciprusi állam végletes eladósodásához vezetett volna, ha kimentik az összes betétest, olyan mértékű adósságot kellett volna a nyakukba venni, ami szinte visszafizethetetlen. Ezért döntöttek a betétesek megsarcolása mellett. Nem volt más választásuk (egyébként szinte biztos hogy ezután 10-30%-kal fog csökkenni Ciprus GDP-je, és mély depresszió lesz a gazdaságban, de ennek, és az EU/IMF által vezényelt kimentés során elkövetett orbitális hibáknak a tárgyalása messzire vezetne).

Ahhoz tehát, hogy a betétek veszélybe kerüljenek arra van szükség, hogy a bankrendszer olyan mértékű hitelezési veszteséget szenvedjen, amit nem tud adósságátvállalással az állam orvosolni. Ehhez az kell, hogy vagy a bankrendszer legyen túl nagy az ország méretéhez képest és/vagy a a hitelek jelentős része rossz hitellé váljon és/vagy a gazdasági vezetés teljesen inkompetens/ostoba legyen és a bankrendszer tőkeellátottsága alacsony legyen.

Magyarországon a gazdasághoz képest nem túl nagy a bankrendszer, és a rossz hitelek nagy részét már leírták, ráadásul nagyon jó a bankrendszer tőkeellátottsága. Így Magyarországon nagyon valószerűtlen, hogy a betéteket bármiféle »haircut«, sarc érné, és ez vonatkozik mind a 100 000 euró alatti, mind az afeletti betétekre. Egészen egyszerűen azért, mert a bankrendszer eszközei, saját tőkéje önmagukban is jó fedezetet nyújtanak a betétekre, és ráadásul a magyar állam is be tud segíteni ha kell.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 42 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
csi
2013. április 03. 21:40
De miért kell a bankokat kimenteni az államoknak? Az így megugró államadósság az állampolgárokat terheli, vagyis bankok veszteségeit társadalmasítják. Ez nem kapitalizmus, kérem.
Justicia
2013. április 03. 18:05
http://hvg.hu/gazdasag/20130403_Nomura_panik_az_MNBben
Senye Péter
2013. április 03. 17:25
Az észak-atlanti térség bankjaiban óriási pénzek halmozódtak fel, mert a gazdasági fejlődés lelassulása miatt nem tudják nyereséggel kihelyezni. A ciprusi bankokat könnyen elintézhették, mert azt az oroszok bánják. De mi legyen a luxemburgi bankokkal, amelyekben az ország (nem kis) GDP-jének háromszorosa van elhelyezve? Ha ezek a pénzek Európára zúdulnak, inflációs cunamit fognak okozni. Valamilyen módon meg kell ezt akadályozni. Gondolom az euró-zónás pénzügyminisztereknek ez sok fejfájást okoz. Talán az aranyalapra valamilyen formában történő áttérést választják. A forint ugyan lazán, de függ az eurótól. Nem szükséges megsarcolni vagy zároltatni a bankbetéteket, elég ha az infláció + kamatadó magasabb a kamatoknál. Növelni kell a belső fogyasztásra történő termelést és a keleti kapcsolatok bővítése ne csak időnként hangoztatott lózung legyen, ez egérutat jelenthet.
Verdbenekhy
2013. április 03. 16:17
"Magyarországon a gazdasághoz képest nem túl nagy a bankrendszer, és a rossz hitelek nagy részét már leírták, ráadásul nagyon jó a bankrendszer tőkeellátottsága. Így Magyarországon nagyon valószerűtlen, hogy a betéteket bármiféle »haircut«, sarc érné, és ez vonatkozik mind a 100 000 euró alatti, mind az afeletti betétekre." Ha ilyeneket olvasok: ösztönösen rohanok a bankba, kivenni minden pénzemet! Elvégre - sokat megélt, tapasztalt, gyakorlott magyar vagyok...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!